Technologie / produkty

Co všechno se dá bezdrátově ovládat v rodinném domě?

Bezdrátové vypínače jsou skutečně užitečná věc. Kdo je používá běžně nebo využil v místech, kam nevedou kabely, rozhodně nelituje. A co teprve chytré vypínače? Jaké jsou možnosti bezdrátového ovládání, vám přiblíží tento článek.

ABB s.r.o., Elektro-Praga , 5. 10. 2015

Multifunkční chytré vypínače

Je třeba si říci, že na bezdrátové ovládání v domě můžeme nahlížet z různých pohledů. Jedním z nich je rozšíření běžné „drátové“ instalace o radiofrekvenční ovladače, které nám umožní umístit ovladač, totožného vzhledu jako běžné vypínače, na skleněné stěny, dřevěná obložení, pelesti postelí, dveře skříní apod. Tedy na místa, kam nemohou vést kabely nebo na místa, kde jsme původně s ovládáním, například díky instalaci dodatečného osvětlení, nepočítali a nyní již nechceme podstoupit žádné stavební zásahy do zabydleného interiéru. Pomocí radiofrekvenčního ovladač lze ovládat prakticky cokoliv - osvětlení, žaluzie i rozličné spotřebiče. Ručním dálkovým RF ovladačem (např. velikosti klíčenky) lze řídit spotřebiče či osvětlení z jakéhokoliv místa v domě i blízkého okolí.

Multifunkční chytré vypínačeFoto: EARCH

Radiofrekvenční ovladač může ovládat i více světelných a žaluziových okruhů najednou s předem naprogramovanou funkcionalitou a stát se tak scénickým ovladačem pro volbu různých, předem nastavených světelných scén, či odchodovým tlačítkem, které jediným stiskem vypne všechny světelné okruhy v domě a zapne EZS. Obecně je můžeme též nazvat chytrými nebo multifunkčními vypínači/ovladači. Je to nejvyšší úroveň RF bezdrátového dálkového ovládání. Nabízeny jsou např. pod značkou Ego-n® od ABB. Vypadají jako běžný vypínač, ale umí ovládat mnohem více zařízení/spotřebičů z jednoho místa. Projektování a instalaci těchto chytrých vypínačů v rámci inteligentní elektroinstalace zvládne každý dobrý elektrikář v základním provedení i bez použití PC. Sami si můžete podle finančních možností a požadavků na šíři funkcí zvolit rozsah realizace a funkce inteligentní elektroinstalace. Například ovládání osvětlení a zásuvek, rozšíření o ovládání žaluzií, vytápění nebo i propojení přes multimédia, TV apod. Možností kombinací je mnoho. Volba takové elektroinstalace vám přinese vysoký komfort bydlení, vyšší bezpečnost a také úspory energií za osvětlení i vytápění.

Dálkové ovládačeFoto: EARCH

Využití mobilních zařízení – chytrých telefonů a tabletů

Pokud je v rodinném domě použita inteligentní elektroinstalace Ego-n®, můžeme na bezdrátové ovládání nahlížet i z jiného pohledu. Jako ovládací zařízení lze kromě již výše uvedených radiofrekvenčních ovladačů, použít i chytrý telefon nebo tablet, tedy prostředky moderní komunikace. Pak lze pomocí aplikací, které jsou zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android, ovládat osvětlení, světelné scény, žaluzie, termostaty, spotřebiče, garážová nebo vjezdová vrata, zapnout zabezpečovací systém či zavlažování zahrady. Vše přehledně vidíte na displeji tabletu a telefonu. Zobrazíte si jednotlivé místnosti a v nich virtuální ovladače. Pohledem na mobil ihned víte o aktuálním stavu domu, který můžete kdykoliv změnit. Máte vše pod kontrolou nejen doma, ale i kdekoliv, kde se připojíte k internetu. Více na www.ego-n.cz.

Bezdrátové ovládání žaluzií, osvětlení apod.Foto: EARCH

Podívejte se, jak si s chytrými vypínači Ego-n® poradil Adam v podání herce Karla Zimy.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři