Poznejte obrovský obytný blok na místě bývalé továrny v Praze

Nejnovější díl pořadu Architektura v betonu představuje obytný soubor, který vyrostl v industriální lokalitě rezidenční čtvrtě Vršovice. Projekt pojmenovaný 4Blok od architekta Davida Chmelaře ukazuje, že lze vytvořit moderní bydlení i v kompaktní zástavbě širšího centra metropole.

„Chtěli jsme lidem poskytnout takové bydlení, aby mohli zůstat ve městě a neodcházeli za Prahu. Myslím si totiž, že to je pro život města nejdůležitější,“ říká ve videu autor rezidenčního komplexu David Chmelař.

Obytný soubor 4Blok v širším smyslu poukazuje na současnou bytovou krizi v hlavním městě Praze, kde často vznikají projekty stejné typologie nesystematicky a bez vztahů k okolí. 4Blok se naopak výrazně inspiruje svým okolím, pro které je charakteristická především bloková zástavba. Tradiční klasicistní blok ovšem projekt rozvíjí novým způsobem. Neuzavírá se před okolím, ale díky volným prostupům ve hmotě zaručuje dostatek slunečního světla a čerstvého vzduchu i v centrálním nádvoří s parkem.

Projekt využívá také hodně zeleně – kromě zelené plochy nádvoří došlo v přilehlých ulicích k vysázení extenzivních záhonů a nového stromořadí. Popínavé rostliny se pnou také po fasádách a trelážích na terasách. Komplex poskytuje celkem 210 bytů o různé velikosti, mezi kterými nenajdeme dva stejné. Různorodost má odpovídat osobitosti nových obyvatel. „Při návrhu nás inspiroval korálový útes poskytující útočiště pro různorodé živočichy,“ zdůvodňuje architekt.

Bloková kompaktnost má podle Chmelaře také výhodu v efektivním využití prostoru oproti solitérním domům. „Bodová zástavba s volnými prostranstvími, kde všechno patří všem, je špatně.“

4Blok vyrostl na místě bývalého industriálního areálu české elektrotechnické společnosti Tesla, v jehož blízkosti se nachází také Koh-i-nor. Na tuto průmyslovou historii lokality projekt odkazuje zvolenými materiály – především přiznanými betonovými prvky. „Beton je úplně ideální materiál, protože sám o sobě nemá žádnou formu. Formu mu dáváme až my.“

V pořadu Architektura v betonu už dříve vyšel snímek věnovaný Nové budově ČVUT s architektkou Alenou Šrámkovou a také Trojskému mostu s Romanem Kouckým.

Generální partner
Hlavní partneři