Molo architekti kompletně obalili rodinný dům do modřínových prken

Úterý, 11. Prosinec 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na rohovou parcelu v Brandýsu nad Orlicí navrhlo studio molo architekti rodinný dům, který je v celé ploše fasád obalen do modřínových prken. Kontrastní barva i různé kladení obkladu odděluje přízemní hmotu od patra. Architekti dům navrhli jako kompozici jednoduchých kubických hmot, které se navršily kolem původní garáže a vytvořily tak bariéru pro soukromou terasu v jihozápadní části pozemku.

Rodinný dům v Brandýse nad Orlicí, molo architekti © Miloslav Bien
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal
Ateliér molo architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brandýs nad Orlicí
Datum realizace 2018
Užitná plocha 156.00m2
Zastavěná plocha 119.00m2

Nová stavba vyrostla kolem původní garáže, schovala ji do sebe. Nad garáží vzniklo patro s ložnicemi a koupelnou, zatímco společenská část domu je v přízemí, propojená s terasou a zahradou velkým posuvným oknem. Dům je složený z jednoduchých kubických tvarů s výjimkou oblého rohu v blízkosti křižovatky přilehlých ulic, tento detail plynule sjednocuje západní a jižní fasádu a jeho měkký efekt má zpříjemňovat pohled kolemjdoucího pozorovatele.

Tvar domu se přizpůsobuje pozemku - rohové parcele, zároveň se naplňuje stavební program a požadavek, aby zahrada a venkovní terasa byly chráněné před pohledy z ulice. Návrh taky od začátku počítal se zachováním hrušně, která přirozeně stíní terasu. Střecha na nižší části domu je využita jako terasa se vstupem z ložnice rodičů. Fasáda je provedena z modřínových prken vertikálně kladených v prvním podlaží a horizontálně kladených v patře.