Architektura /

Skvost funkcionalismu v Ostravě se otevře veřejnosti

Slavná Šlapetova vila na Čedičové ulici č. 8 ve Slezské Ostravě (známá též jako vila JUDr. E. Lisky), která je jednou ze čtyř národních kulturních památek Ostravy, bude poprvé zpřístupněna pro veřejnost. Její majitelé se tak rozhodli učinit na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

EARCH.CZ , 17. 8. 2010

 Název:

 Komentované prohlídky Šlapetovy vily v Ostravě

 Kdy:  21. 8. 2010 s Martinem Strakošem  28. 8. 2010 s Vladimírem Šlapetou

 Kde:  Čedičová 8, Ostrava

 Pořádá:  Ostrava!!! 2015

 Více informací:  www.ostrava2015.cz

Jednotlivé prohlídky budou doplněny odborným komentovaným výkladem – v sobotu 21. srpna bude průvodcem historik architektury a pracovník Národního památkového ústavu Martin Strakoš, o týden později v sobotu 28. srpna pak profesor architektury Vladimír Šlapeta. Celá akce byla iniciována Národním památkovým ústavem v čele s generální ředitelkou Naděždou Goryczkovou a probíhá za spoluorganizace týmu Ostrava 2015.

Vzhledem k omezené kapacitě každé prohlídky je nutná registrace předem, a to buď emailem, barbora.rzymanova@ostrava2015.cz, nebo na tel. čísle +420 596 110 523. Prohlídky budou po obě soboty probíhat v následujících časech:

10:00 - 11:00 11:30 - 12:30 13:00 - 14:00 14:30 - 15:30

Tato bezpochyby výjimečná stavba pochází z let 1935-1936, kdy byla postavena podle návrhu Lubomíra a Čestmíra Šlapetových. V nedávno vydaném Průvodci architekturou Ostravy o ní Martin Strakoš píše: „Vila je zasazena do svahu Hladnov. Západní zaoblené uliční průčelí, otevřené v horní části rozměrným pásovým oknem, je dvoupodlažní, východní průčelí s terasou do zahrady přízemní. Od hlavního vchodu vede jednoramenné schodiště do haly, odkud se vstupuje do pokojů, kuchyně, do koupelny, na zahradní terasu a do obytné haly s jídelnou. Prostor [je] propojen pásovým oknem, které přechází do zimní zahrady na jižní straně. Dům […] je zasazen v komponované zahradě.“ Jak Martin Strakoš dále dodává, inspirací ostravské vily byl dům Dr. Baensche, postaven v letech 1934-1935 v Berlíně podle Hanse Scharouna. Tento německý architekt a učitel bratrů Šlapetových se proslavil zejména navržením Berlínské filharmonie, která je od roku 1963 domovem Berlínských filharmoniků.

Nemalou zásluhu na mimořádnosti ostravské Šlapetovy vily má fakt, že většina jejího vnitřního vybavení zůstala po celá dlouhá desetiletí téměř beze změny zachována. Jedná se především o řadu funkčních detailů, jakými jsou například zásuvky, vypínače, svítidla, umyvadla, keramické obklady či vestavěné skříně, stejně jako o samotné zařízení – teplovzdušné topení s kotlem FRAMA, kuchyňský elektrický sporák, elektrická akumulační kamna a jiné. Současná spolumajitelka vily paní Drahoslava Doležílková k tomuto říká: „Již od mých gymnaziálních let se mi dům velmi líbil, a to jsem ještě vůbec netušila, že v něm budu jednou bydlet. Jen jsem si říkala, jak asi vypadá vevnitř. Když jsme se sem pak nastěhovali, neměla jsem vůbec pocit, že bych na něm chtěla cokoliv měnit. Zapadla jsem sem, jako kdybych tady bydlela odjakživa.“

Vila byla vyhlášena národní kulturní památkou v roce 2008, a stala se tak součástí seznamu nejvýznamnějšího kulturního bohatství České republiky. Tento soubor památek zahrnuje například Pražský hrad, korunovační klenoty, Karlův most, Národní divadlo, hřebčín v Kladrubech nad Labem, brněnskou vilu Tugendhat a mnohé další. U příležitosti vyhlášení zdůraznil divadelní a filmový režisér Radovan Lipus architektonickou jedinečnost celé stavby. „Jedná se o poměrně ojedinělé organické funkcionalistické řešení, které nemá obdoby v kontextu české a do značné míry i středoevropské architektury,“ říká o vile. Samotná spolumajitelka prozradila, jaký je to pocit bydlet v takto architektonicky a kulturně významné stavbě. „Jmenování národní kulturní památkou mě docela udivilo. Stále je to pro mě takový trochu nepochopitelný pocit, že jsme dáni naroveň Karlštejnu nebo Karlovu mostu. Nedávno jsem ale usoudila, že hradů a zámků je mnoho, kdežto náš dům je jedinečný. Téměř nemá obdoby, tak proč by nemohl být právě díky této své unikátnosti národní kulturní památkou,“ uzavírá paní Doležílková.

U příležitosti otevření této unikátní stavby uspořádal tým Ostrava 2015 ve vile tiskovou konferenci s osobní účastí paní Doležílkové. Konference se dále zúčastnila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, náměstek primátora města Ostravy Zdeněk Trejbal a Markéta Volná reprezentující tým Ostrava 2015. Naděžda Goryczková vyzdvihla hned na úvod konference fakt, že je to právě díky kandidatuře Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, kdy se tato vila dostává do povědomí nejen odborné, ale zejména široké veřejnosti. „Tato velice významná stavba se konečně po mnoha letech přesouvá do popředí zájmu. Začíná se jí dostávat pozornosti, kterou si bezesporu zaslouží. Stále zde však zůstává prostor, aby se město Ostrava, stejně jako Moravskoslezský kraj vile věnovali ještě více,“ dotkla se Naděžda Goryczková tématu potenciálního projektu obnovy tohoto architektonického skvostu. Náměstek Trejbal dodal, jakým přínosem vila a především její otevření jsou nejen pro projekt ostravské kandidatury, ale pro Ostravany samotné. „Veřejnost má jedinečnou možnost seznámit se se stavbou, která je součástí architektonické tradice Ostravy. Je to tradice, která se zde rozvíjela v předválečném i meziválečném období a na niž se Ostrava v současnosti snaží navazovat,“ řekl náměstek Trejbal. „Vilu jsem až do dnešního dne znal pouze z literatury. Nikdy jsem zde osobně nebyl, ale i z toho mála, co jsem měl dnes možnost vidět, jsem úplně nadšen,“ přidal ještě Zdeněk Trejbal malé osobní přiznání.

Všechny zájemce o prohlídku z řad odborné i laické veřejnosti srdečně zve tým Ostrava 2015. Vstupné je zdarma, v průběhu prohlídek však není dovoleno fotografovat.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři