Petr Pelčák navrhl rodinnou kapli z betonu

Pondělí, 8. Říjen 2018 - 0:10
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Do krajiny Oderských vrchů, v Oseku nad Bečvou, umístil architekt Petr Pelčák minimalistický sakrální objekt. Rodinná kaple zasvěcená svatému Vendelínovi – patronovi poutníků a pastýřů - stojící na hřebeni svahu v sousedství lesa se stává drobným, ale výrazným bodem okolní zemědělské přírody. Geometricky racionální bílou hmotu s jemným vertikálním kanelováním narušuje ve východní fasádě rosetové okno, jehož barevné zasklení vytváří společně s betonem silnou sakrální atmosféru.

Kaple sv. Vendelína, Pelčák a partner architekti © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Pelčák
Ateliér Pelčák a Partner Architekti
Spolupracovníci Marcela Uřídilová, Petr Uhrín
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Osek nad Bečvou
Datum projektu 2013
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 11.00m2
Poznámka

Umělecká díla - Hana Puchová (malba), Jiří Středa (socha)

Rodinná kaple v podhůří Oderských vrchů, na polnostech v historickém vlastnictví rodu sedláků šikanovaném po komunistickém puči, je věnována památce stavebníkova dědečka. Stavebník ji postavil svépomocí. Do krajiny je vevázána svojí polohou na hřebenu – avšak nikoli na vrcholu – svahu na hraně lesa, zapojením do rytmu třešňové aleje při polní cestě, svojí osou hledící na východna obec Osek a k vrchu Hostýnu. Kaple je zasvěcena sv. Vendelínovi – patronovi poutníků a pastýřů.

Vůči přírodě vystupuje přesnou geometrií svého těla určenou Le Corbusierovým Modulorem, jeho abstrahující bílou barvou a materialitou betonu šalovaného do kmenů stromů. Vertikální kanelování stavby dané otisky pečlivě řazených kmenů bednění lze vnímat jako motiv zasvěcený přírodě, avšak stejně tak jako základní motiv lidské kultury a odvěký sakrální symbol. Roseta východní fasády je „zasklena“ čirými a modrými skleněnými „kameny“, odpadem ze sklářských pánví při tavení skla, nazývanými skláři harklos. Kapli uvnitř vymalovala Hana Puchová, sochu vytesal Jiří Středa, zvon odlila zvonařská dílna Tomášková – Dytrychová.