Témata prefabrikace a materiály v očích předních českých architektů

V rámci diskuzního cyklu Architekti CZ, zaměřujícího se na důležitá témata současné architektury, se ve Zlíně před dvěma lety sešlo šest předních českých architektů. Zástupci vybraní napříč generacemi naší architektonické scény – David Vávra, Marek Štěpán, Svatopluk Sládeček, Jitka Ressová, Kamil Mrva a Ondřej Chybík – spolu diskutovali o tématech prefabrikace a používání materiálů ve svých projektech. Záznam diskuze navazuje na 1. část večera, ve které architekti probírali otázku tradice v architektuře a boje s památkáři. Všechny záznamy diskuzí přináší EARCH.TV.

Hlavním tématem celého večera byly tentokrát stavební materiály. Jaroslav Sládeček, autor knihy Architekti CZ a moderátor večera, otevřel diskuzi otázkou, zda se dotazovaní snaží používat spíše přírodní, přirozené materiály a do jaké míry vůbec výběr materiálu ovlivňuje výslednou přirozenost stavby. 

Prvním odpovídajícím byl nejmladší host večera – architekt Ondřej Chybík. Zakladatel ateliéru Chybik+Kristof architects zmínil svůj zájem o nové netradiční materiály, experimentování s nimi a variabilitu jejich použití. Jako příklad užití neobvyklého materiálu udal realizaci fasády galerie nábytku v Brně, kde byly na venkovní plášť použity sedáky židlí vyráběné zadávající firmou. Zároveň ale dodává, že více než se jen soustředit na výběr materiálu je zajímavější přemýšlet nad celým procesem výstavby a využitím místních podmínek.

V návaznosti na téma využití lokálních zdrojů a podmínek přidal další diskutující – Kamil Mrva – příklad rekonstrukce, pro jejíž návrh spolupracoval s tamější pilou a dokázal tak pomocí „nízkonákladového“ využití jednoduchého materiálu z nedalekého zdroje vytvořit zajímavý objekt.

Pro Jitku Ressovou, jedinou ženu architektonické šestice, je místo toho rozhodujícím faktorem při výběru materiálů jeho chování v čase a stárnutí. Přirozenost a přírodní vzhled materiálu pro ní tedy není rozhodujícím prvkem, pokud materiál, jak sama říká „pěkně stárne“. Ressová se také vyjádřila k druhému menšímu tématu diskuze – prefabrikace a použití stavebních kontejnerů. Stejně jako u zmiňované problematiky stavebních materiálů, i zde je pro ni podstatné celkové vyznění vzniklého domu, nad prefabrikovanými kontejnery totiž uvažuje stejně, jako nad běžným stavebním prvkem. 

Foto: EARCH

Svatopluk Sládeček ve své odpovědi poukázal na nebezpečí před nepřirozeným užitím materiálů, které demonstroval na mnohdy nadměrném používání plastových prvků např. na fasádách domů. „V zásadě s žádným materiálem problém nemám, výjimkou jsou plasty, kterým se ale bohužel nejde někdy vyhnout,“ pronesl Sládeček.

Nad zmínkou o polystyrenových zateplených fasádách se pousmívá i Marek Štěpán, jehož materiálovými favority jsou dřevo a jemná bílá, tradičně provedená omítka. V souvislosti s omítkou ale naráží také na fakt přehlížení zbylých vrstev ukrytých pod ní, které běžný pozorovatel již nehodnotí. V otázce prefabrikovaných kontejnerů se oba víceméně shodují na označení „hra s moduly“. Sládeček však lehce kritizuje neefektivnost dopravy a násobné použití prvků.

Debatu o materiálech zakončil bonmotem David Vávra: „Každý materiál je krásný a odporný zároveň.“ Vávra přitom ve svých stavbách inklinuje k tradičnějším materiálům, jako jsou kámen, cihla a dřevo. Zmiňuje ale i poplatnost vybraného materiálu účelu a typu dané stavby. Na závěr navíc přidává příklad použití kontejnerů jako typových domů v Izraeli a dalšího experimentování s těmito prefabrikovanými prvky. Ke konci diskuze pak architekti vyjadřovali také své názory ohledně kvalit tzv. bungalovů, které se jakožto katalogové produkty těší velké oblibě.

Foto: EARCH
Generální partner
Hlavní partneři