Na svazích Bělé pod Bezdězem vyrostly nájemní bytové domy z Ytongu

Pondělí, 15. Duben 2019 - 15:09
| Napsal: | Zdroj: Reklamní sdělení

Bělá pod Bezdězem se stala zajímavou lokalitou pro bydlení díky nedaleké Mladé Boleslavi, která je láká dobře placenou prací ve Škodovce. Na zvýšenou poptávku zareagovala společnost Global Investment s.r.o. a začala v Bělé stavět bytové domy. Jako stavební materiál si kvůli rychlosti a jednoduchosti výstavby zvolili Ytong.  

Bytový dům Terasy v Bělé pod Bezdězem, Archa. Zdroj: YTONG
Fotoalbum: 

První bytový dům Terasy je už dokončen a všech 13 bytů má své nájemníky. Investor totiž byty neprodal do osobního vlastnictví, pouze je pronajímá. Jedním z důvodů jsou i neustále rostoucí ceny bytů, meziročně až o 15 %. Zajímavé je to ale i pro samotné uživatele – řada z nich se za prací stěhuje pouze dočasně a investovat do vlastní nemovitosti zde nechtějí.  

Autorem projektu je Ing. arch. Vladimír Kučera z atelieru Archa z Mladé Boleslavi, který nad I. np navrhl tři podlaží, v nichž jsou čtyři menší byty 2+kk (2. np) a devět mezonetových bytů 3+kk (3. a 4. np). Bytový dům stojí v prudkém svahu se skálou, o který se opírá, Proto se 1. np s technickým zázemím a garážemi stavělo formou ztraceného bednění. Pro obvodové zdivo zvolil architekt ve spolupráci s investorem tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ tloušťky 450 mm. Mají nejen vynikající tepelněizolační vlastnosti, ale Ing. Libor Čapek, ředitel společnosti Global Investment s.r.o. na nich oceňoval při stavbě rychlost, přesnost a lehké zpracování.  

„Jako investor a budoucí majitel současně chci bytový dům, který je energeticky úsporný a který mohu postavit rychle a za rozumné peníze. To materiály Ytong beze zbytku plní. Kromě výše uvedených bytových domů jsem v Bělé pod Bezdězem stavěl z tohoto materiálu i pět řadových rodinných domů a svůj vlastní samostatně stojící rodinný dům. A i tady jsem volil pro obvodové zdivo, příčky a překlady produktu Ytong, ze stejného materiálu mám dokonce i schodiště v domě. U bytového domu Terasy je přístup do mezonetových bytů řešený formou pavlače, která je kryta stínící konstrukcí. A i tady jsem ocenil snadné uchycení markýz a stříšek, které se pak osvědčilo i u rodinných domů, “ říká Ing. Libor Čapek.  

Autorem projektu dalšího polyfunkčního domu a viladomu Na Stráni, který je nyní ve fázi dokončené hrubé stavby, je liberecká projekční kancelář ANTA – AG, s.r.o. V domě je kromě 12 bytů i místo pro obchodní jednotku. I tento dům je částečně zapuštěn do svahu, ostatně to napovídá už jeho jméno. Výškové řešení je navrženo tak, aby z přízemí mezonetových bytů byl volný výstup na terén za domem, tj. v levé části je do svahu zapuštěná obchodní plocha a v pravé části podlaží s garážemi a garsoniérami, včetně spojovacího krčku.  

Svislou nosnou obvodovou konstrukci podlaží nad terénem (v celém půdorysu) navrhl projektant z pórobetonových zdících bloků Ytong Statik tloušťky 300 mm, které jsou doplněny středovými příčnými akustickými stěnami z vápenopískových tvárnic Silka tloušťky 300 mm od téhož výrobce. Jednoduché ztracené bednění monolitických konstrukcí tvoří vyztužené nenosné UPA profily z Ytongu, které minimalizují tepelné mosty.  

„Byty polyfunkčního domu a viladomu Na Stráni jsou určeny k prodeji a převodu do osobního vlastnictví. Vyjma garsoniér se jedná o byty, které svou polohou a strukturou evokují bydlení v řadovém domě. Budoucí majitelé dostanou k dispozici kvalitní nemovitost s důrazem na moderní a ekonomicky nenáročné bydlení. Kombinace projektu evokujícího řadový rodinný dům s výhodami bydlení v bytovém domě, tzn: žádné starosti se smluvním zabezpečením dodávek elektřiny, vody a tepla. Žádné složité vyběhávání stavebního povolení a následné kolaudace. Vše bude předem zařízeno od investora stavby a budoucí majitelé budou všechny své záležitosti dojednávat pouze a jedině s „provozovatelem“ technologického srdce budovy. Jako samozřejmost bereme rozvody datových a sdělovacích sítí, zabezpečovací – kamerový systém s pasivním přístupem pro nové uživatele bytů. Výše zmíněné, plus dostatek bezpečných parkovacích míst na vlastním pozemku, s přístupem pouze přes monitorovaný vjezd, bude jistě lákadlem pro nové majitele nebo nájemníky.“ říká Ing. Libor Čapek, majitel společnosti Global Investment s.r.o.