Architektura /

Amazon Court v Karlíně: atraktivní kancelářská budova od dánského atelieru SHL

Mezi dvanáct vyzvaných ateliérů, které měly navrhnout svou představu kancelářské budovy pro karlínské River City, patřila například londýnská pobočka Kohn Pedersen Fox Associated Architects (KPF) nebo Josep Lluís Mateo ze Španělska. Po dlouhém zvažování nakonec dostalo přednost před ostatními dánské studio Schmidt-Hammer-Lassen (SHL), jehož návrh je koncepčně velmi vyspělý a upřednostňuje kvalitu prostředí před množstvím pronajímatelné plochy. Na tiskové konferenci, která se konala u příležitosti získání stavebního povolení, byl projekt podrobněji představen.

Dominik Herzán , 7. 8. 2006

RIVER CITY PRAGUE Po budovách nesoucích jména Dunaje (Danube House), A.D.N.S. architekti a londýnská pobočka KPF) a Nilu (Nile House), londýnská pobočka KPF) se chystá stavba třetí budovy komplexu administrativního bloku Amazon Court. Ač studio Kohn Pedersen Fox postoupilo do užšího výběru, přednost nakonec dostala dánská architektonická kancelář SHL, která se v poslední době blýskla například Královskou knihovnou v Kodani, která byla nominována na cenu Miese van der Rohe za rok 2000. Podle Petra Urbánka z developerské společnosti Europolis se dospělo k názoru, že celý projekt potřebuje nový architektonický impulz. V Karlíně tak vyroste budova, jejíž fasáda charakteristická lichoběžníkovými tvary bude kombinovat použití skla a kamenných dílců.  

PARTER PRO VEŘEJNOST A NAD NÍM KANCELÁŘSKÉ MOSTY Přesto, že se jedná o kancelářský blok, je parter o rozloze přes 2.000 m2 pojat jako veřejně přístupný. Okolí bude plynule přecházet pod budovu a poskytne příjemné klima nejen nájemníkům administrativních prostor, ale i veřejnosti. To je zajímavý příslib zejména v souvislosti se změnami klimatu, kdy v našich zeměpisných šířkách došlo k marginalizaci podzimu a jara a tuhá zima skokově přechází v parné léto. Restaurace, kavárny a zeleň tak poskytnou příjemné místo k relaxaci a odpočinku. Dále je v plánu využít parter i pro kanceláře či obchodní prostory. Inspiraci hledali architekti v pražských pasážích a parkových úpravách vnitrobloků. Samotná budova Amazon Court má mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží, dohromady má budova nabídnout 17.500 m2 kancelářské plochy a 254 parkovacích míst. Součástí architektonického řešení jsou také vnitřní mosty, které překlenují atrium. Nebudou sloužit pouze jako komunikační jádra, ale jako rovnocenné kancelářské prostory, které zvyšují variabilitu celého projektu. Jedním z důsledků použití kancelářských mostů je to, že každé patro je poněkud odlišné, nicméně koncept je zachován. Hlavními komunikačními osami jsou čtyři vertikální jádra rozmístěná přibližně v rozích čtverce po obvodu atria. Na rozdíl od budovy Amazon Court však tato jádra nejsou vizuální součástí atria, ale jedná se o samostatné uzavřené celky.  

MÍSTO SKLA STOKRÁT LEHČÍ MATERIÁL - ETFE Budova je podle developerů energeticky do detailu promyšlena a výrazně tak po stránce TZB převyšuje běžný standard. Za všechny technické vylomeniny, které na budoucí nájemce čekají, lze uvést klimatizování budovy pomocí vzduchu nasávaného při hladině Vltavy, tedy s použitím principu tepelného čerpadla. Atrium, ve kterém nebude chybět zeleň, má v první řadě působit relaxačně. Tomuto charakteru by měly napomáhat i vodní plochy. Celý prostor má být veřejně přístupný s hlavním vstupem z jihu a vedlejším z Rohanského nábřeží. U budovy Amazon Court je atrium řešeno poněkud odlišně než u předchozích fází River City. U Danube a Nile House měla atria významnou hlukovou a tepelně izolační funkci, což vychází z orientace vůči světovým stranám a dalších souvislostí, v případě připravované stavby, která je částečně stíněna budovou Nile House, má atrium v první řadě relaxační a odpočinkový význam. Zajímavým momentem bude také průsvitná či průhledné zastřešení atria, které však nebude vyrobeno ze skla, ale ze speciálního materiálnu ETFE (ethyl-tetra-fluoro-ethylen), ze kterého je například vyroben plášť mnichovské Allianz Arény. Objemová hmotnost materiálu dosahuje méně než jedno procento objemové hmotnosti skla a kromě toho má lepší tepelně izolační vlastnosti a lépe se vypořádává s proměnlivým vlivem světla. Mezi nejvýznamnější realizace, na nichž byl ETFE použit, patří projekt Eden, vytvářející umělou biosféru. Materiál ETFE je zajímavý i tím, že s jeho použitím se snadněji kontrolují teplotní výkyvy, kondenzace vodních par i vlhkost. Přitom umožňuje pronikání infračervených částí spektra, což zaručuje optimální podmínky pro zeleň umístěnou v atriu.  

URBANISMUS V ZÁPLAVOVÉ ZÓNĚ Centrum města expanduje přirozeným způsobem zejména podél tras metra, příkladem je Smíchov nebo Pankrác, také Karlín s Rohanským ostrovem jsou ve Strategickém plánu Hlavního města Prahy chápány jako rozvojová území, která mají odlehčit centru. V symbolické rovině má být River City Prague spojením nového a starého, a připomínat tak spojení staré a nové Evropy, její znovusjednocení. Metaforou tohoto spojení je bezbariérově pojatá lávka pro pěší, která překlenuje rušnou komunikaci Rohanské nábřeží a v River City ústí mezi budovami Donau House a Nile House. Starý Karlín je tak tomu novému mnohem blíže. Její značné převýšení chodce neodradí, spíše naopak v něm vzbuzuje radost z výstupu, neboť odměnou mu je výborný rozhled. Další lávka má propojit nábřeží s ostrovem Štvanice a jeho rekreačním prostředím a dále s Holešovicemi, kde vyústí na Bubenském nábřeží někde mezi ulicemi Argentinskou a Komunardů. Krok je to od developera inteligentní i sympatický. Každá čistě pěší komunikace dopravně přecpanou Prahu osvěží a kromě toho umožní snazší přístup k areálu potenciálním zaměstnancům i návštěvníkům. Fakt, že v roce 2002 Vltava dosáhla tisíciletého maxima, byl zohledněn i v případě budovy Amazon Court. Došlo k určité revizi povodňových rizik. Vedle primárních protipovodňových opatření, k nimž patří protipovodňové hráze a bariéry (protipovodňová strategie Hlavního města Prahy), je Amazon Court připraven případnému vzedmutí hladiny čelit i dalšími způsoby, od řešení parteru po pojistné klapky na kanalizaci, vyššího napojení domů na kanalizační infrastrukturu. Počítá se také s posílením dieselagregátů pro případné výpadky proudu.  

SPEKULACE JAKO VÍTĚZNÁ STRATEGIE Zástupce developerské společnosti Europolis na tiskové konferenci potvrdil, že projekt je stavěn spekulativně s tím, že investoři tento postup schválili: „Riziko, které vyplývá z předpronájmu, je velké jak pro nájemce tak pro developera. Budovu totiž nejde předem přesně specifikovat, čímž vzniká konfliktní prostor. Projekt je dlouhodobý, ne všechny věci mohou být zcela pod kontrolou jedné či druhé strany. Tato rizika nechceme podstupovat.“ Dále zdůraznil, že v současnosti je na pražském trhu nemovitostí velmi konkurenční prostředí a uživatel má právo vybírat si. Jednak je to férovější přístup vůči nájemci, neboť se předem k ničemu nezavazuje a má svobodu rozhodnutí se až do poslední chvíle, jednak má developer volnější ruce a není tak svázán sliby konkrétním nájemcům, které se mohou stát drobnou či větší komplikací. Oproti Danube House a Nile House je projekt Amazon Court bez zásadnějších koncepčních změn, neboť se u předchozích projektů neobjevily podle developera žádné závažnější chyby, kterých by bylo třeba se vyvarovat. Pouze naznačil, že v případě Danube House se ve větší míře vyskytovaly pronajímatelné prostory nad 1.000 m2, což omezovalo variabilitu. O kvalitě svědčí i to, že Danube House získal cenu Nejlepší z realit v kategorii nových administrativních center za rok 2003 a totéž se povedlo budově Nile House o dva roky později. Není bez zajímavosti, že kancelářská plocha nedosáhla hodnot, které byly schváleny pro zastavitelnou plochu, což při spekulativní výstavbě není zcela běžné. Místo metrů čtverečních dostalo podle developerů ze společnosti Europolis, která projekt zaštiťuje, přednost komfortní klima, dostatek denního světla a kvalitní relaxace nejen v parteru. (Původní hodnota 23.300 m2 byla snížena na 17.500 m2)  

DO AMAZONKY SE VLÉVÁ YUKON Amazon Court, jehož náklady jsou odhadovány na 1 mld. Kč, by měl být oproti původním předpokladům hotov po stavební stránce do konce roku 2008. Několikaměsíční zpoždění je způsobeno žádostí o změnu územního rozhodnutí. V dalších fázích počítá developer s vybudováním dalších dvou staveb – hotelu s 210 pokoji a výhledem na řeku, který nabídne 85 garážových stání, chystá se také výstavba Yukon Residence, což má být aparthotel pro krátkodobé až střednědobé ubytování. Na 7.700 m2 vznikne přibližně 100 apartmánů.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři