Rodinný dům K2

Pondělí, 1. Červen 2015 - 0:00
| Napsal:

Studiu „paulíny hovorka architekti“ se podařilo vytvořit v návrhu rodinného domu K2 odvážnou a do důsledku provedenou kubaturu, která uvnitř nabízí překvapivé kvality. Tvar budovy sleduje svah pozemku jako jednopatrový bungalov. Nakonec se jako smyčka vysouvá do druhého poschodí nad sníženým vstupem.

pha s.r.o., Rodinný dům K2, Fasádu charakterizují šedé sklocementové desky a podporují tak účinek expresivní kubatury, která sleduje průběh terénu. - foto © Braňo Hovorka
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Paulíny, Branislav Hovorka
Ateliér PHA s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Kynceľová
Datum projektu 2011
Datum realizace 2013
Užitná plocha 204.90m2
Zastavěná plocha 223.80m2
Plocha pozemku 1 086.00m2

Minimalistická budova stojící v malé slovenské vesničce Kynceľová působí směrem do ulice velmi uzavřeně, neboť dominují šedé sklocementové desky přerušené jen několika okny. Pouze žlutě omítnutý výřez garáže naznačuje něco o vnitřním životě domu. Architekti používají tuto signální barvu i v obytných prostorách a spolu s víceúrovňovým členěním vytvářejí napínavý dojem z interiéru. Směrem do zahrady se jinak nepřístupně působící dům otevírá velkými francouzskými okny lemovanými průběžným rámem a přesahem střechy. Z garáže vedou schody do mezaninu, kde je pokoj pro hosty s odděleným vstupem. V horním patře se nachází velký obývací a jídelní prostor, luxusní koupelna a ložnice.

Nábytek vytvořený na zakázku a vestavěné skříně dotvářejí interiér, který nás přesvědčí důslednými detaily a jejich provedením.

V neméně expresivním sousedním domě, který navrhli a postavili paulíny hovorka architekti před několika lety, bydlí děti a vnuci investora novostavby K2. I když obě budovy fungují odděleně, vytvářejí navíc prostorovou jednotku, která umožní reagovat na budoucí změny.

Výjimečnost architektonického výrazu tohoto domu posilují také použité materiály. Architekti zvolili předsazený provětrávaný fasádní systém StoVentec R s fasádním zateplovacím systémemStoTherm Classic. Finální povrch stěn je pak tvořen fasádní omítkou Stolit Milano v jasném žlutém odstínu, který kontrastuje s šedými sklocementovými deskami. Žlutá omítka je vodícím prvkem propojujícím exteriér s interiérem.

Veškeré informace získáte na webových stránkách www.sto.cz.