Transkripce, Zdroj či Metamorfóza?

Středa, 23. Červenec 2014 - 21:34
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Mezinárodní workshop studentů architektury z Ostravy, Liberce, Brna a Katowic na téma Obnova a kultivace prostoru kašny na NKP Dole Hlubina v Ostravě.

Metamorfóza - Turon, Miller, Lehnert, Ciahotny - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Fotoalbum: 
FAST FUA ART - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
FUA - THE DEEP - Natálka, Ondřej A2 - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Hlubina - Lenka Bartůňková - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Metamorfóza - Turon, Miller, Lehnert, Ciahotny - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Out - Stanislava Ola Agneska, Katowice, Brno - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Pavel Říhák - náhled do rovnováhy - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
prezentace - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
prezentace - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST
Transkripce Vávrová, Filipovská - workshop na dole Hlubina - foto © VŠB TUO FAST

Přišli, viděli, navrhli.

V úterý 15. července večer vyvrcholil workshop na dole Hlubina za účasti studentů architektury, mentorů (Josef Kiszka, Jan Stolín, Vendula Šafářová) a Provozu Hlubina (Jakub Kostruh, Marta Pilařová, David Wojaczek). Ve třech dnech (13.-15.7), během kterých se tak mohli mladí a nadějní študáci naplno věnovat tématu, přiučit se technice sprejování, anebo prozkoumat oblast z vysoké perspektivy, vytvářeli nové podoby středobodu budoucího náměstí. Díky rozdělení do skupin se tak sešlo 11 návrhů na širokou a podnětnou škálu využití staronového prostoru kašny. Návrhy se zabývají několika tématy, a to minulostí horníků a smrtí s ní spojenou, vodou jako očistným prvkem industriálního prostředí, objevili se také témata „Zdroj ve smyslu zrození, The Deep – pohled do hlubiny, Vhled do rovnováhy – reflexe, metamorfóza, transkripce“. Od polských studentek jsme viděli stříkání vody z rour stávajících i nových, smysl pro vtip a byly zde také k vidění industriální zvuky z hlubin a další osvěžující návrhy. Studenti si pohrávali jak s industriálem a jeho aktuálními odkazy, tak i s novou interpretací industriálu, s vodou jako nezkrotným živlem, vodou očišťující, vodou plnou hry, vodou jako cyklem života, naplnění i vodou jako počátkem.

Výsledné návrhy budou posuzovány nezávislou komisí složenou z řad profesionálů výtvarného umění a architektury, která zasedne během letošního ročníku Deepcampu 3.0 od 14. do 24. srpna 2014, připravovaného týmem Provozu Hlubina již tradičně v prostorách této Národní kulturní památky. Nechme se překvapit, které z hravých, ale i vážných témat bude to nejlepší a nejvhodnější. Už teď víme, že vítězný návrh se bude realizovat a je na co se těšit!