Prague Design Week otevřel dveře do světa designu

Datum konání: 11.05.2015, 12:00 - 17.05.2015, 19:00

Úterý, 12. Květen 2015 - 12:10
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Všichni nadšenci designu mohou již od včerejčího dne v Kafkově domě u Staroměstského náměstí navštívit druhý ročník Prague Design Week, který potrvá až do neděle 17. května. V rámci jediné jarní české designérské přehlídky představí svá díla 74 návrhářů a kreativců, mezi nimiž nechybí tvůrci užitého designu, šperkaři, módní návrháři, ale i ateliéry škol nebo firem.

Prague design week 2015
Fotoalbum: 
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Gardners
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Atelier Paletky
Prague design week 2015 - ilustrační foto: HogoFogo Design
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Kartoons
Prague design week 2015 - ilustrační foto: MCAE Systems
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Panslavista
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Sebastian Kitzberger, Štěpán Smetana
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Srdce
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Three trees
Prague design week 2015 - ilustrační foto: VJEM
Prague design week 2015 - ilustrační foto: VZ Architekti
Prague design week 2015 - ilustrační foto: Zlatka Lamrová

Komplexnost výstavy podpoří přednášky o procesu tvorby, Design Kino nebo workshopy s návrháři. Celotýdenní vstupné činí 100 Kč, respektive 50 Kč.

Prague Design Week dnes odstartoval v Kafkově domě u Staroměstského náměstí a veřejnost jej až do neděle 17. května může navštívit v rámci celého týdne za 100 Kč, anebo 50 Kč (zlevněné vstupné). Expozice budou v pondělí 11. května otevřené mezi 12. a 21. hodinou, od úterý 12. do soboty 16. května pak od 10 do 21 hodin a v průběhu posledního výstavního dne, neděle 17. května, od 10 do 19 hodin. Vedle poutavých výstav a aktivit získají zájemci příležitost některé z výrobků na místě přímo od designérů i zakoupit.

Nově jsou internetové stránky www.PragueDesignWeek.cz responzivní pro mobily i tablety a nabízejí přehledné informace o všech vystavovatelích, včetně umístění jejich expozic v Kafkově domě a zajišťovaném programu. Více informací naleznete také na www.facebook.com/PragueDesignWeek.

PROGRAM PRAGUE DESIGN WEEK 2015

Pondělí 11. května 2015

Výstava: 12–21 hodin / Design Kino: 12–19 hodin / Přednášky: 19–20 hodin

Program přednášek:

19 hodin – Kartoons
Mladá česká společnost zabývající se ruční výrobou designového a ekologického nábytku z recyklované papírové lepenky.

19.20 hodin – Filip Kubák, Tkalcovna
Firma s dlouholetou rodinnou tradicí využívá 100% přírodní materiály jako bavlnu, len a vlnu, kterou zpracovává od rouna až po hotové výrobky. Soustředí se na bytový textil: přikrývky, přehozy, ubrusy, prostírky a další.

19.40 hodin – Olo Křížová, Czech Fashion Council
Czech Fashion Council a České centrum Londýn představily v únoru 2015 pět mladých českých designérů na International Fashion Showcase v rámci London Fashion Week.

Tip na workshop:

18.30 hodin – LEM
LEM prezentuje novinky módní kolekce Zrcadlení pro rok 2015 s pozvánkou na koktejl.

Úterý 12. května 2015

Výstava: 10–21 hodin / Design Kino: 10–19 hodin / Přednášky: 19–20 hodin

Program přednášek:

19 hodin – Gardners.cz
Specialisté na interiérovou a exteriérovou zeleň. Na český trh přinášejí tři unikátní systémy pro vertikální pěstování rostlin. Dodávají také obrazy z živých rostlin, které si každý může sám osázet.

19.20 hodin – Roman Kvita & Dominik Běhal, NARKI
Kolekce nábytku NARKI propojuje sugestivní malířské výjevy různých historických období a praktický moderní nábytek čistých tvarů. Tvorba balancuje na hraně užitého a volného umění.

