Architektura /

Kdo je Michel Rojkind?

Mexická vlna, která zasáhne Českou republiku, k nám přinese významného architekta Michela Rojkinda, který zde bude mít 16.9. přednášku. Pod jeho taktovkou se uskuteční také workshop na dostavbu Staroměstkého náměstí. I proto (a nejen proto) by nás měla zajímat jeho tvorba, jeho názory, jeho přístup k architektuře.

Michal Čermák , 16. 8. 2010

Rojkind v Praze

 Název:

 Michel Rojkind | přednáška a workshop

 Kdy:  16. - 20. 9. 2010

 Kde:  FSv ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha (přednáška a workshop)  Národní technická knihovna, Technická 6, Praha (výstava)

 Více informací:  www.krizovatkyarchitektury.cz

Srdečně Vás zveme na veřejnou přednášku, která se uskuteční 16. září na Fakultě Stavební ČVUT v Praze v Dejvicích. Po přednášce budou všichni hosté pozváni na vernisáž tvorby Michela Rojkinda v prostorách NTK v Café Technika. Kapacita je omezena.

Foto: eArch
Michel Rojkind se narodil v roce 1969 v Mexico City, kde na Iberoamerické univerzitě dokončil roku 1994 studia architektury. Během dospívání hrál mimojiné dvanáct let jako bubeník v kapele La Gente Normal (Normální lidé). Po několika letech individuální tvorby založil v roce 1998 společně s Isaacem Broidem a Miquelem Adriou ateliér Adria+Broid+Rojkind Arquitectos. Vytvořili společně celkem pětadvacet projektů, dva z nich byly dokonce vybrány do velkého Phaidon Atlasu - F2 House a Videoteca Nazionale Educativa. V roce 2002 založil architektonické studio Rojkind Arquitectos s.c., které prestižní časopis Architectural Record v roce 2005 zařadil mezi deset nejlepších avantgardistů „Design Vanguard“. Dnes pro něj pracuje podle potřeby až 10 zaměstnanců. Spolu s Arturem Ortizem, Derekem Dellekampem a Tatianou Bilbao založil roku 2004 neziskovou společnost MXDF, výzkumné centrum urbanistického prostoru. Tato společnost se soustředí na sociální, politické, ekologické a kulturní výzkumné projekty a spolupracuje s místními i zahraničními univerzitami.

Michel Rojkind je na svůj relativně nízký věk známý a oceňovaný. Kromě publikace ve Phaidon Atlasu, byl zahrnut do globálně úspěšných knih Contemporary Corporate Architecture (2009) a Open House: Architecture and Technology for Intelligent Living (2006). Sám také dopisoval jako redaktor do mezinárodního architektonického časopisu Arquine, kde se zaměřoval na články o speciálních technologiích. Mezi jeho nejznámější realizace patří rodinný dům pR34 z roku 2004, který se tvarově inspiroval profesí své majitelky - baletem. Michel obecně velmi dbá na zadání a souvislosti s majitelem, investorem a funkcí. Zajímavé u domu je i to, že fasáda, je-li možné to tak nazvat, byla vyráběna a lakována stejnou technologií jako karoserie automobilů.

Vizualizace projektu mrakodrapu Torre Absolute v Kanadě z roku 2005 způsobil z velké části tak obrovský zájem o Michelovu přednášku v Praze. Stačil jeden pohled, a člověk zkrátka musel přijít a vyslechnout autora takové budovy. Dvoumembránová fasáda symbolizuje proplétání kultur a vnější membrána připomíná vyrůstající organismus.

Foto: eArch
Další realizace, Museum Nestlé z roku 2007, evokuje barvami identitu značky a při pohledu na budovu doslova aktivuje chuťové buňky. Průběh projektu od zadání po dokončení realizace trval pouhé dva a půl měsíce! Ateliér si musel zorgranizovat tři osmihodinové směny, aby to zvládl. Odměnou za tvrdou práci dostal Michel dvě ocenění: International Architecture Award (2008) za nejlepší realizaci na světě a British Museum Award (2008) za jednu z deseti nejlepších staveb roku 2007. Samozřejmě firma Nestlé byla také spokojená a proto zadala ateliéru další zakázku na své laboratoře v Querétaro u Mexico City. Další realizací posledních let je muzeum na vrcholu Atizapánu v Mexico City, nebo projekty kulturního a vzdělávacího centra pro Kuvajt (2006) a horizontálně koncipovaného hotelu pro Dubaj (2009).

V roce 2006 Michel Rojkind přednášel v pražském Veletržním paláci. Zájem o jeho přednášku předčil veškerá očekávání – místo konání se během jednoho dne muselo kvůli nevídanému zájmu přesunout do větších prostor. Michel ctí své mexické kořeny a i jeho přednes byl velmi temperamentní a poutavý. Stejně jako jeho realizace. Na první pohled se jeho projekty odlišují od konvenčních staveb a díky svému tvarovému a materiálovému řešení přitahují pozornost. To ovšem neznamená, že by si extravagancí Michel posiloval své ego. Jeho stavby zapadají do svého okolí, pozornost si přitahují kvůli neotřelému řešení. I proto přijede Michel Rojkind v září opět do Prahy, povede zde workshop na dostavbu Staroměstké radnice, 16. září bude mít přednášku a osobně uvede výstavu své tvorby.

Michel Rojkind jednou řekl: „Nelze říct – to není hezké, protože je to oblé, to není hezké, protože je to hranaté. Je to prostě takto, protože to vychází ze zadání."

Přednáška se koná za podpory ABF a.s., Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, EARCH.CZ, Hlavního partnera "Křižovatek architektury" - Koma modular s.r.o., Hlavního partnera workshopu - Centra pro podporu počítačové grafiky ČR a partnerů "Křižovatek architektury" - Tondach s.r.o., HP, Fermacell, FOR ARCHu.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři