Letní Olověný Dušan 2012 | Ateliér Hájek & Hulín

Čtvrtek, 18. Říjen 2012 - 2:00
| Napsal:

Cenu za nejlepší ateliér pražské Fakulty architektury za uplynulý semestr získal již tradičně také ateliér Petra Hájka a Jaroslava Hulína.

Fotoalbum: 

Vltava - ostrov, ostrovy a veřejný prostor

Současná města hledají nové rozvojové plochy. Jednou z rezerv města Prahy je řeka Vltava. Je však nutné mít na paměti, že Vltava je veřejným prostorem, a ne parcelou k trvalému zastavění.

Řeka Vltava je neodmyslitelnou součástí Prahy. Množství ostrovů v pražské části Vltavy vytvářelo „práh“, přes který vedly důležité obchodní cesty. Tvar a počet těchto ostrovů se v minulosti měnil. Měnilo se také jejich využití. Vznikaly ostrovy nové a staré zanikaly. Mnoho z nich zůstalo bezejmenných, zmizelých a zapomenutých. Potenciál pražských ostrovů je ale stále nevyužitý. Každý ze studentů na základě analýz prověří své vlastní řešení. Ostrovy lze revitalizovat, oddělovat, vytvářet nové. Navrhnout lze park, koupaliště, tržnici, školu, klášter, celou čtvrť …

Více na: http://hatelier.blogspot.com/

Komentář poroty

Místnost působí až neuvěřitelně. Otázka, zda jsme ve stejné škole a stejném století, útočí ze všech stran. Precizně zpracovaná společná prezentace na plátně, displejích a modelech výstižně a efektně představí všechny návrhy. Téma Vltava jako veřejný prostor je v metropoli aktuální. Prozkoumat ho na školní půdě je naprosto logické. Inspirativní práce rozvíjejí téma veřejného prostoru z pohledu potřeb obyvatel / na rozdíl od reality, která území spíše „těží“. (ekonomicky ždíme). Dovést studenty k tak vysoké kvalitě práce a stručně efektní prezentaci zasluhuje obdiv zvlášť u tak atraktivních témat. …..zkuste najít špatný návrh.

Projekty ateliéru

Tomáš Cirmaciu - Filharmonie
Filip Foglar - Symbiont
Kateřina Gloserová - Plovoucí scéna
Lukáš Hes - Vertikální kemp
Jakub Hoffmann - Ostrov Biotop
Tomáš Kroužil - Hřbitov na Vltavě
Jan Kvita - Vertikální plovárna
Edita Lehnerová - Terapeutická komunita
Michal Leňo - Dům správce Karlova mostu
Lenka Mrzílková - Yachtclub
Jana Rotreklová - Muzeum výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka
Matúš Sceranka - Atol
Klára Šparlinková - Veřejná pláž
Barbara Zedková - Lunapark

Klíčová slova: