Připravuje se nákladná rekonstrukce Staroměstské tržnice v Praze

Pondělí, 20. Srpen 2018 - 0:10
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Tržnice je duší města. Na rozdíl od mnoha světových metropolí však Praha na tu svou, která by byla dostupná a funkční, stále čeká. Aspirantem na takový veřejný prostor je Staroměstská tržnice, na jejíž rekonstrukci se nyní město rozhodlo vynaložit až 366 milionů. Již několik let sleduje dění kolem Staroměstské tržnice také česko-slovenské duo oživovatelů veřejných prostorů Ondřej Kobza a Gábor Bindics, které je připraveno navrátit tomuto místu jeho ztracený potenciál.

Návrh rekonstrukce Staroměstské tržnice, vizualizace, HELIKA, a.s./ SGL, s.r.o.
Fotoalbum: 

Ondřej Kobza (Střecha Lucerny, Piána na ulici, Café V lese v Krymské, Café Neustadt) a Gábor Bindics (Stará tržnica v Bratislavě, Živé námestie, KC Dunaj) již čtyři roky sledují dění okolo znovuoživení Staroměstské tržnice. Setkali se s různými politiky, úředníky a investory. Tržnice je duší města a mnohdy také první místo, se kterým se setká návštěvník, stejně jako místo, podle kterého se pozná ráz dané země. Pro domácí je pak místem setkávání a inspirativních nákupů. To, že Praha dosud žádnou takovouto emblematickou tržnici nemá, možná o mnohém vypovídá.  

"Je zcela přelomové, že se nyní Praha rozhodla vynaložit okolo 366 milionů do rekonstrukce své tržnice. Peníze samotné, avšak autentický život v místě nevytvoří," komentuje svou motivaci kavárník Ondřej Kobza.

Proto nabízí dvojice česko-slovenských oživovatelů veřejných prostorů svou mnoholetou zkušenost i čas pro skutečné a reálné oživení tohoto skvostného místa. Gábor Bindics před pěti lety sestavil tým odborníků, kteří převzali do správy “Starou tržnicu” v Bratislavě. Kromě pravidelných trhů, mnoha akcí pro děti, koncertů světoznámých kapel, zde najdete restauraci, která zaměstnává bezdomovce, technologický hub s 3D tiskárnou pro veřejnost či vlastní malý pivovar. Před Tržnicou se koná pravidelný street food a místo významně a zcela neopominutelně spoluutváří také celou atmosféru náměstí SNP. A vůdčí postava celého týmu Gábor Bindics je natolik fascinován potenciálem, který v tomto ohledu Staroměstská tržnice skýtá, že je připraven se věnovat tomuto projektu.

Kavárník Ondřej Kobza sice nemá přímou zkušenost s tržnicí, ale Střechou Lucerny mu již nyní prošlo asi 30 000 návštěvníků, projekt Piána na ulici probíhá již šestým rokem, v roce 2012 byl u oživení Náplavky, kdy spolu-provozoval Bajkazyl. Krymská, kde provozuje již 9. rokem Café V lese je často srovnávána mimo jiné s Brick Line v Londýně.

Partnery projektu jsou také realizátoři berlínské Markthalle neun a maďarský projekt Mindspace, který tvoří program Rákóczi téri Vásárcsarnok v Budapešti, na němž mimo jiné rovněž spolupracoval jeden z ústředních iniciátorů tohoto projektu Gábor Bindics.

Mezi českými podporovateli této vize stojí mimo jiné architekt Adam Gebrian a Petr Hájek, vinař a spisovatel Bogdan Trojak, který je mimo jiné pořadatelem úspěšného festivalu Praha pije víno, popularizátor architektury a architekt David Vávra, farmář Pavel Šícha či designér Maxim Velčovský a Hospodářská komora Praha 1.

Praha načrtla svou vizi, která je zpodobněna mnoha vizualizacemi. My víme, jak těmto obrázkům vdechnout život. Jsme připraveni vést s Prahou dialog o detailech naší nabídky. Nabízíme Praze záruku, že si neuřízne ostudu. Ručíme za to, že Staroměstská tržnice se stane chloubou Prahy a Pražanů.

Rádi bychom ono místo oživili, ale jde nám o věc samu. Pokud se najde jiný partner pro město a bude mít lepší nabídku, budeme především rádi, že Praha bude mít novou skvělou tržnici,“ vysvětluje Ondřej Kobza.