Architektura /

Vláda schválila Politiku územního rozvoje 2008

Vláda otevřela cestu pro další výstavbu strategických staveb typu dálnic nebo elektráren. Schválila totiž dokument ministerstva pro místní rozvoj (MMR) s názvem Politika územního rozvoje 2008, který vymezuje podmínky pro jejich vznik. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu dnes o schválení informoval ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

EARCH.CZ , 22. 7. 2009

Dokument se kromě dalších staveb týká například výstavby dálnice D11 z Hradce Králové ve směru na Jaroměř nebo dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic. Zahrnuje také záměr výstavby paralelní vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha-Ruzyně. Materiál počítá také s rozšířením výroby elektřiny v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Premiér Jan Fischer dnes řekl, že schválený návrh nepředjímá žádná "fatální rozhodnutí", protože nestanovuje, co a kde postavit. S tím souhlasil i ministr životního prostředí Ladislav Miko. Diskuse o politice územního rozvoje však podle něj nebyla jednoduchá a výsledek je kompromisem. "Rozpory byly velmi početné, bylo jich asi 40," řekl Miko. Výsledek údajně v případě klíčových staveb typu kanálu Labe-Odra-Dunaj umožňuje, aby o nich rozhodly až další vlády.

Týká se to i případné výstavby nové elektrárny v Blahutovicích na severu Moravy. Podle premiéra dnešní rozhodnutí jen vytvořilo podmínky pro ochranu daného území před další zástavbou, ale nijak nepředjímá, jaký zdroj se tam bude stavět a kdy.

Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) dnes schválení dokumentu přivítal. Označil ho za strategický a důležitý pro rozvoj krajů, zvlášť v době hospodářské krize. "Je tam řada naznačených projektů a pakliže se začnou realizovat, budou mít jako veřejné investice výrazný protikrizový charakter, pomohou udržet regionální zaměstnanost," řekl.

Kritizoval zároveň, že dokument neschválila už předcházející vláda Mirka Topolánka (ODS). Podle Haška tak neučinila "na základě tlaku Strany zelených na zbytek vládní koalice". Fischerův kabinet prý schvalování dokumentu odblokoval.

Návrh původně obsahoval i šest oblastí, ve kterých by mohlo být úložiště jaderného odpadu. Podle dnešní zprávy serveru Aktuálně.cz je ale MMR minulý týden po jednání s ministerstvy průmyslu, dopravy a životního prostředí z dokumentu vyškrtlo.

Navrženou politiku územního rozvoje dlouhodobě kritizují některá ekologická sdružení a obce. Schválení návrhu by prý dalo zelenou výstavbě údajně kontroverzních staveb bez možnosti pozdějších změn. Sdružení, jako je například Ekologický právní servis, požadují odložení a dopracování dokumentu.

MMR ale již dříve vyjádřilo s kritikou nesouhlas. "Přípravy začaly již v roce 2006 a současný předkládaný návrh je tak výsledkem této dlouhodobé práce jednotlivých meziresortních týmů. Ministerstvo ho považuje za koncepční, propracovaný s řádně vypořádanými připomínkami veřejnosti," uvedlo minulý týden ministerstvo.

Dokument je nástrojem územního plánování na celostátní úrovni. Týká se i preventivní ochrany území a obyvatelstva před povodněmi. Politika územního rozvoje by měla být nástrojem pro koordinaci územního plánování krajů a obcí, chce také propojovat koncepce a činnost ministerstev a správních úřadů. Má významný vliv na územní plány krajů i obcí, kterým například ukládá řešit negativní dopady stěhování obyvatel na okraje měst nebo znovu využívat opuštěné areály a plochy.  

dnv lce dvd vju

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři