Rekordní ceny bytů v Brně. Garsonky meziročně zdražily o třetinu

Čtvrtek, 18. Leden 2018 - 18:00
| Napsal: | Zdroj: Analýza společnosti Trikaya

Bytové nouzi v současnosti čelí kromě hlavního města Prahy také Brno. I tam se totiž ceny bytů vyšplhaly na historická maxima. Zdražování způsobuje především vážný nedostatek bytových jednotek. Prodeje nových bytů proto v Brně proto společnosti Trikaya klesly v roce 2017 meziročně o 40 %. Výstavbu komplikují zdlouhavá stavební řízení.

Pohled na Katedrálu sv. Petra a Pavla a Dietrichsteinský palác v Brně © Wiki Commons CC BY-SA 3.0
Fotoalbum: 

Podle nejnovějších dat Světové banky přísluší České republice 127. místo ze 185 porovnávaných zemí ve vyřizování stavebního povolení. Zařadila se tak dokonce až za  Kongo nebo Irák. To se samozřejmě podepisuje i na kapacitách stavební produkce bytových domů, které jsou už několik let zcela nedostatečné.

Počet bytů

Zdroj: Český statistický úřad

Nedostatek nových bytů šroubuje samozřejmě ceny nemovitostí. Do měst se stěhuje stále více lidí, a tak poptávka válcuje nabídku. Z analýzy brněnského trhu s nemovitostmi společnosti Trikaya můžeme vyčíst několik zajímavých čísel. V průměru nové byty v Brně zdražily meziročně o 11 procent – z 3,27 milionů korun na 3,65 milionů. Za metr čtvereční bytu v novostavbách Brňané v loňském roce zaplatili 60 100 korun (v roce 2016 stál v průměru 53 500 korun).

Největší cenový skok podstoupily garsoniéry, které developeři prodávají o 30 % dráž než v předchozím roce. Byty o dispozicích 1+kk se totiž těší největší popularitě, zejména kvůli obecně nízkým cenám, a tak jich je na trhu nedostatek. V roce 2017 se zároveň v Brně postavilo nejméně bytů za poslední tři roky. To má za následek meziroční propad prodejů bytů o třetinu.

Cenový nárůst se samozřejmě podepisuje i na výši nájmů. Nedostupnost bydlení ve městě nutí lidi stěhovat se za hranice Brna. Tendenci podtrhuje nárůst výstavby v okrese Brno-venkov, kde je pořízení bydlení výrazně dostupnější. Lidé si při současných cenách nemovitostí mohou za podobnou cenu pořídit byt v centru města nebo rodinný byt na jeho okraji.

Prodeje bytů

Zdroj: Trikaya

„Větší třípokojový byt v Brně stojí v současné době více než pět milionů korun a za tuto cenu lze pořídit i slušný rodinný dům se zahradou do 20 kilometrů od centra moravské metropole,“ uvádí Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit.

Nedostatečná nabídka nových bytů ve spojitosti s vysokými vstupními náklady investorů vzhledem k problematickému stavebnímu řízení vytváří spirálu, která žene ceny neustále nahoru. Výrazné zlepšení situace lze očekávat až za několik let. Marek Vinter z  Asociace brněnských architektů a stavitelů očekává v budoucnu ještě mírný nárůst cen nemovitostí v Brně.

„Na trhu v žádném případě nevládne optimismus z budoucího vývoje a situace s územním plánem to jen potvrzuje. Naopak se dá očekávat, že z důvodu nedostatku projektů ceny ještě porostou. I když doufejme ne tak rychle jako doposud. Výrazné zlepšení situace naše asociace očekává nejdříve za pět let, kdy se snad podaří na trh dostat projekty zablokované zrušením aktualizace územního plánu. Doufáme také, že k uvolnění situace přispěje dopracování konceptu územního plánu,“ vysvětluje Vinter.