EARCH.TV: Témata prefabrikace a materiály v očích předních českých architektů

Úterý, 6. Listopad 2018 - 0:40
| Napsal:

V rámci diskuzního cyklu Architekti CZ, zaměřujícího se na důležitá témata současné architektury, se ve Zlíně před dvěma lety sešlo šest předních českých architektů. Zástupci vybraní napříč generacemi naší architektonické scény – David Vávra, Marek Štěpán, Svatopluk Sládeček, Jitka Ressová, Kamil Mrva a Ondřej Chybík – spolu diskutovali o tématech prefabrikace a používání materiálů ve svých projektech. Záznam diskuze navazuje na 1. část večera, ve které architekti probírali otázku tradice v architektuře a boje s památkáři. Všechny záznamy diskuzí přináší EARCH.TV.

Diskuze Architekti CZ ve Zlíně, zleva Jitka Ressová, Kamil Mrva, Ondřej Chybík a moderátor Jaroslav Sládeček. Zdroj: EARCH.TV
Fotoalbum: 

Hlavním tématem celého večera byly tentokrát stavební materiály. Jaroslav Sládeček, autor knihy Architekti CZ a moderátor večera, otevřel diskuzi otázkou, zda se dotazovaní snaží používat spíše přírodní, přirozené materiály a do jaké míry vůbec výběr materiálu ovlivňuje výslednou přirozenost stavby. 

Prvním odpovídajícím byl nejmladší host večera – architekt Ondřej Chybík. Zakladatel ateliéru Chybik+Kristof architects zmínil svůj zájem o nové netradiční materiály, experimentování s nimi a variabilitu jejich použití. Jako příklad užití neobvyklého materiálu udal realizaci fasády galerie nábytku v Brně, kde byly na venkovní plášť použity sedáky židlí vyráběné zadávající firmou. Zároveň ale dodává, že více než se jen soustředit na výběr materiálu je zajímavější přemýšlet nad celým procesem výstavby a využitím místních podmínek.

V návaznosti na téma využití lokálních zdrojů a podmínek přidal další diskutující – Kamil Mrva – příklad rekonstrukce, pro jejíž návrh spolupracoval s tamější pilou a dokázal tak pomocí „nízkonákladového“ využití jednoduchého materiálu z nedalekého zdroje vytvořit zajímavý objekt.

Pro Jitku Ressovou, jedinou ženu architektonické šestice, je místo toho rozhodujícím faktorem při výběru materiálů jeho chování v čase a stárnutí. Přirozenost a přírodní vzhled materiálu pro ní tedy není rozhodujícím prvkem, pokud materiál, jak sama říká „pěkně stárne“. Ressová se také vyjádřila k druhému menšímu tématu diskuze – prefabrikace a použití stavebních kontejnerů. Stejně jako u zmiňované problematiky stavebních materiálů, i zde je pro ni podstatné celkové vyznění vzniklého domu, nad prefabrikovanými kontejnery totiž uvažuje stejně, jako nad běžným stavebním prvkem. 

Svatopluk Sládeček ve své odpovědi poukázal na nebezpečí před nepřirozeným užitím materiálů, které demonstroval na mnohdy nadměrném používání plastových prvků např. na fasádách domů. „V zásadě s žádným materiálem problém nemám, výjimkou jsou plasty, kterým se ale bohužel nejde někdy vyhnout,“ pronesl Sládeček.

Nad zmínkou o polystyrenových zateplených fasádách se pousmívá i Marek Štěpán, jehož materiálovými favority jsou dřevo a jemná bílá, tradičně provedená omítka. V souvislosti s omítkou ale naráží také na fakt přehlížení zbylých vrstev ukrytých pod ní, které běžný pozorovatel již nehodnotí. V otázce prefabrikovaných kontejnerů se oba víceméně shodují na označení „hra s moduly“. Sládeček však lehce kritizuje neefektivnost dopravy a násobné použití prvků.

Debatu o materiálech zakončil bonmotem David Vávra: „Každý materiál je krásný a odporný zároveň.“ Vávra přitom ve svých stavbách inklinuje k tradičnějším materiálům, jako jsou kámen, cihla a dřevo. Zmiňuje ale i poplatnost vybraného materiálu účelu a typu dané stavby. Na závěr navíc přidává příklad použití kontejnerů jako typových domů v Izraeli a dalšího experimentování s těmito prefabrikovanými prvky. Ke konci diskuze pak architekti vyjadřovali také své názory ohledně kvalit tzv. bungalovů, které se jakožto katalogové produkty těší velké oblibě.