Architektura / občanské stavby

Sjezdovka končící v oceánu. České studio A8000 navrhlo do Kanady celoroční rekreační areál

Čeští architekti A8000 navrhli celoroční turistické středisko v Novém Skotsku Foto: A8000

Čeští architekti A8000 navrhli celoroční turistické středisko v Novém Skotsku. Opuštěný lyžařský areál zde poslední roky chátral a neměl využití. Teď se promění na živé přímořské městečko na úpatí kanadského národního parku. Areál doplní stezka v korunách stromů, marina, vycházkové, běžecké, cyklo i bike trasy. Součástí rekreačního území bude také hotel, soukromé apartmány, služby i restaurace. Největším lákadlem je ale originální sjezdovka, která končí přímo v oceánu.

A8000 , 6. 6. 2023

Původní lyžařské středisko vzniklo v Cape Smokey před 40 lety u příležitosti zimních kanadských sportovních her. Osudným se mu ale stalo úzké zaměření pouze na zimní sezonu a orientace výhradně na sportovní využití. Opuštěný areál teď staví na nohy čeští investoři v čele s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, který pro spolupráci na vizi, konceptu a masterplánu oslovil architektonické studio A8000. Ateliér přitom využije své bohaté zkušenosti s komplexní proměnou rozvojových území. Středisko Cape Smokey by se mělo proměnit po vzoru Lipna, které architekti probudili k životu před 30 lety, v lyžařský areál i letní destinaci.

Oblast má fantastický potenciál. Nachází se přímo na ikonickém kanadském pobřežním silničním okruhu Cabot Trail připomínajícím legendární Route 66 v USA. Cílem návrhu ateliéru A8000 proto bylo vytvoření celoročního turistického střediska s hlavní letní a zimní sezonou a vedlejší jarní a podzimní. Cape Smokey staví na myšlence pestrého a kvalitního trávení volného času v přírodě. Areál by měl nabídnout marinu s romantickým molem, pobřežní kolonádou, obchody, službami, ubytováním, bydlením, ale i minipivovarem nebo řemeslnou pekárnou. Za designem rekreačních domků v marině stojí architektonická kancelář ADR v čele s Petrem Kolářem. Přímo z nového hlavního náměstí malého městečka pak povede 1 200 metrů dlouhá lanovka na náhorní plošinu High Lands, kde najdou návštěvníci vrchol sjezdovky. Starou dvousedačkovou lanovku přitom nahradí moderní kabinová, která dokáže odbavit až 2 400 osob za hodinu. Přístupná by měla být celoročně. Ikonickou stavbou vrcholu lyžařského areálu se stane ostře geometrická restaurace The Cube. Návštěvníci areálu si budou moci vychutnat krajinu Nového Skotska i z výšky, návrh počítá s oblíbenou stezkou v korunách stromů. Některé lyžařské tratě povedou doslova mezi jednotlivými domy. Lidé tak budou moci na sjezdovku vyrazit přímo ze svého apartmánu.

Foto: Opuštěný lyžařský areál poslední roky chátral. Teď se promění na živé přímořské městečko na úpatí kanadského parku

„Cape Smokey je úžasné místo. Jen si to představte: lyžujete na kopcích, zatímco pozorujete oceán, jestli se z něj náhodou nevynoří velryba. Něco takového jinde nezažijete. Od začátku nám proto bylo jasné, že zde musí vzniknout dvousezónní středisko. Jedině tak může území ekonomicky prosperovat a stát se skutečně živým areálem, do kterého se budou lidé rádi vracet. Místo navíc leží přímo na ikonickém okruhu Cabot Trail. Všude kolem je ale velmi řídké osídlení. Kdysi oblast žila z hornictví a rybolovu. Prvé se přestalo vyplácet a druhé bylo omezeno. Kanaďané tak dnes vítají každou novou iniciativu,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer.

Foto: Součástí rekreačního území bude také hotel, soukromé apartmány, služby i restaurace

Na projektu se podílí skupina investorů v čele s podnikatelem Martinem Kulíkem, který stojí mimo jiné za úspěchem lyžařské obce Malá Horní Úpa a Jiřím Kejvalem. Celkem by v území mohlo žít až 3 500 lidí. Již nyní je v provozu nová kabinová lanovka, hotové jsou také základy stezky v korunách stromů. Pracuje se rovněž na pěších stezkách i cyklostezkách, ale i na prvních objektech pro ubytování. Vše by mělo být hotovo do 10 let.

  • autor: A8000 *
  • publikováno: * 6. 6. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři