Novinky a názory / zprávy

Festival Den architektury nabídne na začátku října přes 300 akcí po Čechách i na Slovensku

Cyklovyjížďka po broumovské skupině kostelů, cesta korytem řeky Bílé a Lužické Nisy v Jablonci nad Nisou, výprava po tzv. brněnském „Bronxu“, architektonická bojovka v Olomouci, objevování turistických pastí v hlavním městě nebo bývalé židovské čtvrti v Dobříši či návštěva bývalé továrny Nová Perla proměňující se na kulturní centrum. Od 1. do 7. října láká jubilejní desátý ročník festivalu Den architektury na moderní architekturu i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku. Připomene hned několik významných architektonických osobností minulosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný či Jaroslav Fragner. Zvláštní sekci věnuje současným projektům Zdeňka Fránka.

KRUH z. s. , 24. 8. 2020

Pestrým programem, který nabízí více jak 300 akcí a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech, se prolíná hned několik témat. Hlavní z nich jsou pro letošní rok sociální aspekty a ekologie. Se Dnem architektury se tak kromě kvalitních domů současné a moderní architektury můžeme vydat třeba i do nemocničních areálu, domů sociální péče, škol ale i do vyloučených lokalit a bývalých dělnických kolonií. Ekologická linka festivalu zavede návštěvníky do enviromentálních center nebo šetrných budov, ale sleduje i proměny krajiny či význam říčních toků pro města. Chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Foto: eArch
Cyklovyjížďka, Den Architektury. Zdroj: KRUH 

Architektura a sociální aspekty

Hlavní sociální téma Dne architektury se v programu odráží z nejrůznějších úhlů pohledu. Nabízí exkurze do vyloučených lokalit, například do tzv. brněnského Bronxu, na ostravskou Bedřišku či pražskou Plzeňskou ulici. Den architektury zavede i do bývalé brněnské dělnické kolonie Divišově čtvrti. Sociálnímu bydlení se bude věnovat nejen z pohledu architektů, ale i sociálních pracovníků. Důležité podtéma je i dostupnost bydlení, například v Žilině budou hledat inspiraci ve výstavbě z doby první republiky. Pozornost program věnuje i městské infrastruktuře a kvalitě městského života. Zcela mimořádně se v rámci festivalu mohou zájemci podívat do zajímavých nemocničních areálů v Jihlavě, Praze, Liberci nebo Mladé Boleslavi či do ostravského domu s pečovatelskou službou Gajdošova. Program zahrnuje i návštěvy sportovišť, sokoloven, dětských hřišť či městských lázní. Za pozornost v rámci Dne architektury stojí i návštěvy bývalých židovských čtvrtí v Dobříši, Mnichově Hradišti nebo slovenském městě Šaštín-Stráže.

Architektura a ekologie

V rámci ekologické linky festivalu navštívíme například vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně, které se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v České republice, nebo nízkoenergetický dům Sluňákov v Horce nad Moravou. Den architektury zamíří i do nového Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek, jenž je po architektonické stránce mimořádnou stavbou i jakousi učebnicí ochrany přírody. V programu je tématizována i role řeky ve městě jako je např. procházka přímo korytem řeky v Jablonci nad Nisou nebo návštěva Vodního domu v Hulicích. Nevynechá ani městskou zeleň nebo nové využití opuštěných industriálních objektů.

 

Krtek - Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí. Zdroj: KRUH

Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner

V letošním roce si připomínáme hned několik výročí osobností, které v minulém století zásadním způsobem proměnili přístup k architektuře nejen na našem území. Letos uplyne 150 let od narození Adolfa Loose. Den architektury se proto vydá do jeho rodiště v Brně, po jeho slavných pražských vilách i legendárních plzeňských interiérech. Dalším ikonickým architektem první poloviny minulého století je Josef Gočár od jehož narození letos uplynulo 140 let. Program festivalu proto představí jeho slavné realizace v Hradci Králové, Ústí nad Labem i v Praze. Program Dne architektury připomene i mimořádné stavby Gočárova vrstevníka Otakara Novotného. Neopomene ani mimořádnou osobnost Jaroslava Fragnera, za jehož stavbami zamíří do Kolína i do Prahy. Letošní ročník festivalu představuje poprvé sekci věnovanou výrazným současným architektům.

Zdeněk Fránek

Letošní ročník festivalu představuje poprvé sekci věnovanou výrazným současným architektům. V říjnu tak nabízí realizace předního architekta Zdeňka Fránka na celé řadě míst po celé republice. Návštěvníků se otevře například nová dvoupodlažní budova Církve bratrské v Černošicích, stavba Sboru Církve bratrské v Litomyšli nebo polyfunkční dům EUCON na pražském Žižkově a vlastní ateliér architekta v činžovním domě v Brně. Zdeněk Fránek provede i návštěvníky po rodných Boskovicích. 

Retro procházky

Nejen pro věrné návštěvníky festivalu Den architektury je určena série retro procházek napříč celým Českem, kde se bude vzpomínat a rozpomínat, co se za uplynulých deset let během konání festivalu změnilo. Proměny během poslední dekády, ale i přetrvávající problémy či další plány do budoucnosti, tak můžeme sledovat například v Písku, Jindřichově Hradci, Ústí nad Labem, Pardubicích nebo Českých Budějovicích.

Film a architektura

Součástí Dne architektury je tradičně i festival Film a architektura, který letos s podtitulem Skryté příběhy nabízí dvě desítky filmů. Reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Festival odstartuje celosvětovou premiérou snímku Making a Mountain o unikátní spalovně Amager Bakke od dánského ateliéru BIG, která poběží souběžně v Kodani. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby.

Program pro děti

Děti jsou vítány na všech akcích Dne architektury. Speciálně pro ně je však na první říjnový víkend připravena celá řada nejrůznějších workshopů. V Praze mohou rodiče s dětmi zamířit na výtvarnou dílnu o přeměně zchátralé továrny, objevit taje mlýnů Václava Sovy, inspirovány dílem Stanislava Kolíbala si vyzkoušet práci s dlouhými latěmi nebo poznat kolektivní bydlení s originální výtvarnicí tvořící pod jménem kosmo nauty. V Brně na workshopu s názvem Minimum se děti dozvědí více o bydlení v různých dobách a koutech světa. V Olomouci a Českém Krumlově připravují architektonické bojovky, v Mostě se uskuteční výtvarný workshop Děti budí město, v humpolecké 8smičce se uskuteční Sobotní rodinná dílna aneb K čemu jsou architekti. 

Foto: eArch
Kostel všech svatých, Heřmánkovice. Zdroj: KRUH

Den architektury slaví 10 let 

Na začátku se konalo pár desítek lokálních akcí, během několika let však festival Den architektury přerostl i za hranice České republiky a stal se jedním z největších architektonických festivalů v Evropě. Letos slaví deset let s více jak 1700 akcemi na svém kontě a jeho pořadatel, neúnavný propagátor architektury, spolek KRUH dokonce dvacet let. Den architektury od počátku stojí na přátelské spolupráci s místními architekty, spolky a institucemi. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo téměř 200 měst na území České republiky i na Slovensku. Díky festivalu se podařilo iniciovat řadu architektonických soutěží, upozorňovat na ohrožené stavby, rozvíjet diskusi mezi zástupci měst a jejich obyvateli, aktivizovat městské architekty, zasazovat se o kvalitní a současnou architekturu. Program oslovuje nejen odbornou veřejnost z řad architektů, urbanistů či zástupců místních samospráv, ale díky populárně naučnému formátu programu přístupnému zdarma se těší obliby u nejširší veřejnosti. Upozorňuje na místa známá i zapomenutá, vždy však v širších a odborných souvislostech. Kvalitu programu garantuje spolek KRUH a spolupráce s předními odborníky na danou problematiku či stavbu.

Den architektury 2020 – místa konání

Banská Bystrica, Bardějov, Benešov, Beroun, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Broumovsko, Břeclav, České Budějovice, Česká Kamenice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Břežany,  Frýdek-Místek, Frýdlant, Hovorčovice, Hradec Králové, Horce nad Moravou, Hranice, Humpolec, Hulice, Hulín, Chvalšiny, Chýně, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Košice, Kremnica, Krkonoše, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Lanškroun, Lázně Luhačovice, Libčice nad Vltavou, Liberec, Líbeznice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Lučenec, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov na Moravě, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Most, Nitra, Nová Paka, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánské, Pavlov, Piešťany, Petrovice, Písek, Planá u Mariánských Lázní, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Ratíškovice, Roztoky u Prahy, Řehlovice, Řevnice, Slavkov u Brna, Svit, Šaštín – Stráže, Tábor, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Velká Úpa, Vizovice u Zlína, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Žilina

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 24. 8. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Den architektury spolek Kruh

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři