Známe program reSITU, co nás tedy čeká?

Datum konání: 22.06.2017 (Celý den) - 23.06.2017 (Celý den)

Čtvrtek, 15. Červen 2017 - 0:20
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Kromě 360 stupňového pódia pro architekty a urbanisty ze všech koutů světa, nepřijdou zkrátka ani občané. Široká veřejnost prozkoumá neviditelné město ze všech úhlů: projede se historickou soupravou metra, navštíví komentované prohlídky kolektorů, vodárny, spalovny, stoky i popelářských aut anebo vytvoří a odstraňí graffiti z městského mobiliáře. Pro odborníky bude životní událostí setkání s japonskou držitelkou Pritzkerovy ceny Kazuyo Sejimou a respektovaným urbanistou Teddy Cruzem. Poprvé se v Praze uskuteční NightSeeingTM, procházka na téma nočního osvětlení s designérkou Leni Schwendinger. Od 21. června bude Praha na čtyři dny patřit architektuře a přemýšlení o budoucnosti měst.

Nejlepší z nejlepších na reSITE

Architektka Kazuyo Sejima, místostarosta Paříže Jean-Louis Missika, specialistka na přestavby dopravních uzlů Caroline Bos, městský ekonom Gabriel Ahlfeldt anebo uznávaný americký urbanista Teddy Cruz. Těchto pět vlivných hlasů v navrhování měst a dalších 50 obdivovaných architektů, expertů a inspirujících starostů se potká ve Foru Karlín na 6. konferenci reSITE na téma neviditelného města, In/visible City. Dosud nejpestřejší program navíc nabídne 11 interaktivních workshopů a 3 panelové diskuse moderované brilantními redaktory předních mediálních domů jako Economia, Monocle, The Atlantic Citylab a České televize.

Co se bude dít na workshopech? Za pomocí digitálních aplikací, práce v terénu, chytrých přístrojů, ale i stavebnic v měřítku 1:1 budou účastníci pod vedením zkušených lídrů zkoumat potenciál města (Just Add People), zachraňovat osud přívozu mezi Holešovicemi a Karlínem (Luxus pro všechny!), navracet prostor silnic obyvatelům (Highways to Hell), zobrazovat městská data, zabývat se zapojováním občanů do zlepšování veřejného prostoru, možnostmi sdílení (Shareable) a řešit budoucí podobu oblasti okolo Smíchovského nádraží. Workshopy se konají v rámci projektu Shared Cities: Creative Momentum a jsou přístupné pouze účastníkům konference s platnou registrací.

Akce zdarma pro veřejnost

Vedle konference se chystá dalších 17 akcí pro veřejnost. Večerní program zahrne několik bar crawls (procházek po barech se zajímavými osobnostmi), komentovanou návštěvu DOXu a party v nádvoří Bokovky. V sobotu a neděli se široká veřejnost může těšit na prohlídky neviditelné Prahy a exkurze s průvodci do pražského podzemí. „Chtěli jsme, aby návštěvníci reSITE mohli zažít a osahat si vnitřnosti města, jejichž existenci se ani neuvědomujeme, dokud fungují,“ vysvětluje programový ředitel Osamu Okamura.

Ve spolupráci s městskými firmami se povedlo zdarma zpřístupnit na jeden den i prostory, které nejsou běžně otevřené, včetně podzemních kolektorů pro velmi limitovanou skupinu šťastlivců. Zavedeme skupiny do úpravny vody v Podolí, do nejstaršího ústí kanalizace pod Staroměstským náměstím, zpřístupníme sklad městského pouličního mobiliáře a necháme tam děti i dospělé stříkat graffiti na vybavení zastávek a následně je zkoušet čistit.

Chystáme procházku pod plynovými lampami. Vrcholem bude NightSeeing™ světové expertky na design osvětlení měst Leni Schwendinger, jež poprvé představí svůj koncept v Praze. Během komentované procházky Starým Městem designérka zprostředkuje teoretické poznatky o roli světla a stínu ve městech a o praktickém navrhování veřejných prostranství pro život po setmění.

Centrum současného umění DOX rovněž uspořádá pro hosty reSITE komentovanou prohlídku výstavy Big Bang Data, jež patří mezi vrcholy výstavní sezóny. Dva z vystavujících, Jacopo Hirschein a Amanda Taylor z londýnského studia Tekja, vystoupí na konferenci, kde povedou workshop o vizualizaci městských dat získávaných v reálném čase ze sociálních sítí. Prohlídka výstavy se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 19:30 hodin.

reSITE bar crawls a party

Letenská Cobra, Café Jedna anebo legendární hostince Starého Města budou na trase čtyř pečlivě koncipovaných bar crawls, které přinesou příležitost k networkingu a setkání s hosty konference v neformálním prostředí. Ve čtvrtek 22. června provedou malé skupiny po vybraných pražských podnicích opravdoví znalci a aktéři kulturní Prahy. Ve stejný den od 22 hodin se otevře veřejnosti také dvůr Bokovky (Dlouhá 37), kde proběhne oficiální In/visible Party reSITE.

Praktické informace

Na většinu akcí je nutná vstupenka nebo předběžná registrace.

Vstupenky na dvoudenní konferenci reSITE ve Foru Karlín (22.-23. června) jsou rozděleny do tří cenových hladin pro profesionály, městské samosprávy a neziskovky a studenty a zahrnují workshopy, konferenční materiály, stravu po oba dny, aplikaci a přednostní nabídku dalších akcí. Registrace probíhají online na stránkách reSITE.org. reSITE nabízí slevu členům SMOČR, Asociace developerů, České komory architektů a ARTN.

Vstupenky na Bar Crawls a Salon Restless Influence: Introduction to Instragram Best Practice je možno zakoupit na GoOut.

Akce zdarma – NightSeeing™ a prohlídky staveb pražské infrastruktury – se rovněž registrují na GoOut, není-li uvedeno, že registrace není nutná.

Program

Středa 21. června

20:30 NightSeeing™ | Hotel Emblem, vstupenky zdarma na GoOut

Čtvrtek 22. června

9:00 – 18:00 Konference reSITE | Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org

18:30 reSITE Salon: Restless Influence: Introduction to Instagram Best

Practice | Hotel Emblem, vstupenky na GoOut

19:00 reSITE Bar Crawls | (Holešovice, Letná, Praha 1, Staré město), , vstupenky GoOut

19:30 Big Bang Data – komentovaná prohlídka výstavy | DOX, vstup zdarma

22:00 In/visible Party | Bokovka, vstup volný

Pátek 23. června

9:00 – 18:00 Konference reSITE | Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org

20:00 Křest časopisu Cities Magazine #1 | Foyer2, Goethe-Institut, vstup volný bez registrace

Sobota 24. června – Invisible Prague Tours

Vše vstup zdarma, registrace na GoOut

10:00 Výlet historickou soupravou metra | Depo Kačerov

10:00-14:00 Spalovna Malešice a prohlídka popelářského vozu, 3 turnusy | Průmyslová 615/32

13:30-15:30 Cizinecký vstup do kanalizace, 7 turnusů po 15 minutách | Staroměstská radnice

14.30-16:00 Rebelem na jeden den. Graffiti ve skladu městského mobiliáře, 4 turnusy | Ocelářská 16, Praha 9

15:00-17:00 Podolská vodárna a muzeum, 3 turnusy | Podolské nábřeží 15/10, Praha 4

22:00 Praha pod plynovými lampami | Uhelný trh, Praha 1

Neděle 25. června

17:00-18:00 Návštěva Kolektorů Praha, 3 turnusy | Hard Rock Café, Malé náměstí 3 Praha 1 – nutná jmenná registrace předem