Výstava návrhů „expozice k dějinám Němců v českých zemích“

Datum konání: 26.06.2011 (Celý den) - 25.10.2011 (Celý den)

Úterý, 26. Červenec 2011 - 2:00
| Napsal:

Collegium Bohemicum, o. p. s. vás srdečně zve na výstavu architektonických návrhů na podobu budoucí expozice Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí. Součástí výstavy je všech třicet návrhů přihlášených do prvního kola architektonické soutěže. Návštěvníci se mohou seznámit i s částí předmětů, které budou součástí budoucí expozice.

Fotoalbum: 

Stálou expozici dějin německy mluvících obyvatel českých zemí připravuje Collegium Bohemicum ve spolupráci s Institutem pro saské dějiny a etnografii v Drážďanech pro budovu rekonstruovaného Musea v Ústí nad Labem. Bude umístěna ve dvou patrech na ploše 1 500 m². Nejde o expozici o česko-německých vztazích v mezinárodním smyslu, ale o dějiny soužití česky a německy mluvících obyvatel v českých zemích. Cílem je obohacení pohledu na dějiny vlastní země.

V architektonicko-výtvarné soutěži zvítězila mezi třiceti zúčastněnými architektonická kancelář Projektil architekti, která je podepsaná například pod ekologickým centrem Sluňákov u Olomouce nebo pod řešením Národní technické knihovny v Praze. „Zpráva o vítězství nás samozřejmě potěšila. Jsme soutěživý ateliér. Cením si toho, že vypisovatel vypsal pro expozici architektonickou soutěž. Mám radost z týmové práce, kterou jsme pro návrh odvedli,“ uvádí Roman Brychta z ateliéru Projektil.

Koncepce je na řadě míst průlomová, autoři vystupují z obvyklé interpretace českých dějin. Návštěvníkům nabídne nové téma, ne hotový výklad s dělící čárou za minulostí. Hodnotami expozice v Ústí nad Labem jsou otevřenost, inspirativnost, komunikativnost.

Další informace najdete zde.