EARCH TV: Dosud nepublikovaný rozhovor s Bořkem Šípkem

Pondělí, 13. Únor 2017 - 10:06
| Napsal:

Bořek Šípek, výjimečný a světoznámý český architekt a designér, zemřel právě před rokem. Redakce EARCH TV pořídila s Bořkem Šípkem na jeho poslední pražské výstavě Out of Limits, která probíhala od října 2015 do února 2016 v Tančícím domě, zřejmě poslední rozhovor, jenž dosud nebyl publikován. Nechte se unést myšlenkami a slovy o tom, jak přichází nápad a jak těžké je z hlavy dostat nápad blbej. V dosud nepublikovaném dvoudílném rozhovoru se Jaroslav Sládeček ptá bývalého hradního architekta, děkana Fakulty umění a architektury Technické Univerzity v Liberci a držitele francouzského Řádu umění a literatury na to, kde hledá inspiraci, jak ho v práci ovlivňovala filosofie či v kterém momentě je člověk ještě normální a kdy už je blázen.

V druhém díle pořadu „Architektura v rozhovorech s Bořkem Šípkem“ se dozvíte, jaké bylo být děkanem v Liberci a také to, že architektura začíná být arogantní vůči menším úkolům. Bořek Šípek, který emigroval se svojí sestrou v 19 letech do Německa a poté žil v několika dalších zemích, mluví i o tom, jak důležité je vnímat různé kultury, jak důležité je cestovat, proč prosazoval realizaci Kaplického knihovny a proč se mu nelíbí, nebo také o tom, jak úžasný je Tančící dům a jak trapné bylo, když Frank O. Gehry musel obhajovat koncept Tančícího domu před nějakým plénem pivařů.

Bořek Šípek řekl: „Ta největší inspirace je určitě ze života“, ohlédněte se tedy spolu s námi za tímto výjimečným životem výjimečného člověka. A jako bonus se můžete také podívat na reportáž z výstavy Out of Limits.

Bořek Šípek
Klíčová slova: