Open House Praha veřejnosti otevře 65 budov. Nechybí Kramářova vila či EXPO 58

Pátek, 18. Květen 2018 - 19:20
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Praha již počtvrté hostí mezinárodní festival otevřených budov Open House, jehož hlavní myšlenka spočívá v popularizaci architektury. Návštěvníci mohou o víkendu 19.–20. května navštívit 65 architektonicky zajímavých a běžně nedostupných prostorů od historických staveb po administrativní komplexy či paláce. Zpřístupní se například EXPO 58, DRN na Národní třídě, činžák od architekta Kamila Roškota, Kramářova vila nebo Pragovka Art District. K dispozici budou komentované prohlídky tlumočené i do znakové řeči, architektonické workshopy a další doprovodný program.

Pragovka © Open House
Fotoalbum: 

Chodíme kolem nich každý den, teď můžeme proniknout i tam, kam běžně nesmíme autentický architektonický zážitek a setkání s různými perspektivami a názory na městkou architekturu a veřejný prostor jsou jednou ze základních myšlenek festivalu Open House Praha. Ten letos doplní doprovodné programy jako komentované prohlídky města s významnými architekty nebo dětské architektonické workshopy. Ve vybraných objektech budou probíhat i speciální prohlídky pro neslyšící.

„Letošní ročník festivalu nabídne hned několik novinek. Vedle dvou desítek nových budov, které se široké veřejnosti otevřou vůbec poprvé, jsme si pro návštěvníky připravili nově několik tematických okruhů zahrnujících například prvorepublikové budovy, konverze industriálních areálů, či naše osobní doporučení,” uvádí ředitelka a hlavní produkční festivalu Andrea Šenkyříková. 

Během dvou dnů tak bude možné v rámci festivalu nově navštívit např. citlivě zrekonstruovaný činžovní dům od architekta Kamila Roškota, zcela novou realizaci v podobě paláce DRN na Národní třídě, prakticky i designově promyšlené sídlo IT společnosti v moderní budově GREENLINE, restaurace v bývalém pavilonu EXPO 58, nebo původní Zátkovu sodovkárnu, nyní sídlo reklamní agentury.

open house

„Z historických budov by si návštěvníci neměli nechat ujít Clam-Gallasův palác, Pražskou křižovatku, Michnův palác, Libeňský zámek či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let,” dodává k osobním tipům Andrea Šenkyříková. 

Při příležitosti letošního výročí sto let od založení samostatného Československa festival nabídne i dvacet prvorepublikových budov, mezi nimi například Petschkův palác či Tyršův dům. Obdivovatele architektury zaujme Winternitzova vila, jedna z posledních zakázek Adolfa Loose, fanoušky industriálu např. areál Podkovářská, areál TESLA či Pragovka Art District.

open house

Festivalová infocentra v Centru architektury a městského plánování (CAMP)a v Pražském kreativním centru (PKC) sídlícím v historickém domě U Zlatého rohu budou pro veřejnost otevřena od pondělí 14. května po celý týden. Vstup do všech budov je během festivalového víkendu zdarma a bez nutné rezervace. Kompletní program najdete na www.openhousepraha.cz

Akci, kterou každoročně navštěvují desítky tisíc lidí z tuzemska i zahraničí, lze zařadit mezi jeden z nejpopulárnějších svátků městské architektury konajících se v hlavním městě a propojujících laickou a odbornou veřejnost. 

Pro více informací sledujte facebookovu událost Open House Praha 2018 nebo se přihlaste k odběru festivalového newsletteru.

open house

Open House Praha

Světový festival Open House se v Česku konal poprvé v roce 2015, kdy nezisková organizace Open House Praha získala na pořádání této akce v hlavním městě mezinárodní licenci. Praha se tak zařadila mezi 41 světových metropolí na 5 kontinentech, kde tato událost každoročně probíhá. Vedle pořádání stejnojmenného festivalu se organizace věnuje takénejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích aktivit pro děti a mladé dospělé. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide. www.openhousepraha.cz

Za finanční podporu děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstvu kultury ČR, HEADHAND Architekti s. r. o., Nadaci české architektury, Městským částem Prahy 1, 3, 4, 5 a 7. 

open house

Seznam zpřístupněných budov :

Administrativa moderní i historická

Danube House – kanceláře společnosti Ackee

DELTA

DRN

FILADELFIE

Greenline – sídlo společnosti SCS Software

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha)

Main Point Karlín – centrála VIG ČR, sídlo: Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group

Ministerstvo zemědělství ČR

Palác Křižík II – sídlo Seznam.cz

Parní mlýny (Classic 7 Business Park) – kanceláře společnosti Etnetera

Parní mlýny (Classic 7 Business Park) – kanceláře společnosti HBO Europe

Port#58

QUADRIO – multifunkční objekt

Raiffeisen stavební spořitelna – sídlo

Schebkův palác – sídlo instituce CERGE-EI

Ústřední telekomunikační budova CETIN

Zátkova sodovkárna – sídlo společnosti Ogilvy

Bydlení v proměnách času

Činžovní dům od architekta Kamila Roškota

Grabova vila

Kramářova vila

Obecní dvůr

PORT X

Winternitzova vila

Historické paláce a památky

Clam-Gallasův palác 

Desfourský palác

Dům U Dvou zlatých medvědů

Hotel International Praha

Invalidovna

Libeňský zámek

Palác Archa

Palác Ericsson

Palác Metro

Petschkův palác – Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Tyršův dům

Tyršův dům – Michnův palác

Kultura

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Místodržitelský letohrádek

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Regina a Region

Palác Metro – Divadlo Image

Památník národního písemnictví – Malá vila

Pražské kreativní centrum

Společenské centrum BETHANY 

Kulturní industriální areály

Areál Podkovářská

Areál TESLA

Nádraží Praha-Bubny

Pragovka Art District

Studio PRÁM

Vzdělání a výzkum

Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta strojní ČVUT v Praze

Gymnázium Duhovka

Gymnázium Jana Keplera

Mateřská školka Duhovka

Národní technická knihovna

Ústav organické chemie a biologie AV ČR – historická budova

Ústav organické chemie a biologie AV ČR – nová budova

Základní škola a Mateřská škola Bílá

Základní škola Duhovka 

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží

Speciality

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Expo 58 – sídlo společnosti Havas

Velodrom na Třebešíně

Vinařství Salabka

open house