Místostarostka Vídně Maria Vassilakou vystoupí v Praze na konferenci

Sobota, 16. Listopad 2013 - 20:36
| Napsal:

V pátek 22. listopadu v Praze proběhne v rámci Česko-rakouského fóra architektury 2013 konference Středoevropská metropole ve 21. století, jejímž cílem je navázat dialog mezi odborníky na urbanismus, architekturu a rozvoj města těchto dvou evropských metropolí.

Konference představí rakouskou architekturu a městské plánování, jehož systém může být inspirativní i pro Prahu, která na toto téma povede s vídeňskou metropolí aktivní dialog, přednášky a panelové diskuze jsou otevřeny i veřejnosti. Účast na konferenci přijala místostarostka Vídně Maria Vassilakou, pražský primátor Tomáš Hudeček, zástupci Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR ) a další zástupci magistrátů obou metropolí.

Hlavním tématem konference jsou aktuální výzvy středoevropské metropole ve 21. století. Účastníci z pražské i rakouské strany budou prezentovat, jakým způsobem město vytváří a naplňuje svoji strategii a jaké nástroje k tomu využívá. Program celého fóra uzavře večerní přednáška o architektuře renomovaného vídeňského atelieru Querkraft. „Poslední vývoj na pražské radnici i v IPR nasvědčuje, že mnohé se mění a Praha se snaží vytvořit takové koncepce a nástroje pro správu města, které jí umožní být opět konkurenceschopnou v evropském měřítku. Součástí tohoto trendu by podle nás mělo být bezpochyby i navázání užší spolupráce se zahraničními odborníky, například prostřednictvím odborných konferencí,“ řekl Tomáš Ctibor, pověřený řízením IPR.

A proč má být Praze vzorem právě rakouská metropole? „Vídeň je již několik let městem s nejvyšší kvalitou života na světě, dlouhodobě se těší politické stabilitě a jedním z důležitých rysů rozvoje města je participace, neboli zapojování občanů do diskuzí o všech budoucích projektech. Tomu se u nás musíme ještě učit – jak občané, tak politici,“ vysvětluje Michal Volf z Česko-rakouského fóra architektury s tím, že Vídeň má navíc k Praze historicky i geograficky blízko a obě města stojí před podobnými výzvami.

„Někteří odborníci začátkem 90. let dokonce tvrdili, že Praha má oproti Vídni lepší výchozí pozici ve střední Evropě. Praha ale zaspala na startu i ve vytyčení cesty k cíli a nyní je to ona, kdo musí západní metropole dohánět. Po čtyřiceti letech totality Praha zabředla do stavu, kdy naprosto rezignovala na jakoukoliv koncepci rozvoje. Neměli jsme dlouhodobou vizi, jen zastaralý územní plán a neaktuální strategický plán. Na tom všem nyní usilovně pracujeme, protože potenciál i chuť na změnu tu jsou,“ dodal primátor Prahy Tomáš Hudeček.

Konference i večerní přednáška se budou konat ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1. Vstup je zdarma, nutná je však rezervace na http://www.cz-at.org, simultánní tlumočení je zajištěno.

Pořadatelem fóra je občanské sdružení CZ|AT Česko-rakouské fórum architektury ve spolupráci s pražským Magistrátem a Institutem plánování a rozvoje.

Program konference

den: 22.11.2013, místo: velký sál Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1

9:45 – 16:15

Odborná konference
Simultánně tlumočeno z němčiny do češtiny
9:15 Otevření sálu, otevření registrací (neregistrovaná místa budou v 9:40 nabídnuta veřejnosti)
Moderátor: Pavel Míčka ‐ Agora CE

9:45 – 10:00
Úvodní slovo, přivítání
Tomáš Hudeček, Tomáš Ctibor, Michal Volf

1. Správa města z pohledu městské politiky

10:00 – 10:45 Přednáška Maria Vassilakou
10:45 – 11:15 Přednáška Tomáš Hudeček
11:15 – 12:00 Panelová diskuze, dotazy z publika (moderátor: Jindřich Šídlo)
Maria Vassilakou, Tomáš Hudeček, Jiří Nouza

12:00 – 12:45 Oběd

2. Strategický plán

12:45 – 13:15 Přednáška Kurt Mittringer
13:15 – 13:30 Přednáška Tomáš Ctibor
13:30 – 14:15 Panelová diskuze, dotazy z publika (moderátor: Petr Návrat)
Kurt Mittringer, Tomáš Ctibor, Angelika Winkler, Marek Zděradička

14:15 – 14:45 Pauza

3. Územní a regulační plán

14:45 – 15:15 Přednáška Thomas Madreiter
15:15 – 15:30 Přednáška Roman Koucký
15:30 – 16:15 Panelová diskuze, dotazy z publika (moderátor: Adam Gebrian)
Thomas Madreiter, Roman Koucký, Pavla Melková, Pavel Hnilička, Markus Vogl (Querkraft Architekten)

16:15 Zakončení konference, poděkování

Klíčová slova: