Novinky a názory / zprávy

Holcim Awards 2014 - seznamte se s vítězi

V prvním zářijovém týdnu byli v Moskvě vyhlášeni evropští vítězové nejprestižnějšího mezinárodního ocenění v oblasti udržitelných staveb - Holcim Awards. Hlavní ceny putují do Itálie, Francie a Rakouska.

Zbyněk Šeda , 23. 9. 2014

Vítězné projekty, které v Evropě obdržely cenu Holcim Awards za rok 2014, jsou dokladem postupného vývoje udržitelných staveb. Stavební průmysl neustále přichází se stále dokonalejšími, multidisciplinárními řešeními. Ekologická rezervace a sanační projekt na jihu Itálie, nízkonákladová univerzitní budova v Paříži a participativní městská čtvrť ve Vídni získaly zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu.

Celkem 12 oceněných projektů, zahrnujících jak špičkové návrhy od předních odborníků, tak i vize „budoucí generace“ si mezi sebe rozdělilo finanční odměny ve výši 300 000 amerických dolarů. Mezinárodní odborná porota pod vedením Jeana-Philippa Vassala (Francie) vybírala vítěze podle „klíčových otázek“ udržitelného stavitelství, které zohledňují environmentální, společenské a ekonomické ukazatele, přičemž nijak neopomíjejí požadavky na dokonalou architekturu a vysoký stupeň přenositelnosti myšlenek.

Odvážně filozofický postoj: Zlato pro projekt ekologické sanační rezervace v italském Saline JonichePrvní cenu získal ekologický sanační projekt na pobřeží jižní Itálie, který spojuje přírodu s otisky, které v ní zanechal člověk. Architekti Francisco Leiva z Grupo aranea (Španělsko) a Marco Scarpinato z AutonomeForme (Itálie) integrovali proces obnovy do prostoru, který byl značně znehodnocen průmyslem. Rozrůstající se ekosystém vytváří zaplavenou krajinu plnou fauny a flóry, ve které mají důležité místo stěhovaví ptáci.

Při udílení cen v Moskvě představitel poroty Arno Brandlhuber (Německo) vyzdvihl tento projekt, který obdržel zlatou cenu Holcim Awards, za odvážný filozofický přístup, který pátral po úloze architektury, krajinné architektury, územního plánování a souvisejících omezení, kterými je nutnost umožnit existenci lidskému pokolení. „Projekt vytváří rámec pro diskurz o možných formách vztahu mezi činností člověka a přirozeným prostředím, přičemž nabízí strategie vedoucí k chápání architektury coby jisté formy konání, které je v symbióze s přírodou,“ uvedl.

Pozoruhodné spojení ekonomiky a estetiky: Stříbrná cena pro nízkonákladovou univerzitní budovu v PařížiBudova, ve které se bude odehrávat celá řada aktivit, včetně vnitřních a venkovních sportovišť, kaváren, pouličních teras a náměstí pro pěší v novém univerzitním kampusu v Paříži-Saclay, získala stříbrnou cenu Holcim Awards. Gilles Delalex, Yves Moreau a Thomas Wessel-Cessieux z Muoto architects (Francie) navrhli minimalistický objekt, který využívá neopracovaných materiálů, robustních technik zpracování s vysokou trvanlivostí a vertikálního uspořádání díky němuž probíhají jednotlivé aktivity vrstveně nad sebou. Porota ocenila minimální použití architektonických a technických prostředků, vytvářejících ve výsledku odolný celek, který se bude umět přizpůsobit budoucím potřebám: „Elegantní design v sobě spojuje ekonomické i estetické faktory takovým způsobem, že nízkonákladový objekt mění omezení na přednost.“

Zaměřeno na uživatele: Bronzová cena za participativní městskou čtvrť ve Vídni v RakouskuNávrh městské výstavby ve Vídni, který určuje soubor pravidel pro vytvoření udržitelné městské čtvrti, si odnesl bronzovou cenu. Urbanistický návrh z pera Enriquea Arenase, Luise Basabeho a Luise Palaciose z Arenas Basabe Palacios (Španělsko) využívá linie zahrad k fyzickému a společenskému rozvoji projektu. Tento přístup představuje jen minimálně invazivní řešení, které se bude samo vyvíjet v čase podle potřeb místních obyvatel. Porota vyzdvihla důraz na použité postupy, včetně účasti uživatelů a dopad na fyzickou podobu projektu: „Návrh nabízí metodu postupného zabydlení městského prostoru, přičemž kombinuje jak vzestupné i sestupné procesy tak formální i neformální postupy, čímž vytváří městskou komunitu.“

Spojení architektonických a technických hledisek: Čestné uznání za energeticky efektivní kancelářskou budovu v Holderbanku ve ŠvýcarskuCompetence center, ve kterém se nacházejí výzkumné laboratoře, kancelářské prostory a školicí zařízení, má špičkový energetický koncept, za který získalo poprvé v historii soutěže čestné uznání společnosti Holcim. Autorem návrhu je švýcarský architekt Christian Kerez. Dokonalá kruhová atria protínají stropy a podlahy křížem krážem celou budovou a dávají tak zaměstnancům a návštěvníkům příležitost k setkávání. Současně člověk uvnitř budovy plně vnímá její velkorysý prostor. Protože byl tento projekt navržen jako nové competence center společnosti Holcim, rozhodla se porota, že udělí nepeněžní čestné uznání za „výjimečnou hodnotu návrhu“.

Ocenění pro materiálové projekty z Belgie a NěmeckaTým z belgické společnosti TETRA architecten obdržel ocenění za materiálové městečko v přístavu v Bruselu, který distribuuje stavební materiály do města a zároveň shromažďuje a recykluje stavební odpad z prostor města. Karola Dietichs a Achim Menges z univerzitního institutu komputačního designu ve Stuttgartu získali ocenění za multidisciplinární výzkum materiálů, který se zabýval agregátní architekturou, která využívá vstřikování přesně navržených samotuhnoucích bioplastických granulí.

Ceny pro „Příští generaci (Next Generation)“ za projektové vize v Rakousku, Francii, Irsku, Rusku a ŠpanělskuV kategorii „Příští generace“ soutěž Holcim Awards vyhledává vize a odvážné myšlenky (mladí profesionálové a studenti). Porota se rozhodla udělit bezprecedentní počet cen: šest, a to za vynikající kvalitu soutěžních příspěvků z celé Evropy. První cenu v kategorii „Příští generace“ získali Hani Jaber, Ricardo Mayor, Héctor Muñoz a Igancio Taus ze španělské společnosti DAT Pangea za sérii tří sociálně zaměřených architektonických návrhů. V jejich portfoliu návrhů nechyběl územní plán a zemědělská přestavba, užitková městská zahrada stejně jako dočasné plochy určené pro veřejné účely. Porotu oslovily teze návrhu, které se snažily o dialog mezi architekturou a politikou a vzaly do úvahy hlavní sociální problémy, přičemž ale současně nabízely vhodná architektonická řešení aktuálních témat.

Druhou cenu v kategorii „Příští generace“ obdrželi Aleksandr Veshniakov, Dimitry Ivanov, Natalia Mikhailova, Aleksandra Tyron a Nadezhda Pavlova, tj. skupinu ruských architektů, kteří navrhli síť občanských center pro malá města, která pomocí internetového spojení tvoří virtuální síť. Porotu zaujala především myšlenka zhotovit „architektonický nástroj“ na podporu vitality v malých městech napříč Ruskem. Třetí cena směřovala k Ikeru Lunovi ze Španělska za výzkum materiálu – keramických cihel s „naroubovaným“ mechem určených pro zelené střechy. Materiál umožňuje růst mechu na povrchu cihly, zlepšuje kvalitu vzduchu a zmírňuje účinky městských tepelných ostrůvků. Další ceny pro Příští generaci byly uděleny Andrásovi Dankházimu za symbiotickou dodávku vody a regeneraci krajiny v Irsku (4. místo), Grégoirovi Arthuisovi za sanaci vysoké věže ve Francii (5. místo) a Nikolovi Znaorovi za udržitelný systém odstínění, který reaguje na okolní podmínky v Rakousku. (6. místo).

Příspěvky do soutěže Holcim Awards posuzovala nezávislá porota, která zasedala ve švýcarském Federálním technologickém institutu (ETH Curych) v následujícím složení: Jean-Philippe Vassal (předseda poroty, Francie), Horia Adrian (Rumunsko), Marc Angélil (Švýcarsko), Arno Brandlhuber (Německo), Antón García-Abril (Španělsko), Hiromi Hosoya (Švýcarsko), Hrvoje Njiric (Chorvatsko), Stuart Smith (Velká Británie) a Holger Wallbaum (Švédsko). www.holcimawards.org/jury-eur

Více informací o soutěži a jednotlivých vítězných projektech na adrese www.holcimawards.org

Slavnostní předávání evropských cen Holcim Awards v Moskvě bylo prvním vyhlášením vítězů v řadě dalších ceremonií, které proběhnou v Torontu (ceny udílené v oblasti Severní Ameriky), v Medellínu (ceny udílené v oblasti Jižní Ameriky), v Bejrútu (ceny udílené v Africe a na Středním Východu) a v Jakartě (ceny udílené v oblasti Asie a Tichomoří). Projekty, které byly ve svých regionech oceněny zlatem, stříbrem nebo bronzem, automaticky postupují do celosvětového kola Global Holcim Awards 2015.

Cílem ocenění Holcim Awards pro udržitelné stavby je vyhledávat inovativní, do budoucna zaměřené a reálné stavební projekty, které nabídnou udržitelné řešení technologických, environmentálních, socioekonomických a kulturních problémů, které ovlivňují výstavbu na místní, regionální i globální úrovni. Soutěž vyhlašuje švýcarská nadace Holcim již od roku 2004. Každé tři roky rozděluje mezi nejúspěšnější projekty ceny v hodnotě 2 milionů USD.

Nadaci Holcim podporuje společnost Holcim Ltd a subjekty, které jsou součástí jejího holdingu, téměř v 70 zemích světa. Aktivity nadace jsou zcela nezávislé na obchodních zájmech společnosti. Holcim je jedním z předních světových dodavatelů cementu a kameniva (drceného kamene, štěrku a písku). Zabývá se ale i jinými komoditami jako je transportbeton, asfalt anebo služby.

  • autor: Zbyněk Šeda *
  • publikováno: * 23. 9. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři