Architektura stavěná roboty?

Datum konání: 15.05.2014, 19:30

Pondělí, 5. Květen 2014 - 8:47
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Jak roboti mění architekturu? Co nového do navrhování a stavění přináší potenciál současné digitální technologie? Jak dalece konstrukce ovlivňuje architekturu? Jaká je dynamika vztahů mezi návrhem, geometrií a samotnou stavbou? Tyto a další otázky zodpoví 15. května v 19.30 v Kině Světozor švýcarští architekti Fabio Gramazio a Toni Kotnik, kteří se zabývají výzkumem a vývojem nových řešení v oblasti konstrukce a materiálů.

Švýcarští architekti Fabio Gramazio a Tony Kotnik v Kině Světozor - Biennale 2008 - gramazio kohler - foto © Kruh o.s.
Fotoalbum: 
Švýcarští architekti Fabio Gramazio a Tony Kotnik v Kině Světozor - Wohnhaus Riedikon - 2009 - foto © Kruh o.s.
Švýcarští architekti Fabio Gramazio a Tony Kotnik v Kině Světozor - Biennale 2008 - gramazio kohler - foto © Kruh o.s.

Občanské sdružení Kruh a prestižní Fakulta architektury na ETH v Curychu si vás dovolují pozvat na další přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko-české inspirace“, který je spolufinancován z Fondu partnerství programu švýcarsko-české spolupráce. Tato dvoupřednáška se bude věnovat aktuálnímu tématu: konstruování architektury v digitálním prostředí.

Švýcarští architekti Fabio Gramazio a Toni Kotnik se zabývají výzkumem a vývojem nových řešení v oblasti konstrukce a materiálů. Zkoumají možnosti propojení datových informací a hmoty, programování a konstrukce, které nazývají „Digitální materiálnost“. Jsou fascinováni tím, jak tyto těsné interakce dávají vzniknout zcela nové estetické kvalitě architektury.

Fabio Gramazio se věnuje počítačovému designu, robotické výrobě a materiálové inovaci. Od roku 2005 vede dvojice Gramazio & Kohler oddělení architektury a digitální výroby na ETH v Curychu, kde založili první robotickou laboratoř pro architekturu. Fabio Gramazio je průkopníkem v oblasti nových metod navrhování a stavění pomocí průmyslových robotů. Je spoluautorem knihy Robotický dotek (The Robotic Touch, 2014) s podtitulem „Jak roboti mění architekturu“.

Přednáška nazvaná „Navrhování založené na pravidlech/Digitální materiálnost a hylémorfní tektonika“ je již třetí přednáškou úspěšného cyklu, který představuje současnou švýcarskou architekturu českému publiku. Přednáška je v angličtině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma. Více na: www.kruh.info

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury. www.kruh.info, www.denarchitektury.cz