Vítězové 17. ročníku evropské soutěže Měď v architektuře odhaleni

Čtvrtek, 3. Prosinec 2015 - 0:00
| Napsal:

Před necelými dvěma týdny byli celoevropsky online odhaleni vítězové 17. ročníku evropské soutěže Měď v architektuře. Tato mezinárodní soutěž oceňuje nejlepší architektonické návrhy, zahrnující měď a její slitiny. Absolutním vítězem letošního ročníku evropské soutěže Měď v architektuře je dům Trollbeads v dánské Kodani.

Moderní obchodní dům v Kodani Trollbeads - foto © Jens Markus Lindhe
Fotoalbum: 

V letošním roce uvádí Evropský institut mědi pomocí on-line videí vítězné a oceněné projekty včetně rozhovorů s architekty. Projekty jsou také představeny kampaní v sociálních mediích, v brožuře Vítězná ocenění a články v posledním čísle časopisu Copper Architecture Forum - vše dostupné na copperconcept.org/cs/evropska-soutez.

Sedmnácté kolo této oblíbené dvouleté designové soutěže prokazuje rostoucí vliv mědi a jejích slitin na moderní projekty. Ale představuje také širšímu mezinárodnímu publiku inspirativní projekty, z nichž některé by jinak mohly zůstat nepovšimnuty. Letos přišlo více než 50 přihlášek ze 17 zemí.

Přihlášené projekty hodnotil mezinárodní tým architektonické poroty, složené z předchozích vítězů soutěže Měď v architektuře: Ulla Hellová (PLASMA studio, Itálie); Erik Nobel (NOBEL arkitekter, Dánsko); Fernando Sá (Pitágoras Aquitectos, Portugalsko) a Keith Williams (Keith Williams architects, UK). Všichni byli ohromeni obecně vysokými standardy přihlášených projektů. Ale nakonec se shodli na užším výběru deseti projektů, z nichž pět bylo oceněno.

Celkovým vítězem soutěžního ročníku 2015 je dům Trollbeads v dánské Kodani, projekt BBP Arkitekter. Tato přestavba kancelářského bloku z šedesátých let minulého století se stala vysoce zabezpečenou budovu, organizovanou jako benátský obchodní dům se zbožím, uloženým v přízemí, se skladem a kancelářemi ve vyšších patrech a nahoře s bytem majitele se střešní terasou. Projekt zvýrazňuje zavěšený plášť ze vzorované, perforované zlaté slitiny mědi, obsahující motorizované skládací prvky, které efektivně mění architekturu budovy. Porotci prohlásili: „Tato proměňující se budova je jedinečnou a výraznou reakcí na své městské okolí – překvapující, přesto očividnou. Ústřední koncept je nekompromisně dotažen a proveden s impozantní péčí až na nejnižší úroveň detailů.“

Byla udělena také čtyři čestná uznání. VDV dům v belgickém Destelbergenu, projekt Graux & Baeyens Architecten se řídí závaznými požadavky územního plánování a tuto nutnost kompenzuje zcela moderní, skleněnou a měděnou variantou tradičního sedlového domu. Porotci komentují stavbu následovně: „Abstraktním, schematickým důvodem tohoto návrhu je přitažlivost, sebejistě dodaná v podobě pavilonu v obezděné zahradě." Tento projekt také získal Ocenění veřejnosti, když obdržel nejvíce hlasů on-line návštěvníků stránek copperconcept.org.

Oceněna byla také skupina budov terminálu trajektu, opláštěných mosazí, projekt Marge Arkitekter ve švédském Stockholmu, umístěný v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí města naproti královskému paláci. Porotci prohlásili: „Tato výrazná skupina budov podél stockholmského nábřeží je opravdu zvláštní a vzdoruje všední stavební typologii trajektového přístaviště. Ač měřítkem uctivé ke svým historickým sousedům, nepřipouští budovy žádné architektonické ústupky a okamžitě se stávají součástí historie města.“

Porotce zaujala také jednoduchá sportovní hala v rakouském St Martinu, projekt Dietger Wissounig Architekten. Je charakterizována fasádami se skládanými, perforovanými měděnými pláty, pokrývajícími halu jako poloprůhledný závoj. Porotci ocenili stavbu slovy: "Tento kvádr představuje krásnou realizaci sportovní haly. Její detailní provedení je příkladné, s nepřerušeným zasklením a subtilním použitím perforované mědi.“

Poslední čestné uznání bylo uděleno Euravenir Tower ve francouzském Lille od architektů LAN. Projekt vytváří nový městský prostor na své klíčové lokalitě, kde kombinuje soukromý a veřejný prostor, vertikály a horizontály. Porota doplňuje: "Tento volně stojící, krystalický měděný věžák je pohledný sám o sobě... ale hraje také klíčovou městskou roli ve velmi veřejné situaci, spojuje a dává smysl svému okolí."

Více informací nadjete na: http://copperconcept.org/cs/evropska-soutez

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org