
Obývák u jezírka. Ve vile Lamella se zeleň a obytný prostor prolínají
Jak si zachovat soukromí, i když všude kolem jsou sousedé? Architekti z ateliéru A69 navrhli vilu s intimním zeleným patiem.
Karolína Vránková , 27. 5. 2025
Tahle vila stojí na Praze-západ - investoři si nepřejí uvést přesnou lokalitu. Je to nicméně rychle rostoucí městečko, kde se hodně staví. Architekti ze studia A69 měli za úkol využít pozemek přímo v centru v blízkosti nových bytových domů tak, aby tu rodina měla dostatek soukromí. Stála tu klasická předměstská vilka, namísto toho vznikl dům kolem patia, které nabízí klid skoro až meditativní.

Patio navazuje na společenskou část domu, tedy obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Je od nich oddělen jen sklem a dřevěnými lamelami. Člověk se tedy snadno pohybuje mezi vnitřkem a vnějškem a může lehce vyjít do komponované zeleně atria, kde „voní květiny, keře muchovníku vrhají stíny a leskne se hladina malého jezírka,“ jak to popisují architekti.
Rigips
V domě je dále vše potřebné pro rodinu se dvěma dětmi a psy: dětské pokoje, ložnice, koupelny. Vše je od okolí odděleno posuvnými dřevěnými lamelami „Dubové lamely usměrňují výhledy, stíní a zachovávají otevřenost pro interiér. Vytváří porézní první vrstvu domu, za kterou se skrývají velkoryse bezrámová okna. Navíc krásně voní a odráží světlo do teplých tónů,“ vysvětlují tenhle prvek architekti.

Dřevo a sklo jsou základní materiály tohoto domu. Dalším je beton – masivní betonová deska tvoří podlahu a strop. Horní deska se zelenou střechou zajišťuje pohodu v parném létě, v zimě sálá beton teplo, jehož zdrojem jsou tepelná čerpadla. Beton je odlitý do dřevěného bednění, které nechalo na povrchu svůj vzor. Posledním materiálem je kámen. Kombinace je to syrová, zemitá, a to právě architekti zamýšleli: „Usilovali jsme o prostředí, které v sobě přirozeně spojuje hrubost i jemnost, racionalitu i emoce,“ říkají.
Více k tématu
Zatímco vila a patio jsou intimní a uzavřené, přes terasu lze snadno vyjít do otevřené zahrady za domem, která sousedí s parkem. A v tom je právě pointa tohoto domu: „Dvě úrovně vnějšího prostředí chrání soukromí a mohou být odpovědí na otázku, jak navrhnout dům tak, aby se uživatel cítil svobodně, nerušeně a bezpečně,“ shrnují to architekti.
- Autoři: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
- Ateliér: A69 architekti
- Spolupráce: Tomáš Vávra, Martina Novotná
- Země: Česká republika
- Město: Praha - západ
- Fotograf: Tomáš Rasl
- Dodavatel: EKOLS PRAHA, spol. s.r.o.