Využití LED svítidel v interiéru

Pátek, 7. Listopad 2008 - 14:17
| Napsal:
Článek navazuje na text „Nové trendy ve světelných zdrojích“, který byl zaměřen na technickou stránku světlených zdrojů – LED a popisuje využití LED v interiéru.

Nejčastější uplatnění v současné praxi naleznou svítidla s LED pro orientační, celonoční svícení. Na schodiště se instalují ke každému druhému, či třetímu schodu, v chodbách poté s roztečí kolem dvou až tří metrů. Montážní výška se odvíjí od jejich velikosti i výkonu a bývá kolem 25cm nad podlahou (měřeno k vodorovné ose svítidla). Většina svítidel pro tento typ osvětlení má asymetrickou optiku, která usměrní světlený tok zdroje na podlahu. Výsledkem je dramatické osvětlení, které je nejenom dostatečné pro bezpečný průchod, ale svým charakterem vytváří zajímavou atmosféru v daném prostoru. Dosahovaná intenzita osvětlení je v řádu luxů, nicméně pro orientaci v prostoru je dostatečná. Lidské oko je schopno se adaptovat na malé intenzity osvětlení, a takto umístěná LED svítidla mu dávají dostatečnou informaci o směru komunikace nebo případných překážkách. Svítidla mohou být zapuštěná, částečně zapuštěná a přisazená. Barvu světla diod volíme v závislosti na celkovém řešení interiéru. Nejčastěji vybíráme mezi teplou a studenou barvou LED. Teplá barva má teplotu chromatičnosti kolem 3000K (odpovídá barvě světla žárovky), studená pak kolem 6000K (odpovídá barvě denního světla). Teple svítící LED dávají při stejném výkonu o čtvrtinu méně světla než LED barvy studené.Orientační osvětlení schodů zápustnými svítidly teple bílé barvy světla.
Ukázka realizace s přisazenými svítidly studené barvy světla.

V případech kde je architektonický požadavek na zdůraznění linie prostoru, je vhodné použít LED dodávané ve formě pásků. Ty jsou k dispozici v ohebném nebo pevném provedení. Pásky se dají krátit a napojovat po určitém modulu (většinou v jednotkách centimetrů). Své uplatnění naleznou jako součást nábytku či stupnic schodů. Pokud chceme pásky instalovat do zdi nebo na povrch, můžeme je vložit do k tomu určených profilů. Profily nám usnadní instalaci, ochrání LED pásek před možným poškozením, a v případě instalace na povrch, vyřeší estetickou stránku.Optické odlehčení kamenného obkladu stěny za použití LED pásků instalovaných do hliníkových profilů.

Při architektonickém osvětlení najdou své uplatnění LED svítidla s jinou barvou zdrojů, než je teple a studeně bílá. V případě že nám stačí jedna barva, můžeme vybírat ze základních barev (červená, modrá, zelená). Pokud je našim záměrem s osvětlovaným prostorem více pracovat, použijeme svítidla vybavená RGB diodami. Pomocí řídícího systému, který je většinou jednoduchý a pro uživatele komfortní, navolíme libovolný odstín ze široké škály barev. Jednotlivé barvy lze také nechat plynule či skokově měnit. U vyspělejších systémů je možné provést vlastní nastavení.Realizace se svítidly Oxygen kombinujícími zářivky a RGB diody. Zářivka zajistí základní hladinu osvětlení, RGB LED pak požadovanou atmosféru.

Za účelem zvýšení výkonu LED svítidel se jednotlivé diody sdružují do celků. To lze provést dvěma způsoby.
1) Nízko výkonové diody se instalují na jednu základní desku (tištěný spoj), a ten je dovybaven optikou. U světelných zdrojů se tento způsob využívá nejčastěji. Jsou vybaveny vlastním transformátorem a vhodnou paticí, takže je lze použít do stávajících svítidel.
2) Využijí se výkonové LED s vlastním reflektorem, které se poskládají do funkčních celků. Designérům svítidel dává tento způsob nepřeberné možnosti.


Světelné zdroje výrobce Osram je možné díky široké škále patic (zde E14) použít do stávajících svítidel.
Ukázka svítidla vybaveného sedmi výkonovými LED jeden watt.

LED technologie je v současné době schopna nabídnou dostačující výkon pro architektonické osvětlení a sním spojené aplikace. Pro celkové osvětlení prostoru v souladu s normami, by LED zdroje musely být instalovány do velkých celků. Ceny takto vytvořených svítidel jsou při aktuální ceně výkonových diod stále vysoké. Proto zůstává jejich využití hlavně pro orientační osvětlení.


Související články:  Nové trendy ve světelných zdrojích

Klíčová slova: