
Lesní školka ve městě. Na Žižkově ukázali, že to jde i bez lesa
V Praze na Žižkově vznikla lesní třída, která si vystačí bez skutečného lesa. Jmenuje se Větvíci a ilustruje, jak lze „lesní“ školky přizpůsobit podmínkám husté městské zástavby.
Adéla Vaculíková , 6. 5. 2025
Lesní školky si zpravidla představujeme někde u lesa. Podle mapy Asociace lesních mateřských škol jich však (poněkud překvapivě) najdeme celou řadu i v Praze – nejčastěji v okrajových částech, kde mezi zástavbu už prostupuje příroda, nebo v okolí velkých parků. Jedna taková školka funguje například u Stromovky. Lesní třída Větvíci na Žižkově je ale jiný případ. Les tu není, blízký park Parukářka je spíš menší a místo šustění větví se ozývá městský provoz. Přesto zde vznikly dřevostavby s venkovním areálem pro každodenní hraní.
„Když městská část Praha 3 s nápadem na lesní třídu přišla, byli jsme tomu otevření,“ říká Barbora Pelclová, ředitelka mateřské školy Milíčův dům, pod kterou lesní třída Větvíci spadá. Navštěvuje ji 18 dětí a funguje prvním školním rokem – otevřela v září 2024.

Tři dřevostavby, pár záhonů a domečky na hraní
Zázemí nové lesní třídy stojí několik set metrů od Milíčova domu – mateřské školy Prahy 3, která sídlí ve funkcionalistickém domě vybudovaném Přemyslem Pitterem. Pedagog a kněz ho na okraji Parukářky nechal postavit na začátku 30. let pro děti z chudých rodin, židovské nebo uprchlíky. Pěstovala se zde zelenina, hrálo divadlo, vařilo, a Pitter je pro svůj progresivní přístup ceněný dodnes. Městská část na něj nyní navázala otevřením nové lesní třídy.

Na pozemku městské části, pod okny luxusního souboru bytovek Central Park od ateliéru a69 a kousek od čtyřproudovky v Olšanské ulici, vyrostl areál za nízkým plůtkem, kde si děti z lesní třídy hrají. Návrh společně zpracovaly Zuzana Štemberová z ateliéru krajinářské architektury Terra Florida s architektkou Janou Šaňákovou z ateliéru Jasné. Pro odborné konzultace se propojily právě s Asociací lesních mateřských škol. „Úspěšná realizace lesní třídy je výsledkem mnohých mezioborových diskuzí,“ dodává Jana Šaňáková.
Aquamarine Spa
V lesní třídě Větvíci vznikly tři montované dřevostavby z modřínového dřeva. Dvě největší se sedlovou střechou slouží k pobytu uvnitř – jedna nabízí prostor k aktivitám u velkého stolu a zázemí pro přípravu jídla dováženého z Milíčova domu, druhá pak odpočinkovou zónu s lehátky. V obou objektech se dá současně pobývat, když je hodně škaredé počasí. „Hlavní budově se stolem říkáme obýváček,“ popisuje architektka Jana Šaňáková. Díky velkému oknu se dá otevřít, čímž se vnitřní a vnější prostor příjemně propojí.
A poslední dřevostavba slouží pro toalety – kompostovatelné, takže mají atmosféru kadibudek. Podle Jany Šaňákové jsou jedním z podstatných výukových prvků lesní třídy, vedou děti k ohleduplnosti k přírodě a uvědomění si, že používání vody není samozřejmostí. „Pitná voda je na pozemek přivedená, ale využívá se omezeně a s důrazem na opětovné použití,“ doplňují autorky. A hospodaří se také s vodou dešťovou, ta putuje do retenčních nádob a slouží pro zálivku pěstebních záhonů v areálu.

Právě kvalitní, příjemný a současně udržitelný venkovní prostor je pro projekt zásadní. Dopoledne sice děti chodí na procházku do okolí, odpoledne už ale tráví čas v areálu. Pro svůj rozvoj a hru toho v něm mají hodně. Jsou zde stoly s lavičkami, místo, kde se ráno shromažďují pro ranní kruh, pískoviště přirozeně zakomponované do terénu, vyvýšené záhony, ve kterých už teď raší první úroda. A pak také drobné dřevěné domečky, do kterých se dá schovat, když třeba trošku poprchá. Děti totiž se svými průvodci v lesních školkách pobývají venku i za nepříznivého počasí a také ve všech ročních obdobích, učí se tak bezprostřednímu vnímání ročního cyklu, snášet nepohodu a vnímat různé aspekty přírody.
V jednom z domečků je například dětská kuchyňka, další si děti přetváří volně, anebo je v nich schované dřevo na topení či venkovní ohniště. Dřevo v domečcích podle ředitelky ovšem trošku překáží, a tak se možná v budoucnosti uskladní jinde, děti tak budou mít v areálu více „schovek“. „Původně jsme zde chtěli samostatný dřevník, ale nevešel se,“ doplňuje ředitelka.

Právě menší rozloha areálu – má 800 m² – je hlavním úskalím lesní třídy uprostřed Žižkova, o pár metrů čtverečních více by se sneslo a bylo by tak místo třeba i na onen dřevník. Realizace je to ovšem sympatická, dřevěná architektura, která ještě časem poroste popínavkami, navozuje útulnou atmosféru a zahrada je malebná s ovocnými stromy, keři a různými povrchy (je zde mlat, kameny, písek), které vypadají dobře, a navíc podporují vsakování vody.
Městská část navíc plánuje v okolí školky vybudovat park, což by pomohlo areál lépe začlenit do prostředí. Na místě má konkrétně vzniknout Zahrada pod Parukářkou podle studie ateliéru Josefa Pleskota. Zatím tady ale byla zrealizována pouze lesní třída, právě ta však iniciuje širší proměnu místa. V tuto chvíli působí její osamocený areál mezi velkými stavbami poněkud nepatřičně. Zuzana Štemberová s Janou Šaňákovou ovšem s vizí budoucího parku pracovaly a věří, že do něj lesní třída v budoucnu přirozeně zapadne. Že takový prostor pro děti na Žižkov patří, zatím potvrzuje zájem rodičů – už v prvním roce byla kapacita třídy plná a pro další rok zbývá jen několik málo míst.
Více k tématu
Školy jako téma architektury
Měnících se požadavků na školská zařízení, která současně ovlivňují jejich architekturu, si u nás všímá (mimo jiné) architekt Osamu Okamura. Připravil proto cyklus diskusí na toto téma v rámci festivalu otevřených budov Open House Praha. Ten letos veřejnosti zpřístupní na 125 objektů a míst – mezi nimi také lesní třídu Větvíci na Žižkově.
Cyklus Osamu Okamury se jmenuje Školy pro budoucí generace a diskutující budou uvažovat nad tím, jaké hodnoty jsou pro nás na školských stavbách podstatné. Lesní třída Větvíci na Žižkově ukázala jednu z nich: blízký vztah k přírodě je důležitý a dá se budovat i v městském prostředí. „S vůlí a podporou se daří i netypické projekty,“ uvádí Zuzana Štemberová s Janou Šaňákovou a souhlasí s tím i ředitelka školky Milíčův dům.
- Autoři: Zuzana Štemberová, Jana Šaňáková
- Ateliér: Terra Florida, Jasné
- Země: Česká republika
- Realizace: 2024
- Investor: MČ Praha 3
- Město: Praha-Žižkov