Filmový festival Kino Liberec

Datum konání: 05.09.2013 (Celý den) - 07.09.2013 (Celý den)

Pátek, 23. Srpen 2013 - 0:00
| Napsal:

Město žije
V Liberci je momentálně největší zastoupení obchodní plochy na jednoho obyvatele v České republice. Tato situace nastala díky výstavbě obchodních domů, které svými dispozicemi a různorodostí jejich sortimentu omezují schopnost uplatnění malých tradičních obchodů v centru města.

Filmovový festival Kino Liberec - logo - © mjölk architekt
Fotoalbum: 
Filmovový festival Kino Liberec - plakát - © mjölk architekt
Filmovový festival Kino Liberec - logo - © mjölk architekt

Touto situací trpí v současné době i jedna z nejznámějších ulic v centru Liberce, Pražská ulice. Kdysi hlavní obchodní tepna, která byla schopná poskytnout různorodý výběr obchodů, kaváren a restaurací dnes trpí právě na úkor obchodních center a pomalu vyhořívá. Přestává fungovat jako nákupní ulice, na které se koncentroval pohyb obyvatelů Liberce. Místo toho začíná fungovat jako spojnice mezi dvěma obchodními domy. Jedním na Šaldově náměstí a druhým na Soukenném náměstí.

Proto už se delší dobu vede diskuze o znovuoživení této ulice, o navrácení obyvatelů z nákupních center do centra města. Pokud už Pražská ulice není místem nakupování, tak čím tedy je, nebo spíš má být? Jak navrátit život zpátky do města?

Všechno potřebuje svůj čas a každé narušené prostředí si dříve či později najde svojí ztracenou rovnováhu. Jisté je, že Pražská ulice už nikdy nebude tím, čím byla za starých časů. Její nová funkce se časem vyprofiluje v závislosti na pružnosti a kreativitě majitelů obchodů, místních drobných podnikatelů, ale také poptávkou obyvatel Liberce.

Jako architekti vnímáme hodnotu místa, ve kterém žijeme, kde pracujeme, a které nám není lhostejné. Pokud právě teď stojíme na prahu nové budoucnosti libereckého centra, chtěli bychom využít této chvíle k nasměrování budoucího vývoje správným směrem. Liberec za poslední dvě desetiletí ztratil mnoho ze svého výstavního lesku, ale i absolutní destrukce vnitřních městských urbanistických vazeb může být začátkem něčeho lepšího. O moc horší už to být nemůže.

Nyní je čas najít nová, aktuální témata městského centra, dát lidem opět důvod tady žít.

Tři… dva… jedna… START!
Jednou se začít musí. Rozhodli jsme se uspořádat městský filmový festival Kino Liberec. Myšlenka a celý koncept projektu vznikl v našem ateliéru Mjölk.Akce je první vlaštovkou mezi pokusy o znovunastartování života na Pražské ulici. Jde o to, aby si všichni uvědomili, že obraz prostoru, ve kterém žijeme, je obrazem i nás samotných. Nezájem není argument. Kdo nic nedělá, všechno pokazí!

Ve spolupráci s místními podnikateli "veterány ulice" společně vytvoříme malý filmový projekt. Každý z třech vybraných obchodů bude mít pod záštitou jedno filmové plátno natažené nad Pražskou ulicí. S využitím terénní různorodosti vznikne vlastně takové letní multikino. Jednotlivé "stage" budou různě tematicky profilované a každý si přijde na své.

Festival se bude konat od pátého do sedmého září a během tří dnů nabídne téměř dvě desítky filmových lahůdek. Patnáct filmových příběhů, které se odehrají přímo na ulici. Diváci nemusejí chodit do kina, ale stačí, když přijdou na Pražskou. Vstupné není, občerstvení zajištěno.

Na začátek potřebujeme palivo…
Na festival jsme se snažili sehnat sponzory, kteří by nám mohli poskytnout finance, nebo pomoci jiným způsobem. Spozoringem pomohli překvapivě nejenom místní podnikatelé, ale také větší firmy z jiných regionů, kterým se podpora akce zdála být zajímavou formou PR.

Kromě klasického sponzoringu jsme se rozhodli vyzkoušet také formu financování zvanou crowdfounding. V Čechách existuje webový portál hithit.cz, který pomáhá začínajícím kreativním projektům. Pomoc je jednoduchá. Vložíte na stránky projekt, který chcete realizovat a uvedete částku, kterou na realizaci potřebujete. Potom se snažíte oslovit co nejvíce potenciálních dárců, kteří by na projekt mohli přispět. Celá akce trvá 45 dní. Buď se vám peníze podaří v termínu vybrat, nebo po skončení lhůty automaticky odejdou zpět těm, kdo peníze darovali.

První ročník je pro nás zkouškou. Pokusem, zda se dá taková věc v Liberci udělat, ale také jestli je o kulturu ve městě vůbec zájem. Pokud bude letošní test interakce úspěšný, plánujeme na příští rok festival s širšími přesahy a s větší mírou zapojení veřejnosti, města i místních obchodníků.

Základní údaje o akci:

Termín: 5. – 7. 9. 2013
Místo: Liberec, Pražská ulice
Čas konání: vždy večer od 20:30
Webové stránky: www.kinoliberec.cz

Program akce:

5.9. FRYČ ROXY ATELIER
20:30 Divoká stvoření jižních krajin Pátrání po Sugarmanovi Black Dynamit
6.9.      
20:30 Alois Nebel Control Jmenuji se Oliver Tate
22:00 Annie Leibovitz Šmejdi Lovci hlav
7.9.      
20:30 Děcka jsou v pohodě Jak se vaří dějiny Holy Motors
22:00 Skici Franka Gehryho Občan Havel Andělský podíl