Řítí se na nás Mexická vlna!

Pondělí, 16. Srpen 2010 - 2:00
| Napsal:
Tequila, chilli, sombrero – ustálené klišé, jež se vybaví většině lidí ve spojitosti s Mexikem. Našinec při výletu do Mexika nakonec bývá až nadmíru překvapen vysokou životní úrovní, v níž zmíněné výrazy stále hrají svou roli, ale už jako tradiční artefakty globalizované a modernizované kultury. A co třeba mexická architektura?
 Název:
 Michel Rojkind | přednáška a workshop
 Kdy:  16. - 20. 9. 2010
 Kde:  FSv ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha
 Národní technická knihovna, Technická 6, Praha
 Více informací:  www.krizovatkyarchitektury.cz

Rozhodně hřejivá jako tvrdá pálenka z agáve, pikantní jako ostré čili papričky a ohleduplná k specifickým přírodním a klimatickým podmínkám. Nadto však je velice sofistikovaná, plně se oddávající módním výstřelkům, originalitě a progresu, na druhé straně stále vlídná k domácí tradici. Ostatně kde jinde byste mohli spatřit moderní klimatizovanou budovu s palmovou střechou? A kde jinde by se uplatnila taková záliba pro pyramidální tvary odkazující na mayské stavby?

V souvislosti s pražskou návštěvou významného mexického architekta Michela Rojkinda v září tohoto roku Vám EARCH.cz představí v následujících týdnech přední mexická studia a diplomové projekty tamních škol architektury. O kvalitě mexické architektury se můžete přesvědčit už nyní. Mexická vlna postupně zaplaví naší kotlinu a představí to nejlepší z mexických projektů a realizací poslední doby. Vrcholem mexické horečky bude příjezd zmíněného Michela Rojkinda, jenž v rámci konference Křižovatky architektury konané 16. září 2010 uspořádá vlastní přednášku o své tvorbě, otevře navazující výstavu v dejvické NTK a povede zajímavý čtyřdenní workshop. Projekt si klade za cíl aplikovat Rojkindovy zkušenosti na problematiku vlastní naší zemi. Během workshopu se pozornost zaměří především na téma mnohokrát diskutované dostavby Staroměstské radnice v srdci Prahy. Na to, jak se studenti s Michelem Rojkindem zhostí tohoto úkolu, si budeme muset počkat do září. Do té doby se nechte strhnout mexickou vlnou a poddejte se inspirativní svůdné múze!

Klíčová slova: