Architektura /

Plovoucí domy na Šeberáku

Každý si skládáme a obydlíme svůj plovoucí ostrov.

EARCH.CZ , 7. 12. 2012

název Projekt alternativa bydlení na vodě workshop „Šeberák“

kde rybník Šeberák, Jižní město, Praha

autor Projektil architekti

investor OGOPOGO a.s.

fáze projektu studie

zastavěná plocha 1NP (bez terasy) 104 m2, celkem (bez terasy) 246 m2

užitná plocha celkem 186m2

užitná plocha jednoho RD 180 m2

obestavěný prostor 734 m3

Zadání navrhnout na rybník Šeberák plavající domy nás z pohledu místa jak geografického tak politicko/sociologicky společenského vede k tomu, že řešení může být dvojí:

Plovoucí dům = 1. kutilství = chata na víkendy kde si vše dodělám = 2. luxus = atraktivní objekt „na jednu noc“ kde mám vše navrženo

V případě projektu Alternativa jde z našeho pohledu o případ 2. Neznáme koncového klienta. Je nutné navrhnout strukturu, platformu, kde je možné vytvořit atmosféru náladu bydlení pro/dle cílového klienta.

Navrhujeme dům – ostrov. Inspirací pro geometrie vlastního návrhu je přirozený vývoj a růst vodních květin na hladině. Tak jako květina se množí, rozrůstá tak i plovoucí dům v navržené struktuře lze rozvíjet, množit, spojovat, přerůstat.

Vytváříme modulovou strukturu, s kterou je možno volně pracovat, skládat finální dům. K jednotlivým obývacím modulům je možné přiřadit moduly pobývací, meditační – mola, terasy, plovoucí zahrady. Kontakt z domu s hladinou vody je napřímo z interiéru, nebo z venkovní terasy, nebo přes pohled na krajinu plovoucí zahrady. V systému je možné v samotném středu objektu vynechat dům a tím dostat do domu vodní hladinu či otevřené atrium. Otevřenost i uzavřenost systém dovoluje.

OSTROV 6

Vlastní návrh vychází z modulu šestibokého hranolu o ploše 30m2 a výšce 3,3 m. Moduly lze rozdělit na: - 01 volné moduly, prostory pro obývací pokoje (se základním technickým) - 02 moduly z technologickou stěnou/zástěnou, ložnicové, kuchyňské a vstupní prostory, vybavené sociálním zázemím (WC, koupelny apod.) - 03 moduly atrií – víc variant, s otevřeným nebo uzavřeným atriem, s podlahou, bez podlahy – hladina vody, zahrada apod. - 04 moduly venkovních teras, 04/l – pouze trojúhelníkový segment – možno doplnit střechou a zasklít, umístit venkovní bazén… - 05 modul plovoucích zahrad – vegetačních systému - 06 modul vstupní molo - 07 modul technologický, nástavec na střechu - energetická centrála, která obsahuje solární panely pro ohřev vody, zásobník teplé vody, centrálu topení a případně i fotovoltaické panely.

Z těchto modulů, lze pak skládat výsledný objekt. Vlastní technologii pontonu, je nutné prověřit. Zda budou moduly mít svůj vlastní ponton, takže ponton pod plavajícím objektem domu bude členitý, nebo bude vždy sestaven ponton dle finální figury domu. Prezentovaná figura domu je centrální dispozice s otevřeným atriem. Konstrukce domu může být na bázi dřevostavby.

Přikláněli bychom se však stejně jako u lodního průmyslu ke konstrukci ocelové opláštěné sendvičové obvodové stěny. Vlastní povrch vnějších fasád může korespondovat s interiérem a nevylučujeme také propsání modulovosti domu do jeho výrazu. Takže dům může mít na sobě různé fasády – obleky. Střechu navrhujeme zelenou s možností instalace modulu s energetickou centrálou. Interiér je navržen pouze dispozičně. Architekt zde navrhuje strukturu. Developer oslovuje architektem doporučené designéry a/nebo nabízí klientům tyto slavné designéry a dává strukturu k dispozici. Stejné domy tak mají jinou originální atmosféru. Otisk rukopisu designéra je výraznější než architekta. Bude to luxus. Ve výkresové části prezentujeme vybraná studia. Ve výkresové části pak prezentujeme ještě podvariantu OSTROV Y. Ta se skládá ze dvou základních modulů. Centrální komunikační – kloub, a koncové bloky – končetina.

Pokračování na další straně.

Dům B „Sokratova jachta“

Od uvažovaného plovoucího domu se chce mnohé. Výraznost a odlišnost od „jen domu na pontonu“. Dynamičnost a nautický pocit, který ale zároveň bude vypadat na českém rybníce adekvátně nikoliv přemrštěně. Ale též energetická úspornost. Navíc vzhledem k očekávané opakovatelnosti i určitá míra variability. Plovoucí dům na rozdíl od jachty by měl také umožnit zařízení interiéru, neočekává se návrh všech součástí na míru.

Návrh našel bod, ve kterém se potkávají energeticky úsporné kvality (Sokratův dům – lichoběžník s širokou jižní stranou) a dynamika. Dům tak má svoji „příď a záď“. Je orientovaný na jih s rozšířeným venkovním ochozem, který lze na zimu zatáhnout průhlednými lehkými panely a slouží pak jako přechodová zimní zahrada. V létě je možné příď zatáhnout roletami nebo závěsem a nad palubou v patře natáhnout stínící plachtu. „Když Ti vítr napne plachtu…“

Na vstupní úzké straně – zádi, kde je vstup, jsou nad sebou soustředěny technické provozy. V přízemí WC a kuchyně, v patře koupelny a na horní palubě energetický blok. Směrem dále od vstupu do prostoru se dům rozšiřuje a postupně otevírá do okolí. Vertikální členění pak dělí dům na přízemní obytnou zónu a pokoje v patře. Na horní palubě – střeše je výstup ze schodiště a energocentrála. Dispoziční uspořádání umožňuje více variant (včetně pouze přízemní).

Konstrukce je uvažována z masivních dřevěných panelů, které umožňují tuhost konstrukce horního podlaží. Stěny působí jako nosníky.

Dřevo je možné ponechat viditelné v interiéru tak exteriéru, nebo, jako na lodích, opatřit krycím barevným lakem.

Energetická centrála obsahuje solární panely pro ohřev vody, zásobník teplé vody, centrálu topení s rekuperační jednotkou a případně i fotovoltaické panely. Dům je lehký s malou akumulací, a tak se předpokládá teplovzdušné topení s rekuperací a elektrickým zdrojem tepla. Zváží se využití vody pro energetický systém domu (chlazení, předehřev). S tímto řešením souvisí i možnost krbové vložky s vnějším vedením komínu. Teplo z ní dobíjí zásobník vody a díky rekuperaci se rozvede po celém domě. Možností je jímání dešťové vody ze střechy. Pro zvětšení plochy slunečních kolektorů lze využít část plné jižní fasády. Podobně je možné na střechu umístit i větrný generátor. Na hlavní baterii domu je možné napojit i rotoped… Pocit soběstačnosti.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři