EARCH.TV: „Beton je slušný“, zaznělo od Architektů CZ v Liberci

Jaké možnosti nabízí beton? Pomáhá s realizováním architektonických vizí? I na tyto otázky odpovídalo sedm předních českých architektů. Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč a Michal Krištof diskutují v 5. dílu pořadu ARCHITEKTI CZ, který najdete pouze na EARCH.TV.

Architekt Josef Pleskot pracuje rád se všemi materiály. Beton je pro něho výborná hmota především díky svým vlastnostem. Podle pana architekta Pleskota je dokonce spojen s naší kulturní tradicí. Pohledový beton je neomítaný, není nikdy dokonalý a stopy, které na něm zanechává bednění, jsou mnohdy humorné a Pleskot s nimi počítá už v konceptu stavby a nachází jim využití. „Jeho chyby jsou krásné,“ komentoval. Vyvrátil také informace, že se jedná o studený materiál nebo požírač světla. Dále mluvil o svých praktických zkušenostech a o domluvě s různými profesemi.

Podle Svatopluka Sládečka nemá tento materiál žádnou alternativu. Prokop Tomášek se rozhovořil o vile Lea, celobetonovém domě. Snažili se o jednoduchý a pravdivý koncept prolínání jednoho materiálu z exteriéru až do interiéru. Vyžádalo si to ale náročné a drahé technické řešení eliminování úniků tepla. Při hře na pravdu se snažili betonu nechat jeho brutalistní podobu, s tím se ale nehodlala smířit investorka, která nechala beton přebrousit a vznikla tak velice jemná a decentní struktura. Při své další realizaci se snažili technické náročnosti vyhnout, ani tentokrát se ale u investorů nesetkali s pochopením.

Architekt Tomáš Klanc navázal na historky a zkušenosti svého kolegy Tomáška. Podle něho má beton jen jediný háček. Pouze architekti totiž ví, že je to skvělý materiál. Když chtěl udělat dům s pohledovým betonovým stropem, šel na to přes fintu. Investorům řekl, že to sice udělají z betonu, pokud se jim to ale nebude líbit, stropy omítnou přesně podle jejich přání. Tato taktika se vyplatila a beton se ve své surové podobě objevil i na fasádě domu.

Beton je podle Pavla Nalezeného slušným materiálem. Dá se s ním počítat a navrhovat různé šílenosti. Osobně se setkal se dvěma technologiemi jeho lití, po každé vypadal výsledek naprosto jinak, což dodávalo každé stavbě jedinečnost. Radku Vaňáčovi naopak připadá, že je beton podobný člověku. Líbí se mu také, že se dá zpětně odkrývat.

Poslední diskutující zavzpomínal na realizaci českého pavilonu Expo 2015, na kterém spolupracovali se společností KOMA MODULAR. Podstavec pro budoucí pavilon chtěli udělat z pohledového betonu. Setkali se ale s nedorozuměním ze strany valašského stavbyvedoucího. Zděsili se, když uviděli podstavec odkrytý. Nakonec se jim to dodatečnými úpravami podařilo zachránit a pavilon nás v Miláně mohl stoprocentně reprezentovat.

Generální partner
Hlavní partneři