Video-prohlídka sochařsky pojatých objektů, které splývají se svým okolím

Na nábřeží uprostřed hlavního města Švédska před pár lety vznikl nový soubor objektů, které slouží jako trajektové terminály. Navrhla je místní kancelář Marge Arkitekter, která se je snažila pojmout jako sochy splývající se svým okolím. V novém videu vás hlavní architektka ateliéru provede celým projektem a vysvětlí, jakým způsobem nad úkolem přemýšleli.

Trojice nových budov trajektového terminálu Strömkajen na promenádě stockholmského poloostrovu Blasieholmen se snaží působit velmi nenápadným dojmem. Stojí totiž před významnými historickými budovami, kterým nechtějí konkurovat, ale naopak se chtějí stát jejich vizuální součástí. „Bylo pro nás důležité pojmout nové objekty spíše jako sochy než jako běžné budovy,“ říká ve videu architektka Louise Masreliez.

Pro takový záměr byla velmi důležitá volba materiálů. Architekti si uvědomili, že okolním budovám dominují kamenné a štukové fasády s měděnými střechami. Pro opláštění objektů se proto rozhodli použít mosazné plechy v různém barevném tónování. Díky tomu na sebe terminály nepoutají přílišnou pozornost a při pohledu z dálky de facto splývají se svým pozadím, kde najdeme například Národní uměleckou galerii, Královský palác či Grand Hotel.

Dva terminály slouží jako terminály pro vyjížďky na okolní ostrovy, ve třetím se pak nachází kavárna s vyhlídkou, odkud je krásný výhled na Královský palác. Skulpturálně pojaté objekty mají prosklené pouze stěny směřující k vodě a rámují tak velkolepé pohledy do okolí. Více v přiloženém videu.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 14. 8. 2017
  • zdroj: * Středisko mědi
Generální partner
Hlavní partneři