Designblok 2013

Datum konání: 07.10.2013 (Celý den) - 13.10.2013 (Celý den)

Čtvrtek, 3. Říjen 2013 - 20:00
| Napsal:

Designblok se v patnáctém ročníku vrací ke kořenům, připomíná si své začátky. Právě proto byly jako hlavní téma letošního ročníku zvoleny Ikony. Jubilejní patnáctý ročník se koná od 7. do 13. října 2013.

Hlavní hvězdou letošní přehlídky bude francouzská designérka Matali Crasset, nebo nizozemský návrhář Hans Van Bentem, který přiveze křišťálovou postel s nebesy a keramické sousoší figur, věže, ropného barelu a květů v instalaci Keep on dreaming! Pozornost si však zaslouží i práce českých designérů. Letošní přehlídky současného designu se zúčastní Boda Horák se svými světelnými objekty, Studio Olgoj Chorchoj vystaví kolekci svítidel, vyrobenou ve spolupráci se sklárnou Brokis a slévárnou Stará Huť. K vidění bude i nová kolekce nábytku Evy Eisler nebo soubor světelných objektů, které pro společnost Preciosa vytvořili výtvarníci Jakub Berdych či Jiří Pelcl. Superstudio Designbloku, tedy místo, kde se představí ti nejlepší tuzemští výrobci a školy, bude letos umístěno na Nákladovém nádraží Žižkov, v současnosti jedné z nejdiskutovanějších staveb v Praze.

Superstudio Nákladové nádraží Žižkov

Unikátní funkcionalistická stavba Karla Caivase a Vladimíra Weisse z let 1931- 34, která byla letos zapsána do seznamu národních památek, sice stále slouží především pro skladové hospodářství, pomalu se ale začíná otevírat značně odlišné budoucnosti. Své výstavy zde budou mít přední výrobci a prodejci interiérového designu a podle toho, co budou představovat, je najdete v jednotlivých halách nádraží na více než 6000 m2. Světla, nábytek, interiérové doplňky, to vše od více než stovky firem, které zde představí své novinky. Dvě haly budou věnovány školním ateliérům, které zde představí své klauzurní a diplomové práce, a bude zde umístěna i hlavní výstava Ikony. Kromě nádherných funkcionalistických hal bude k nádraží přistaven i nákladní vlak, ve kterém budou výstavy pokračovat. Instalace výrobců a kurátorské výstavy prolínající se celým areálem navíc doplní několik prezentací umístěných přímo na železničních vozech i stylové kavárny a bary. Jedna z hal bude také věnována prezentaci vysokých a středních designérských a uměleckých škol. Pohyb lidí bude v rámci areálu usměrněn mimo běžné dopravní trasy, a to do architektonicky nejzajímavější vnitřní části kolejiště a nástupišť. Celková atraktivita areálu, umístění hlavní výstavy Designbloku i odlišné možnosti jednotlivých výstavních modulů umožňují vytvořit pro návštěvníky spektrum výjimečných zážitků.

Superstudio Nákladové nádraží Žižkov, Želivského 2, Praha 3

Openstudio Kafkův dům

Letošní Openstudio neboli Laboratoř současného designu bude umístěno v Kafkově domě u paty kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který byl postaven v roce 1902 na místě vyhořelého domu, ve kterém se narodil spisovatel Franz Kafka.
Openstudio Kafkův dům představí na padesát prezentací designérů, designérských studií, škol i vizionářské projekty světových značek. Těšit se můžete na šperky, módu, designérské prototypy, koncepty a vizionářské studie.
V prostorách Openstudia naleznete i expozici Designblok Talent Card představující naděje českého designu.
Speciální prostor pak bude věnován pop-up shopu české módy a šperku.

Openstudio Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1 

Art House Colloredo-Mansfeldský palác

V Karlově ulici na Královské cestě u úpatí Karlova mosta bude v prostorách Colloredo-Mansfeldského paláce, který je ve vlastnictví Galerie hlavního města Prahy, umístěn nový konceptuální dům Designbloku Art House.
Art House bude prezentovat výstavy současného českého a zahraničního uměleckého designu. Je určen primárně nekomerčním prezentacím špičky současného dění v této oblasti. Účastníci Art House jsou vybráni a osloveni kurátory Designbloku.
Colloredo-Mansfeldský palác se nachází na místě raně středověké zástavby. Pro Designblok budou k dispozici reprezentativní prostory barokního piana nobile, včetně ohromujícího a téměř neznámého barokního tanečního sálu s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista, stejně jako výstavní patro, kde Galerie hlavního města Prahy pořádá krátkodobé výstavy a které je po komplexní rekonstrukci.

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2, Praha 1

Vstupné:

250 Kč pro dospělé
150 Kč zlevněný vstup
100 Kč zlevněný vstup pro školy (skupina min.10 osob s pedagogickým dozorem)
Vstupenka je platná po celý týden konání Designbloku pro opakovaný vstup do všech budov Designbloku.

Otevírací doba:

Út – So: 10.00 – 21.00
Ne: 10.00 – 19.00

Klíčová slova: