STRAHA | Výstava českých a francouzských fotografů

Čtvrtek, 16. Září 2010 - 2:00
| Napsal:
Zveme vás na výstavu fotografií českých a francouzských fotografů, která je součástí konference Střední Evropa, křižovatka kultur v literární tradici II. Výstava potrvá od 16. do 18. 9. 2010. V rámci této výstavy proběhne i přednáška fotografa Patricka Vireta.
 Název:
 STRAHA | Výstava českých a francouzských fotografů
 Kdy:  16. - 18. 9. 2010
 Přednáška Patricka Vireta:  17. 9. 2010; 15:00
 Kde:  Galerie Chodba na Pedagogické fakultě MU, Brno, Poříčí 7, 3.patro
 Pořádá:  Patrick Viret a Atlante productions ve spolupráci s katedrou francouzského jazyka a literatury Pedagogické fakulty MU

V pátek 17. září proběhne od 15.00 přednáška fotografa a autora filmu Patricka Vireta v prostorách výstavy (umělec je v kontaktu s českou kulturou a přednáší česky): "Ve Štrasburku je více mostů než v Benátkách. Mohli bychom vystavět nové a zcela vymyšlené mosty, aby spojily Štrasburk s jinými městy?" (Patrick Viret)

Fotograf a filmař Partick Viret interpretuje mozaiku fotografií dvanácti pražských a dvanácti štrasburských fotografů, vytváří film a skládá tak sugestivní obraz Prahy a Štrasburku jako dvou jedinečných evropských měst. Jedná se o pokus nalézat souvislosti i protiklady, výstava diváky pobízí k pozornému a aktivnímu sledování fotografických a filmových obrazů.

Úryvky z Pravidel projektu Patricka Vireta:

  1. Dvanáct pražských a současně dvanáct štrasburských fotografů poskládá sluneční a měsíční hodiny svých vlastních měst s využitím dvanácti snímků a to tak, že každý fotograf v Praze a ve Štrasburku udělá nebo vybere jednu svoji fotografii, která bude vyjadřovat některou hodinu noci nebo dne. Dvanáct různých pohledů tvořících dvanáct obrazů samotného města bude zobrazovat pražský den a obdobně štrasburský den.
  2. Pokročíme dál a přejdeme ke srovnání obou měst.Pokusím se provázat fotografie Štrasburku s hypoteticky shodnými záběry Prahy, viděnými mýma očima a zachycenými na mých doprovodných „podtitulkových“ fotografiích.
  3. Dvacet čtyři snímků Štrasburku a Prahy se stane obrazy závěrečného filmu. Návštěvníci tak budou mít možnost při jeho sledování objevovat a snít o vymyšleném městě pojmenovaném STRAHA (STRAG).

Zúčastnění fotografové:

Martine Amalvict, Christophe Bourgeois, Christian Cantin, Christophe Chabot, Sandrine Commarmond, Bob Fleck, Roland Görgen, Philippe Paret, Edith Rodeghiero, Christian Santoro, Marie Michèle Sperlinga, Sandro Weltin
Karel Cudlín, Daniela Horničková, Ivan Lutterer, Jan Malý, Zdeněk Merta, Jiří Plieštik, Jiří Poláček, Jan Reich, Stanislav Tůma, Jiří Volek, Petr Veselý, Peter Župník
 

Klíčová slova: