Pardubické stříhání

Pátek, 9. Září 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Parcela v satelitu, kolem jsou ty „tradiční“ domky. Ty, jejichž investoři chtěli něco klasického, aby to dobře zapadlo. Výsledek? Přece typická vesnice. Pravda je taková, že vesnici připomíná několik fragmentů původní zástavby a vzrostlé stromy. To nové je něco jako počítačová hra, ve které hráč vkládá do gridu americký sen individuálního bydlení…

ZETTE atelier, RD nůžky – foto © archiv autora
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Zdeněk Balík
Ateliér ZETTE atelier
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Spojil
Datum projektu 2012
Datum realizace 2016
Užitná plocha 126.00m2
Zastavěná plocha 243.00m2
Plocha pozemku 1 010.00m2

Kolem obce jsou rovinaté louky, na nichž se sem tam zavlní koňská hříva. Tuto idylu pardubických Spojil uzavírají do samostatného mikrosvěta okolní lesy, jež dobře kamuflují přítomnost průmyslového města.

Na takovou parcelu jsem bez ambicí zvrátit charakter ulice vložil archetyp domu se sedlovou střechou a štítem do ulice. Mezi těmi tápajícími stavbami je štít domu razítkem, motivem, jež bude platit dál. Tento motiv venkovského domu jsem reinterpretoval s posunutým významem. Dům jsem rozstřihl nůžkami, pečlivě, přesně v místě hřebene. To stačí, ne po celé délce. Jedna noha půjde tu, druhá se zahne tak.

Dům se rozevírá do dvou křídel a vymezuje prostor s koupací tůní, ke které se otevírají obytné části domu. Budou zde bydlet manželé, jejichž děti jsou už ve světě. Třeba tu ale jednou bude mladá rodina s dětmi. Pokoje tu jsou.