Fránek architects postavili rekreační vilu v chorvatském přímořském letovisku Petrčane Foto: Petr Polák pro M&T
Architektura / rekreační objekty

Na chorvatském pobřeží navrhl Zdeněk Fránek atypickou vilu z místního vápence

I soudobá stavba dokáže dýchat historickou atmosférou. Vile v chorvatském přímořském letovisku Petrčane ji propůjčuje proslulý bračský vápenec, který byl hojně využíván už v antice. Soukromý rekreační objekt inspirovaný historickým centrem nedalekého Zadaru vznikl pod taktovkou architekta Zdeňka Fránka – a to v symbióze tamních mistrných řemeslníků a českých produktů.

M&T , 23. 2. 2023

Netradičně a lokálně

Malebné chorvatské městečko Petrčane oslovilo české investory natolik, že si jej vybrali pro vybudování svého letního útočiště. Pro návrh domu se na základě předchozích pozitivních zkušeností obrátili na architekta Zdeňka Fránka, držitele ocenění Architekt roku 2020, z brněnského ateliéru Fránek Architects. Majitelé si přáli ne zcela tradiční dům, který by však současně reflektoval místní architekturu. Měli konkrétní představu o prostorově dispozičním uspořádání, nicméně z pohledu architektonického řešení stavby a interiérového designu nechali architektovi zcela volnou ruku. Jediné omezení tak pro architekta představovaly tamní předpisy a regule.

„V Chorvatsku je při stavbě nového objektu nutné dodržovat přísná pravidla. Přesně stanovená je například výška domu, vzdálenost stavby od hranice pozemku a další. Byť se to na první pohled může zdát velmi omezující, ‚odměnou‘ za dodržení všech předpisů je rychle získané stavební povolení. Během měsíce je vše schváleno a můžete začít stavět,“ vysvětluje architekt Zdeněk Fránek.

Antický odraz

Dvoupodlažní stavbu architekt navrhnul ve velmi netradičním tvaru připomínajícím zkosený kvádr. Přístupná je ze severozápadní strany asymetricky tvarovaným průchodem připomínající čtvrtkruh. Stejný tvar se na totožné straně fasády opakuje také ve formě balkonu. A právě z důvodu atypické konstrukce je stavba technologicky řešena jako litý železobeton. Stěny jsou následně tepelně zaizolované fasádním polystyrenem. Pro ztvárnění fasády domu se architekt nechal inspirovat historickým antickým centrem nedalekého Zadaru a využil bračský vápenec, který je proslulou lokální nerostnou surovinou.

„Bračský vápenec je pro prastaré antické stavby naprosto typický. Svou snadnou opracovatelností byl totiž ideální i pro ty nejjemnější práce a nejsložitější tvary. My jsme jej pro tuto realizaci využili ve formě obložení, které realizovali místní špičkoví kameníci,“ popisuje architekt, který kamenné obklady z místních zdrojů použil již ve svých dřívějších chorvatských projektech. Právě architektonický efekt bračského vápence dodává stavbě nezaměnitelnou antickou atmosféru i přes její moderní tvarosloví.

Unikátní kámen halí nejen všechny vnější stěny, včetně stropů venkovních teras, ale také vnitřní podlahy i část stěn. Světle laděný interiér pak elegantně doplňuje dřevo – konkrétně dub, a to například na ploše interiérových dveří, které architekt vybavil nerezovými klikami SENZA od českého výrobce M&T. „Nerezové kliky jsem vybíral záměrně z důvodu jejich odolnosti i ‚anticky chladnému‘ vzhledu, který skvěle koresponduje s charakterem celého interiéru,“ zdůvodňuje svůj výběr Zdeněk Fránek. „Vysoká pevnost i velmi dobré mechanické vlastnosti nerezové oceli napomáhají klikám SENZA obstát i v náročnějším přímořském klimatu, které je typické vyšší vlhkostí, teplotám i přítomností soli. Technologie dutinkového lití, pomocí které nerezové kliky vyrábíme, pak pomáhá optimalizovat jejich tvar a hmotnost kování pro komfortní užívání,“ popisuje hlavní designér společnosti M&T Roman Ulich.

Foto: Světle laděný interiér doplňuje dubové dřevo. Kliky dodal český výrobce M&T ze své série SENZA

S velkolepými výhledy

Ve spodním podlaží se nalevo od vchodu nachází chodba se schodištěm a dvě ložnice se samostatnými koupelnami a vstupem na společnou terasu. Vpravo se pak rozprostírá velký centrální prostor zahrnující obývací pokoj, kuchyňský kout celý v provedení dubu a jídelnu, ze kterého je skrze celoprosklenou stěnu otevřený nikde nekončící výhled na moře. Velký dvoukřídlý HS portál pak umožňuje propojení interiéru s frontální terasou vybavenou venkovní kuchyní, posezením a bazénem. 

Druhé patro pak částečně kopíruje spodní dispozice – severovýchodní část domu patří opět dvěma ložnicím s koupelnami a společnou terasou. Nad centrální obytnou částí se pak nachází hlavní ložnice majitelů s přilehlou šatnou a prostornou koupelnou, kterou lze plně otevřít do místnosti. Z této ložnice je pak umožněn vstup na soukromou rozlehlou terasu s pohledem na pláž a moře. Ze společné chodby je pak přístup na zapuštěný balkon směřující na severozápad, jehož podlahová plocha představuje kosodélník a ve fasádě kopíruje již zmíněný tvar asymetrického čtvrtkruhu. Z druhého patra pak lze vystoupat na otevřenou obytnou střechu, která souží k večernímu posezení a večírkům.

Foto: Centrální prostor domu poskytuje skrze prosklenou stěnu nikde nekončící výhled na moře

Česká stopa

Pro zařízení interiéru architekt volil převážně osvědčené české výrobce, se kterými dlouhodobě spolupracuje. Kromě klik tak v přímořské vile pochází z České republiky i veškeré nábytkové vybavení, a to konkrétně z dílny firmy HEMA puls, i prvky interiérového osvětlení, které do chorvatské realizace putovaly z brněnského světelného studia myLIGHT.

K této soukromé stavbě si majitelé přáli zároveň vystavět i dva velmi podobné, avšak menší objekty, které jsou určené k pronájmu. „Stavba všech tří domů probíhala poměrně hladce a bez komplikací. Ačkoliv jsou Chorvati často považováni za nevyzpytatelné, ze svých zkušeností mohu říct, že stavební řemesla mají zvládnutá na špičkové úrovni, zejména pak kamenictví, které má v tamním regionu dlouhou tradici. Z pohledu výstavby jsem byl tedy naprosto spokojený,“ hodnotí závěrem architekt Zdeněk Fránek.

SPONZOR

  • autor: M&T *
  • publikováno: * 23. 2. 2023

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři