Architektura /

Scenofest přivede na Pražské Quadriennale opět tisíce studentů

Na posledním Pražském Quadriennale (PQ), největší světové přehlídce scénografie a divadelního prostoru, v roce 2007 provázel jeho sekci Scenofest nebývalý zájem studentů i profesionálů. V červnu 2011 na minulý úspěch naváží pořadatelé z PQ a Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT) dalším pestrým vzdělávacím projektem!

EARCH.CZ , 16. 6. 2010

Vedle dílen pro 1 500 studentů z celého světa, reagujících na nejnovější trendy a technologie v daných oblastech, se početné publikum bude moci těšit na sérii site-specific projektů na prostranstvích centra Prahy. Tyto akce sdružené pod názvem Šest jednání doplní další představení pracující přímo s konkrétním prostorem pražských ulic – Pouliční příběhy a studenti z celého světa budou mít možnost představit svou tvorbu také v prostoru Disku v rámci cyklu Design jako představení.

Do konce června se mohou pořadatelům hlásit zájemci z řad tvůrčích umělců, především divadelníků, architektů či výtvarníků, kteří chtějí zařadit svou dílnu z mnoha uměleckých disciplin a žánrů, nejen scénografie či světelného a zvukového designu, ale také digitálních médií, dramaturgie a divadelních technologií. Návrhy je možné zaslat e-mailem na workshops@scenofest.org nebo vyplnit elektronickou přihlášku na www.scenofest.org.

Stejně jako před čtyřmi lety chce Scenofest na návštěvníky Pražského Quadriennale přenést silnou, živoucí energii a nápady týkající se budoucnosti scénografie. Akce pro studenty a začínající umělce, kterou vede britská scénografka a pedagožka Jessica Bowles, obsadí celou pražskou DAMU, kde se budou konat zejména dílny a také představení v divadle DISK. Již nyní mohou studenti a školy z celého světa také přihlašovat své projekty do sekce Design jako představení a hlásit se ke spolupráci na vytváření představení a instalací Šest jednání pod vedením šesti význačných umělců – např. Uwe Köhlera z německého Theater Titanick či českých tvůrců Tomáše Žižky a Petra Matáska. Program dílen pak bude zveřejněn na podzim, kdy bude zahájena i registrace.

„Naposledy Scenofest vzbudil velkou pozornost stavbou Babylonské věže a divadla z papírových krabic, kde probíhala četná představení, a téměř devadesáti workshopy. Tentokrát se s výsledky dílen a nejrůznějšími formami představení a instalací bude moci seznámit nejširší veřejnost přímo na veřejných místech metropole,“ říká Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale.  

Důležité termíny:

Výzva pro profesionální umělce na vedení workshopů – do 30. června 2010 Výzva pro skupiny studentů/školy na přihlášení do projektů Design jako představení a Šest jednání - do 30. října 2010 Registrace studentů do dílen – 15. listopadu 2010 - 15. ledna 2011

Scenofest je součástí Pražského Quadriennale od roku 2003, v jeho průběhu se konaly přednášky, prezentace a kritické semináře s předními světovými odborníky. V roce 2007 se Scenofest usadil v srdci Průmyslového paláce, ale řada projektů expandovala i do ulic Prahy. Scenofest 2011 je součástí projektu PQ Intersekce, který je podpořený programem Culture Evropské unie. Více informací je k dispozici na www.scenofest.org.

Největší světová přehlídka scénografie a divadelního prostoru – Pražské Quadriennale (PQ) – obsadí několik frekventovaných míst v české metropoli již příští rok, konkrétně od 16. do 26. června. Centrem PQ se stane Veletržní palác, program se však bude odehrávat i na dalších místech - například na piazzetě Národního divadla, v Pražské křižovatce, v Galerii Jaroslava Fragnera, na DAMU a na mnoha prostranstvích v centru Prahy.

Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění - Divadelní ústav. Pražské Quadriennale je organizováno pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Scenofest je vzdělávací projekt OISTATu a Pražského Quadriennale. Je součástí projektu Intersekce, který je podpořený programem Culture Evropské unie.

Scenofest dále podpořili: Council for Cultural Affairs - Taiwan, Central School of Speech & Drama – University of London.  

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři