reSITE 2017 se zaměří na neviditelné aspekty měst a architektury

Pondělí, 24. Duben 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: EARCH.cz

Na největší mezinárodní konferenci o urbanismu a architektuře u nás se v červnu sejdou přední světoví odborníci, aby společně hledali nové cesty plánování měst. Téma letošního ročníku In/visible City odkazuje ke skryté anatomii města a dalším aspektům, které přes svoji „neviditelnost“ určují vývoj našich sídel.

Osamu Okamura, foto © Dorota Velek
Fotoalbum: 

V rámci letošního ročníku konference reSITE se věnujeme často přehlíženým tématům v procesu plánování měst, které ovšem mají zásadní podíl na jejich podobě. Naším cílem je propojit mezinárodní odborníky nejrůznějších zaměření, abychom společně našli nové cesty a přístupy k vývoji udržitelných a příjemných měst pro bydlení.“ Tak představuje programový ředitel reSITE Osamu Okamura, na co se zaměří festival architektury a urbanismu, který proběhne 22.–23. 6. 2017 v pražském Fóru Karlín. Doprovodné akce pro veřejnost se potom budou konat od 21. do 24. 6.

Název In/visible City symbolizuje anatomii měst, technickou infrastrukturu sídel skrytou každodenním pohledům obyvatel pod dlážděním ulic a náměstí nebo na průmyslových periferiích. Bez nejrůznějších typů technických a dopravních sítí se ovšem neobejde bezproblémový provoz žádného města na světě. Efektivní plánování městské krajiny zároveň vyžaduje spolupráci celé řady profesí, přičemž zásadní roli v tomto procesu hraje interdisciplinární komunikace. A právě ta představuje velmi důležitý bod v rámci celé filozofie reSITE.

Z toho důvodu se do Prahy z celého světa sjedou přední odborníci, kteří se věnují tvorbě měst z nejrůznějších profesních perspektiv. Prostor na konferenci proto kromě urbanistů a architektů dostanou také ekonomové, politici či manažeři městských firem. „Osobně se velmi těším na jednu z nejvýznamnějších architektek současnosti Kazuyo Sejimu z japonské kanceláře SANAA, která pomocí subtilních konstrukcí vytváří obdivuhodnou ,neviditelnou architekturu‘ jako pole pro lidskou interakci a aktivitu,“ prozrazuje Okamura. „Kromě toho máme velkou radost, že pozvání přijal také místostarosta Paříže Jean-Louis Missika, zodpovědný za městský rozvoj a inovaci, kritický urbanista z Kalifornské univerzity v San Diegu Teddy Cruz, holandská architektka a spoluzakladatelka UNStudia Caroline Bos nebo Marlena Happach, hlavní architektka Varšavy.

To je ovšem jen malý zlomek všech pozvaných řečníků, kterým letos dominují ženy. Jedná se o další záměr organizátorů, podle kterých ženy stále zůstávají ve stínu mediální pozornosti, přestože v rámci architektury i plánování měst odvádějí velký kus práce. „Naprosto mě šokovalo, když jsem se dozvěděl, že Praha má teprve dnes historicky první primátorku. Podle mě ale budou do budoucna hrát ženy stále důležitější roli, a to na všech společenských i profesních úrovních. Jednadvacáté století bude patřit ženám,“ dodává Osamu Okamura.

Bez dlouhodobých vizí se dnes neobejde žádné prosperující město, a právě v tomto ohledu se program snaží přispět k obecné diskuzi. Musíme se dokázat poučit z historických chyb a naši budoucnost plánovat na základě dobré praxe. Takto by podle Okamury měla uvažovat i Praha, kde se někdy „městské plánování stává rukojmím politiky“. „Proto k nám zveme mezinárodní odborníky, abychom se dozvěděli, jak to dělají jinde a mohli se od nich nechat inspirovat.“ Novinkou letošního reSITE budou interaktivní workshopy a kulaté stoly, pořádané pod hlavičkou evropského projektu Shared Cities: Creative Momentum, v němž reSITE vystupuje v roli kurátora. Mnozí z 11 pozvaných evropských partnerů je přitom přímo povedou, a to společně se zástupci pražských společností, města, anebo s experty na datové vizualizace. ReSITE chystá také neformální příležitosti k networkingu, např. bar crawls s osobnostmi pražské kulturní scény.

Na konferenci reSITE se můžete až do konce dubna registrovat za zvýhodněnou cenu Early Bird.

O reSITE

reSITE je nezisková platforma pro vytváření měst příjemných k životu. Podporuje vzájemné pochopení a působení urbanismu, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst. Poznatky a projekty mezinárodně uznávaných odborníků představuje široké odborné i laické veřejnosti, především na mezinárodní výroční konferenci. Již šestým rokem zve reSITE do Prahy světové špičky z oblasti městského plánování, architektury a městského rozvoje a politické lídry inspirativních měst. Přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd určených pro širokou veřejnost. ReSITE založil v roce 2012 krajinný architekt Martin Barry, původem z New Yorku. Programovým ředitelem reSITE je architekt Osamu Okamura.