19.40 hodin – Alena Hájková, Vidět hmatem
Projekt, jehož hlavní inspirací je haptické vnímání, se zaměřuje na pochopení světa nevidomých. Jak u nápojového souboru, tak i thermoobrazu Demodocus je vizuální podoba vedlejším produktem jejich funkce.

Tip na workshop:

Po celý den – Studio Malíská
Projekt Interaktivní stůl, v rámci něhož se návštěvníci budou sami podílet na procesu výroby a dotvoří si podle vlastních představ šperk z porcelánu. Každý, kdo se do projektu zapojí, tak získá jedinečný originál, který si bude moci již vypálený o víkendu vyzvednout a odnést domů.

Středa 13. května 2015

Výstava: 10–21 hodin / Design Kino: 10–17.30 hodin / Přednášky: 17.30–20 hodin

Program přednášek:

17.30 hodin – Ing. arch. Jan Petrš, Knihovna materiálů matériO
Představení 3D tisku s důrazem na použitelnost této momentálně velmi diskutované technologie v architektuře. 3D tisk je oblastí, již provázejí nadsazená očekávání, která však zatím nejsou zcela naplněna. Je nicméně výborným nástrojem pro zhmotnění vlastní fantazie ovlivňující architektovu tvorbu. Posluchači se seznámí s různými typy 3D tisku, současnými podobami jeho využívání i vizemi do budoucna.

18.30 hodin – Veronika Ruppert a další: Cesta do světa a jak na to. Český design v mezinárodní konkurenci
Přednáška se zaměří na projekty českých designérů, které byly prezentovány v rámci veletrhů Tendence – Messe Frankfurt a ukázaly, jak lze díky talentu zaujmout svět. Patřily mezi ně například Dětské pokojíčky od DEVOTO, porcelán a sklo TABLO, designové šperky od Jany Hamrové a porcelán Maxima Velčovského. Jaké jsou zkušenosti, doporučení a názory designérů, s jakými očekáváními se veletrhů účastnili a co je překvapilo?

19.30 hodin – Franco Pozzobon, Punto Design a Kristalia
Kristalia používá v nábytkové produkci mnohdy netradiční materiály a technologie z pomezí módy nebo sportu. Tyto doplňuje silou tradiční zkušenosti italské nábytkářské konstrukce a řemeslného provedení.

Tip na workshop:

Po celou dobu expozice – Mladý ateliér FDU Plzeň
Mladý ateliér je nezávislé studentské studio působící na půdě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Do studia na Prague Design Week zavítá také Martin Charvát – kreativní ředitel agentury Konektor, Lukáš Pitter – designér v agentuře 2Fresh, Pavlína Louženská – Marketing&Fashion specialistka, Karin Dimitrovová – Fashion Stylist v Instyle, Jáchym Klimko – Brand Manager společnosti Plzeň 2015 a Ondřej Kašpárek – Manager projektu Everfund společnosti Plzeň 2015.

Čtvrtek 14. května 2015

Výstava: 10–21 hodin / Design Kino: 10–19 hodin / Přednášky: 19–20 hodin

Program přednášek:

19 hodin – Marie Chladová, The Three Trees
Malá rodinná dílna zaměřená na výrobu hraček, které mají rozvíjet estetické vnímání, motoriku, cit, hravost i smysl pro humor. 


19.20 hodin – Martin Kunc, Bohemian Design
Konceptuální kolekce London Snow a GÖODLACK, která se inspirovala nábytkem IKEA, kombinuje bílé desky s větvemi břízy.

19.40 hodin – Milena Jánská, Ještěd 73
Spolek Ještěd 73 se už tři roky snaží o to, aby Ještěd opět vypadal jako v době jeho největší slávy, tedy v roce 1973, kdy byl slavnostně otevřen.

Tip na workshop:

19 hodin – Gardners.cz
Specialisté na interiérovou a exteriérovou zeleň povedou workshop o tom, jak se osazuje obraz z živých rostlin.  

