IPR poslal do pražských ulic speciální černou tramvaj s nápisem "ARCHITEKTURA"

Pátek, 23. Listopad 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Institut plánování a rozvoje (IPR) slouží Praze již 5 let. Vznikl v listopadu 2013 transformací tehdejšího Útvaru rozvoje města (ÚRM). Zatímco před 5 lety městské plánovače téměř nikdo neznal, dnes si na IPR vzpomene každý třetí Pražan. IPR ve spolupráci s Dopravním podnikem představil architektonickou tramvaj, která bude brázdit Prahu celý další rok.

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy slaví 5 let. Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj. Zdroj: IPR Praha
Fotoalbum: 

Mezi nejdůležitější projekty z dílny IPR patří paradoxně zejména ty, které nejsou fyzicky ve městě vidět. Jde třeba o nový územní plán Prahy - Metropolitní plán. Ten například zamezuje Praze rozrůstat se do šířky a jako první přichází s výškovou regulací. IPR nový plán představil na jaře během tour s informačním kontejnerem.
„Nevýhodou naší činnosti je fakt, že vše, na čem pracujeme, se ve městě reálně objeví až za delší čas. 5 let je ale doba, za kterou už v Praze první vlaštovky vidět jsou,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč a poukazuje zejména na proměnu okolí Národního muzea.

Viditelným přínosem pro Prahu je také loni otevřené Centrum architektury a městského plánování (CAMP), kam se mohou lidé přijít zeptat na cokoli ohledně budoucnosti Prahy. IPR společně s Dopravním podnikem Prahy připravil soupravu 15T nesoucí nápis ARCHITEKTURA, která bude zdobit ulice celý další rok a zvát lidi na výstavy a bohatý program v CAMPu, kde je až do konce roku k vidění interaktivní výstava Pře(d)stav si Prahu. Ta představuje Strategický plán, který říká, jaká má být metropole v roce 2030. Jelikož jde o 1100 stránek odborného textu, IPR ho Pražanům přibližuje formou hry.

Většinou si lidé myslí, že jsme dům plný architektů. Možná, že někoho překvapí, že v areálu Emauzského opatství, kde se IPR i CAMP nachází, potkáte kromě nich hlavně dopravní specialisty, urbanisty, geografy, ekonomy nebo datové specialisty,“ dodává Boháč.