Měděná schránka uprostřed Kodaně

Budova ze šedesátých let se po rekonstrukci stala reprezentačním sídlem dánské šperkařské filmy. Video prohlídka vám ukáže, proč na sebe její plášť upoutává tolik pozornosti.

Sídlo firmy má až nostalgickou dispozici. Vysoce zabezpečená budova má v přízemí obchodní plochy, nad nimi se nacházejí sklady a kanceláře a v nejvyšším patře se střešní terasou a nejlepším výhledem bydlí majitel.

Koexistence s historií

Respektovat typologii a požadavky moderní budovy se zavěšeným pláštěm není při rekonstrukci nikterak jednoduché. Zvláště, pokud se má dodržet dobrý kontext s okolními budovami. Měřítko, charakter městského bloku a fasády sousedních domů z 18. století se pro architekty z BBP Architekter staly opravdovou výzvou.

Původní plášť byl odstraněn a nový posunut o dva a půl metru směrem do ulice, aby byla zachována uliční čára. Betonovou konstrukci pokryl nový povrch ze skla a perforované slitiny mědi. Stavba se tak zabalila od jednoho konce přes druhý, přechod mezi stěnou a střechou je nerozpoznatelný. Jediné, co objekt vymezuje jsou dvě zaoblené boční stěny. Měděnou pokrývku kopírují, ale jejich fasáda má zcela jiný charakter. Je bez logiky a kulatá okna tvoří nahodilý vzorek.

Lesk a přepych

Skleněný plášť budovu chrání před deštěm a větrem a pokrývá jak střechu, tak fasádu. Před sluncem a teplem brání budovu zavěšený plášť ze zlaté slitiny mědi. Jeho plochy lze snadno stahovat a vytahovat, slouží jako venkovní žaluzie. V zataženém stavu je budova naprosto homogenní a její vnitřní uspořádání je odhaleno až v noci, kdy se měděné destičky rozjasní a odhalí interiér.

Pohyblivá fasáda

Každé ráno se polovina pláště otevře a z masivní jednolité plochy se stane průčelí domu s jasně definovanými podlažími a s řadou oken v podobném rastru, jako je tomu u přilehlých domů. K večeru je vše zase uzavřené a stavba tak připomíná spíše trezor.

Vzor perforace závěsů je společným dílem textilní návrhářky Lene Toni Kjeld a architekta Ebbe Wæhrensema. Inspirovali se živým trnovým plotem. V posledním patře se závěs se zvedá nad okna a kopíruje tak římsu sousední budovy.

Generální partner
Hlavní partneři