IPR vyhlásil architektonickou soutěž na Vítězné náměstí v Praze

Pondělí, 23. Duben 2018 - 8:59
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Jedno z největších náměstí v Praze se dočká proměny. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) vyhlásil urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu Vítězného náměstí. Cílem soutěže je aby se náměstí stalo přívětivějším místem pro obyvatele Prahy 6. Odevzdání návrhů je naplánováno na konec letošního června.

Vítězné náměstí. Zdroj: IPR
Fotoalbum: 

Architekti se nyní mohou hlásit do soutěže, která promění Vítězné náměstí. V porotě zasednou zástupci města, zástupci městské části Prahy 6 a špičkoví architekti z tuzemska i ze zahraničí. Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků. Odevzdání návrhů v 1. kole je naplánováno na konec června 2018.

„Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. Špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí a úprava Malostranského náměstí již běží. Věřím, že v soutěži se objeví takové návrhy, které pomohou palčivé problémy náměstí vyřešit,“ říká Adriana Krnáčová, pražská primátorka. 

Mezi hlavní problémy Vítězného náměstí patří velké dopravní zatížení, které se v minulých letech zhoršilo zejména kvůli otevření tunelu Blanka. Zároveň samotné rozdělení náměstí nevytváří příjemné prostředí pro obyvatele Prahy 6. Nepřehledné dopravní křížení má za následek neustálý rizikový kontakt automobilů a chodců. Urbanistická soutěž by měla nalézt nejlepší možné řešení náměstí a tyto problémy eliminovat. 

„Posadit se pod stromy nebo pohodlně přestoupit na tramvaj, metro a autobus. Obyvatelé Prahy by se měli zkrátka na Vítězném náměstí cítit dobře. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci,“ vysvětluje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky. 

„Vítězné náměstí je bezesporu klíčové veřejné prostranství Prahy 6, které si zaslouží proměnit tak, aby dobře sloužilo všem jeho uživatelům,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.


Pohled na místo dnešního Vítězného náměstí z roku 1925

Architektonicko-urbanistická soutěž je vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3, 280 000 Kč.

Členové poroty nezávislí

prof. Ing. arch. Jan Jehlík, architekt-urbanista, atelier Jan Jehlík, Praha/ předseda poroty  

Peter Heath, RIBA MRTPI Atkins Design Director Public Realm, Londýn

prof. Ivan Reimann, Müller-Reimann architekten, Berlín

Ing. arch. Antonín Novák, atelier DRNH, Brno

prof. PhDr. Petr Kratochvíl, CSc., teoretik architektury

Ing. arch. MgA. Alena Korandová, atelier Koranda-Korandová, Beroun

 

Členové poroty závislí

Mgr. Adriana Krnáčová, MBA, primátorka hl. m. Prahy

Mgr. Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy

Mgr. Ondřej Kolář, starosta MČ Prahy 6

Ing. arch. Martin Polách, zástupce starosty MČ Prahy 6

 

Více informací naleznete zde: www.iprpraha.cz/viteznenamesti.