Pátek 15. května 2015

Výstava: 10–21 hodin / Design Kino: 10–19 hodin / Přednášky: 19–20 hodin

Program přednášek:

19 hodin – Hanuš Lamr
Šperky a objekty tvořené technikou odlévání do ztraceného vosku. Autor čerpal inspiraci v „barokních“ rostlinách, jako jsou skalničky a tlusticovité rostliny.

19.20 hodin – Sára Bergmannová, Reformát & Studio Divize
Projekt se zabývá recyklací nepoužitých nebo již nevyužitých materiálů, především však papíru, který zpracovává do různých zápisníků, notesů, bloků, fotoalb, balících papírů a jiných produktů. Studio Divize se zaměřuje převážně na tvorbu korporátních identit, vizuálních stylů kulturních akcí a výstav či layoutů publikací a knih.

19.40 hodin – Jiří Ďuriš, HogoFogoDesign
Optimistické pestrobarevné a dekorované rakve tvořené s mottem: „Smrt si nevybírá, vy můžete…“. Rakve vynikají množstvím kombinací materiálů, barev, povrchových úprav, barevnosti a vzorů vnitřního polstrování.

Tip na workshop:

10–13 hodin – Bylo nebylo: Kouzelný šperk s Preciosou
Workshopem provází Janja Prokić a Štěpán Růžička. Kapacita je omezena, proto je nutné registrovat se do 14. května 2015 na info [at] czechfashioncouncil.com.

Sobota 16. května 2015

Výstava: 10–21 hodin / Design Kino: 10–19 hodin / Přednášky: 19–20 hodin

Program přednášek:

19 hodin – Contiqua
Přednáška o navrhování světel pro letošní EXPO. V centru zájmu designérů jsou příběhy věcí a ekologie s mottem „We use design to deal with waste“.

19.20 hodin – Ateliér Paletky
Ateliér Paletky zachraňuje exotické dřevo z přepravních palet. Z něho potom vyrábí kvalitní nábytek na míru a zprostředkovává i zážitek v podobě workshopů s paletkami. Pracuje s japonským cedrem, mahagonem, abashi, merbau a dalšími, u nás prozatím neznámými dřevinami.

19.40 hodin – Mladý ateliér FDU Plzeň
Mladý ateliér je nezávislé studentské studio působící na půdě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.  

Tip na workshop:

Po celou dobu expozice – Reformát & Studio Divize
Za projektem stojí dvě designérky, zakladatelka Sára Bergmannová a Michaela Klihavcová. Projekt se zabývá recyklací papíru, který zpracovává do různých zápisníků, notesů, bloků, foto alb, balicích papírů a jiných produktů.

Neděle 17. května 2015

Výstava: 10–19 hodin / Design Kino: 10–17 hodin / Přednášky: 17–18 hodin

Program přednášek:

17 hodin – MCAE
Prostřednictvím MCAE jsou ve stěžejních oblastech průmyslu úspěšně aplikovány nejmodernější 3D digitální technologie – tedy spojení 3D tisku a 3D skenování. Prezentace futuristického vnímání objektů skrze funkční produkty v oblasti moderního designu.

17.20 hodin – BAZAAR CHARITY
Pod záštitou Báry Nesvadbové vznikla společná charitativní akce časopisu Harper's Bazaar a designérů z La Gallery Novesta. Prezentované šaty jsou navržené a vyrobené jako jeden jediný originál pro akci nesoucí název BAZAAR CHARITY.

17.40 hodin – Petr Polák, Kovopo
Pod značkou Kovopo spolupracují tři bratři, kteří pokračují jako pátá generace v kovářském řemesle a tvoří kované plastiky.

Tip na workshop:

15–18 hodin – NALEJTO
Skupina mladých autorů, které spojuje ateliér Keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Představují zajímavé lidi a jejich projekty: Michaela Franče, Markétu Kalivodovou, Lenku Širůčkovou, Lucii Vostalovou a Lenku Záhorkovou.