Jeden z nejlepších dokumentů tohoto roku popisuje detektivní cestu za odhalením života neobyčejné fotografky

Středa, 26. Listopad 2014 - 23:15
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Ve čtvrtek 4. prosince vstoupí do kin a legálně online jeden z nejlepších dokumentárních filmů letošního roku Hledání Vivian Maier (Finding Vivian Maier, USA 2013).

Hledání Vivian Maier - Aerofilms

Hledání Vivian Maier

Když John Maloof před několika lety sháněl dobové snímky Chicaga do odborné publikace, nakoupil ve veřejné dražbě pozůstalostí bednu plnou negativů od neznámé amatérské fotografky. Až po naskenování fotografií zjistil, jaký umělecký poklad to za pár dolarů vlastně získal. Nedalo mu to a začal pátrat po dalších negativech a zejména osudu této záhadné ženy. Výsledkem jeho detektivního pátrání bylo objevení statisíce dechberoucích fotografií z ulic New Yorku a Chicaga z období 50. až 90. let i poodhalení nevšedního osudu samotářské chůvy, která celý život přede všemi tajila svou největší vášeň a až posmrtně se dočkala srovnání s těmi nejuznávanějšími fotografy pouličních portrétů 20. století.

„Zlomky vteřin zachycené Vivian Maier před půl stoletím či dokonce ještě dřív – prchavé okamžiky pouličního života v době, kdy muži nosili klobouky a potahovali z cigaret značky Lucky Strike, hlavy žen zdobily šátky a rodiny se hrnuly do automobilů značky Studebaker a DeSoto a vyrážely na nedělní vyjížďky. Maier tohle všechno pozorovala laskavým okem. Byl to její koníček, nikoliv její práce. Avšak jak léta plynula, stal se také jejím životem.“ (Sharon Cohenová, The Huffington Post)

Skutečný příběh umělkyně skrývající se pod maskou chůvy

Za příběhem posmrtně objevené fotografky stojí sám objevitel cenné pozůstalosti a hlavní správce díla Vivian Maier John Maloof, který k práci na filmu přizval zkušeného filmaře Charlieho Siskela, známého zejména svou dřívější spoluprací s Michaelem Moorem. Výsledkem je poutavá dokumentární detektivka, která se snaží najít odpověď na otázku: Kdo byla největší neznámá fotografka 20. století? Mozaika jejího fascinujícího života se postupně skládá z dříve nepublikovaných fotografií, filmů a rozhovorů s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znají.

„Každý z nás si vybírá, co ze sebe ukáže světu. Nakonec však stejně musíme jít s pravdou ven. Možná, že kdyby Vivian Maier měla na vybranou, svět by se o jejím životě a jejích fotografiích nikdy nedozvěděl. Rozhodla se, že svůj život prožije v utajení a své umění bude před ostatními skrývat. Ovšem skrývat umělecká díla je samozřejmě něco úplně jiného, než je zničit. Maier své výtvory uchovala a jejich osud nechala v rukou ostatních… My dokumentaristé si také vybíráme příběhy, které chceme vyprávět. Po letech probírání se celoživotním dílem Vivian Maier a kopou osobních materiálů, jež po sobě zanechala, jsme natočili film vyprávějící příběh umělkyně skrývající se pod maskou chůvy, které objevení jejích prací vyneslo opožděnou slávu a uznání,“ komentuje příběh jeden z režisérů filmu Charlie Siskel.

HLEDÁNÍ VIVIAN MAIER

Příběh záhadné ženy nás zavádí do ulic New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do své smrti v roce 2009 nafotila více než 100 000 dechberoucích fotografií. Žádnou z nich ale nikomu neukázala. Snímky byly objeveny shodou náhod až poté, co strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Díky umělecké hodnotě nečekaně objeveného díla začala být Vivian Maier brzy považována za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století. Přesnost, se kterou zachycovala spontaneitu pouličních výjevů, ji vynesla srovnání s Henri Cartier-Bressonem a dalšími. Její samotářský život ale zůstal obestřen tajemstvím. Kdo byla tato nenápadná chůva? Proč před ostatními tajila svou největší vášeň? Mozaika jejího fascinujícího života se postupně skládá z dříve nepublikovaných fotografií, filmů a rozhovorů s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znali.

Dokumentární film, USA 2013, 83 min.
Námět, režie: John Maloof, Charlie Siskel
Střih: Aaron Wickenden
Kamera: John Maloof
Hudba: J. Ralph
Vystupují: John Maloof, Mary Ellen Mark, Tim Roth, Phil Donahue
Světová premiéra: 9. září 2013 (Mezinárodní filmový festival v Torontu)
Exkluzivní online premiéra na VOYO: 20. listopadu 2014
Premiéra v kinech a na VOD (Aerovod.cz, Alza media): 4. prosince 2014
Distribuce ČR: Aerofilms


Trailer k filmu s českými titulky: www.youtube.com/watch?v=FBxPQzGyoig

Více informací o filmu: www.aerofilms.cz/filmy/255-Hledani-Vivian-Maier/