Central Park Praha v zeleném
Kdo by neznal projekt pražského Central Parku, luxusního rezidenčního komplexu na Žižkově se zeleným pláštěm svahových terasových domů, který přechází do upraveného parku uprostřed...
EARCH.CZ , 4. 3. 2010
Pro ozelenění šikmých ploch byl navržen systém protiskluzových roštů Optigreen T. Plochy třípatrových podnoží mezi výškovými budovami se svažují pod úhlem 45° až 50° a na úpatí navazují na rostlý terén. Ozelenění představovalo velkou výzvu a vyžadovalo náročnou přípravu už od fáze projektu. Plochy jsou navíc „prošpikované“ nepravidelně rozmístěnými terasami, kterým bylo nutné celý systém přizpůsobit.
Komplikací bylo rovněž odvodnění jednotlivých teras, které ústilo přímo do plochy. Je nepřípustné, aby voda z jiné plochy byla lokálně svedená do zeleně. V takovém případě by docházelo k vyplavování substrátu a erozi. Kromě toho zde hrozí i nebezpečí úniku např. čisticích a úklidových prostředků, tedy chemie, která by mohla vegetaci poškodit. Vývody dešťové vody z teras tedy musely být pomocí drenáží svedeny samostatně až dolů mimo objekt a těmto drenážím bylo také nutné přizpůsobit prvky roštu.
Přestože vegetaci tvoří suchomilné druhy, které by po většinu roku měly vystačit se srážkovou vodou, byl v tomto případě navržen a realizován i zavlažovací systém. Požadavkem investora byla spodní závlaha, aby nedocházelo k odstřikování zavlažovací vody na soukromé terasy a okna majitelů bytů. Součástí roštu je tedy i síť kapkovacích zavlažovacích hadiček vedených v horní vrstvě substrátu.
Na urovnaný, zhutněný a vlhký povrch substrátu se kladly předpěstované vegetační rohože, tj. rozchodníkové koberce. Jsou přitlačené na trny umístěné ve vodorovných prazích roštu a tím jsou zajištěné proti ujíždění do doby, než rostliny řádně zakoření. Vegetaci rozchodníkových koberců tvoří několik druhů nenáročných suchomilných sukulentních rostlin (lat. Sedum), předpěstovaných na netlejícím nosiči. Tvoří trvalou vegetační vrstvu značně odolnou proti erozi.
Stejně jako vhodný systém, kvalitní materiál a odborné provedení, je velice důležitá i řádná a zodpovědná údržba. V počáteční fázi po dokončení je nutné vegetaci vydatně zavlažovat shora. Spodní kapkovou závlahu lze využít teprve tehdy, až k ní kořeny rostlin prorostou. Rostliny také potřebují čas k tomu, aby si na stanoviště zvykly a etablovaly se. V průběhu prvního roku či dvou se vegetace bude dotvářet a přetvářet, bude se měnit poměr zastoupení jednotlivých druhů podle toho, jak jim stanoviště a orientace plochy vyhovuje. Je nutné pravidelně plochy kontrolovat a v případě potřeby včas zasáhnout, ošetřit místa začínající eroze a drobné nedostatky.
První etapa šikmých zelených střech na Central Parku byla úspěšně dokončena na podzim roku 2008 a vegetace překonala zimní období ve výborném stavu. Další etapy realizace budou následovat dle harmonogramu stavby. Ozeleňování strmých střech se řadí do kategorie speciálních a výškových prací, náročných z hlediska bezpečnosti, dovednosti i organizace.
Věnujme přírodě prostor a péči a ona nás odmění svou krásou.
Ing. Jitka Dostalová, regionální zástupce firmy Optigreen pro Českou a Slovenskou republiku
Psáno pro časopis Střechy, fasády, izolace 2/2010