Letošní Designblok navštíví světové hvězdy designu

Pondělí, 22. Září 2014 - 9:11
| Napsal:

Letošní šestnáctérý ročník Designbloku (ve vizuálu šestnáctého ročníku Designbloku je totiž jelen šestnácterák) se bude konat od 6. do 12. října a má téma Dětství. Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek nabádají ke hře, k zapojení fantazie a k otevřenosti novým zážitkům. A zážitků bude na největší přehlídce designu ve střední Evropě letos hodně.

Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - numero 111 - insulaire
Fotoalbum: 
Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - tjep iltrenofuori
Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - numero 111 - insulaire
Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - Příhoda - poustevna
Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - Eva Eisler
Designblok 2014 - vystavující - Arthouse - chp design - šperk - my own show diadem fantasma titanium
Designblok 2014 - vystavující - Openstudio - Lovasova
Designblok 2014 - vystavující - Openstudio - Plecháč a Wielgus
Designblok 2014 - vystavující - Openstudio - huissoud - 1 frominsects11
Designblok 2014 - vystavující - Superstudio - Axor Starck - V senglelever - chrome - water
Designblok 2014 - vystavující - Superstudio - Lucie Koldová - Brokis
Designblok 2014 - vystavující - Superstudio - capellini - nendo - peg - sofa
Designblok 2014 - vystavující - Křehký - výstava Sedmikrása 2013 - Kristýna Hrabětová
Designblok 2014 - vystavující - Lasvit - Alice Petra Krausová

Na Designblok totiž letos zavítá více než stovka zahraničních účastníků. Česká designérská špička tak bude hrát na mezinárodním poli a přitom má výhodu domácího prostředí. Podstatné totiž je, že zde designéři a značky budou nejen vystavovat, ale řada z nich zde představí i světovou premiéru nové kolekce. Velké zahraniční hvězdy jako Ineke Hans, Gisj Bakker, Ferruccio Laviani, nebo Tjep doplní celá řada vynikajících designérů z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Švédska, Norska, Španělska a dalších zemí. Myšleno je i na nejmladší generaci, protože Designblok odstartoval mezinárodní soutěž Diploma Selection, kde se představí 27 nejlepších evropských diplomantů. A jaké jsou tedy nejdůležitější body programu, které byste něměli pominout a jak se v záplavě více než 250 instalací, výstav a módních přehlídek zorientovat?

Pokud vás zajímají především novinky interiérového designu – nábytek, svítidla, doplňky od renomovaných interiérových značek, je pro vás určeno Superstudio Evropa. V bývalém Šroubkové Grand hotelu na Václavském náměstí bude na padesát prestižních značek. Čeští výrobci zde budou soupeřit s těmi nejlepšími ze zahraničí. Cappellini, Tom Dixon, Moooi, Hay, Artemide, Ikea PS a vedle nich Brokis, Křehký, Bomma, Kavalier Glass, nebo Preciosa. A návdavkem si zde významný italský architekt Ferruccio Laviani otevře poštu, kterou navrhl pro šampaňský dům Veuve Clicquot. Každopádně pokud zařizujete byt či kancelář, je dobré začít v Evropě.

Pokud si chcete na Designbloku vyhrát, doporučujeme pokračovat do Superstudia HRA, které bude v bývalé základní škole v Mikulandské. Na dvoře vás přivítá stromová instalace v koruně lípy, kterou pro Vitru navrhl Maxim Velčovský. Bude zde umístěna i hlavní výstava letošního Designbloku. A i tady pracuje Designblok v mezinárodním kontextu. Výstavu totiž připravila kurátorská rada složená s rakouské kurátorky Tulgy Beyerle, zakladatelky vídeňského Design Weeku, Agnieszky Jacobson, zakladatelky festivalu v Lodzi a Jany Zielinski a Jiřího Macka z Designbloku. K vytvoření interaktivních instalací na téma HRA byla vyzvána šestice designérů: Ola Mirecka, Dechem a Michal Bačák, Bartosz Mucha, Julia Landsiedel, Jan Plecháč a Henry Wielgus a Languet Bertille. Výstava je určena všem, kteří si nezapomněli hrát. Odpočinout si budete moct v zóně pracovního oddechu, který nese název Dílna autorek Veroniky Jirouškové a Lenky Míkové, kde si bude moct každý zakutit podle své představy.

Novinkou letošního Designbloku bude salón amatérského designu, kde budou vystavovat amatéřští designéři z celé republiky.

Pro setkání s designéry, případně i na přímé nákupy od nich, bude připraveno Openstudio v domě U minuty na Staroměstském náměstí, které stojí přímo vedle Orloje. Více než stovka designérů z České republiky, Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Švédska, Norska, Španělska a dalších zemí. Dechem, Rozbíjím se, Janja Prokič, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Hidden Factory se se svými kolekcemi novinek představí vedle stockholmského studia DMOCH, polských Kosmos Projekt, nebo Kristiana Kowalskiho, či německých Kraud, nebo Saskie Diez.

Pro projekty na pomezí umění a designu bude již podruhé v historii Designbloku otevřen Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci u Karlova mostu. V něm velká holandská hvězda Ineke Hans představí muchomůrkovou kolekci skla pro českého výrobce Křehký, Eva Eisler se představí jako designérka svítidel pro Preciosu, Jakub Berdych představí skleněného Robota a Gijs Bakker, zakladatel legendárních Droog Design, novou kolekci svých autorských šperků i svou značku současného šperku chi.. ha.. paurra…?. V neděli zde proběhne i aukce designu 20. století. De Form, Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová, Zorya, nebo Chanel by Jan Plecháč a Henry Wielgus budou patřit mezi další hlavní body programu tohoto domu. Hlavní divadelní sál obsadí Frank Tjepkema se svým studiem Tjep, které zde uvede premiéru své kolekce Doba bronzová. Kolekce, která sice vychází z klasického nábytkového názvosloví, ale zkoumá kulturní, ekologická a především konceptuální témata.

A pokud vás zajímá především móda je pro vás připravena Fashion Stage v kostele Svatého Šimona a Judy. Z více než 40 módních návrhářů a šperkařů, kteří se na Designbloku představí je jich téměř polovina ze zahraničí. I zde je podstatné ukázat českou módu, kterou Designblok dlouhodobě podporuje v mezinárodních kontextu. Kromě antverpské značky Lena Lumelsky, bude mezi highlighty patřit zejména účast Bastiana Vische, vítěze prestižní holandské soutěže Lichting v přehlídkách Diploma Selection. Česká špička Monika Drápalová, Hana Zárubová, Pavel Brejcha obsadí páteční večer. V sobotu se představí na mole více než dvacet mladých návrhářů z celé Evropy. Instalace módy a šperku ale protkávají celý Designblok. Doporučujeme zejména Chanel, Swarovski, Janju Prokic, Zoryu a Gijse Bakkera.

Klíčová slova: