Představujeme porotce České ceny za architekturu - Jan De Vylder

Pátek, 22. Leden 2016 - 10:06
| Napsal: | Zdroj: ČKA

České komoře architektů se pro první ročník České ceny za architekturu podařilo získat sedm erudovaných zahraničních expertů, kteří budou hodnotit díla českých kolegů. V dnešním článku vám představíme prvního z nich, belgického architekta Jana De Vyldera.

Jan De Vylder, Les Ballets C de la B & Lod - foto © Filip Dujardin
Fotoalbum: 

Po ukončení studií na Hoger Architectuur Institute Sint-Lucas v Gentu pracoval jako spolupracující architekt a projektový manažer v architektonických kancelářích Frank Delmulle architecten či Stéphane Beel architecten. V roce 2000 se stal spoluzakladatelem kanceláře, která byla později pojmenována architecten de vylder vinck taillieu bvba.

Mezi výjimečné realizace ateliéru sídlícího v belgickém Gentu patří např. produkční studio pro gentskou divadelní a taneční společnost Les Ballets C de la B & Lod. Budova vyniká především přiznanými materiály a odhalenou elementární strukturou, díky čemuž celek působí čistě technicky a účelově. Není tedy velkým překvapením, že tato realizace byla nominována na Mies van der Rohe Award 2010. Poněkud odlišný architektonický pohled poté reprezentuje veterinární klinika Malpertuus, či BM House, které v letech 2010 a 2012 získaly národní ocenění Belgian Building Award. Práce ateliéru jsou vystavovány po celém světě (Milán, Istanbul, Brusel, New York, Londýn apod.). Jan de Vylder se věnuje také přednáškové činnosti, jako hostující profesor přenáší v Belgii, Nizozemí, Švýcarsku a Dánsku.