Sauna jako dřevěný domek

Pátek, 30. Leden 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Třetí ochutnávka ze staveb přihlášených do letošní přehlídky Salon dřevostaveb 2015. Jednoduchý saunadomek, který svou čistou a nenápadnou architekturou skvěle zapadá do přírodního rámce svého okolí.

Architektonický ateliér Hilpert, Saunadomek – foto © Martin Hilpert
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Hilpert, Irena Vybíralíková
Ateliér Architektonický ateliér Hilpert
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec
Datum realizace 2014
Užitná plocha 15.80m2
Zastavěná plocha 21.50m2
Poznámka

Foto © Martin Hilpert

Saunadomek je umístěn na rozlehlé zahradě rodinného domu v malé obci u Liberce. Rodinný dům leží na kraji zástavby obce a jeho zahrada díky tomu může plynule přecházet do volné krajiny. Pěstěný trávník tak mizí v mokřadní nivě a její zarostlé okraje přirozeně rámuje smrkový les. Na drobném potůčku, či spíše stružce, protékající údolíčkem na pozemku, bylo vybudováno přírodní jezírko s lekníny, orobinci, siveny a pstruhy.

Architektonické řešení domku se snaží nerušit kontemplativní atmosféru místa a jednoduchými tvary a přírodními materiály srůst se svým okolím. Důležitým fenoménem místa je ticho, respektive jemné zvuky přírody jako zurčení a bublání potůčku, ševelení listí nebo šustění trávy. Mimo sanuování a odpočinku se uvnitř i na terase také cvičí jóga.

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde také architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost setkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie. Záštitu nad touto přehlídkou udělila Česká komora architektů.

Více informací naleznete na www.salondrevostaveb.cz.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.