Architektura /

Central Park Praha v zeleném

Kdo by neznal projekt pražského Central Parku, luxusního rezidenčního komplexu na Žižkově se zeleným pláštěm svahových terasových domů, který přechází do upraveného parku uprostřed...

EARCH.CZ , 4. 3. 2010

Pro ozelenění šikmých ploch byl navržen systém protiskluzových roštů Optigreen T. Plochy třípatrových podnoží mezi výškovými budovami se svažují pod úhlem 45° až 50° a na úpatí navazují na rostlý terén. Ozelenění představovalo velkou výzvu a vyžadovalo náročnou přípravu už od fáze projektu. Plochy jsou navíc „prošpikované“ nepravidelně rozmístěnými terasami, kterým bylo nutné celý systém přizpůsobit.

Foto: eArch
Jako ochranná, drenážní a vodoakumulační vrstva na fóliové hydroizolaci byla použita strukturovaná textilie Optigreen SSV 800. Drážkami na spodní straně textilie odtéká přebytečná srážková voda prosakující z nasyceného substrátu. Na textilii se uložil protiskluzový rošt. Položen je volně, do konstrukce se nekotvil a nehrozí tedy nebezpečí porušení hydroizolace a následného zatékání. Skládá se z plastových T-profilů, kladených po spádnici ve vzdálenostech 1 m od sebe. Do těchto šikmých T-profilů se v roztečích 25 cm od sebe vkládaly 1 m dlouhé vodorovné prahy, opět ve tvaru T. Vznikl tak rošt o polích 1,0 x 0,25 m, který se vyplnil řádně zhutněným a provlhčeným substrátem. Vzhledem k velké délce šikmých ploch a tudíž velkému zatížení roštu nebylo možné použít plastové T-profily průběžné a nepřerušované. Rošt je proto rozdělený do tří řad, z nichž každá se v patě opírá o masivní ocelový úhelník připravený a nakotvený do konstrukce již při provádění hydroizolace. Na nároží a v okolí teras bylo nutné prvky roštu přizpůsobit daným rozměrům a podmínkám.

Komplikací bylo rovněž odvodnění jednotlivých teras, které ústilo přímo do plochy. Je nepřípustné, aby voda z jiné plochy byla lokálně svedená do zeleně. V takovém případě by docházelo k vyplavování substrátu a erozi. Kromě toho zde hrozí i nebezpečí úniku např. čisticích a úklidových prostředků, tedy chemie, která by mohla vegetaci poškodit. Vývody dešťové vody z teras tedy musely být pomocí drenáží svedeny samostatně až dolů mimo objekt a těmto drenážím bylo také nutné přizpůsobit prvky roštu.

Přestože vegetaci tvoří suchomilné druhy, které by po většinu roku měly vystačit se srážkovou vodou, byl v tomto případě navržen a realizován i zavlažovací systém. Požadavkem investora byla spodní závlaha, aby nedocházelo k odstřikování zavlažovací vody na soukromé terasy a okna majitelů bytů. Součástí roštu je tedy i síť kapkovacích zavlažovacích hadiček vedených v horní vrstvě substrátu.

Foto: eArch
Jediným vhodným způsobem dopravy substrátu na plochy o takovémto sklonu je pneumatická doprava foukáním. Substrát, který je přiměřeně vlhký, se při foukání zároveň dostatečně zhutní a natlačí do polí roštu. Celková tloušťka vrstvy substrátu je v tomto případě 6 cm.

Na urovnaný, zhutněný a vlhký povrch substrátu se kladly předpěstované vegetační rohože, tj. rozchodníkové koberce. Jsou přitlačené na trny umístěné ve vodorovných prazích roštu a tím jsou zajištěné proti ujíždění do doby, než rostliny řádně zakoření. Vegetaci rozchodníkových koberců tvoří několik druhů nenáročných suchomilných sukulentních rostlin (lat. Sedum), předpěstovaných na netlejícím nosiči. Tvoří trvalou vegetační vrstvu značně odolnou proti erozi.

Stejně jako vhodný systém, kvalitní materiál a odborné provedení, je velice důležitá i řádná a zodpovědná údržba. V počáteční fázi po dokončení je nutné vegetaci vydatně zavlažovat shora. Spodní kapkovou závlahu lze využít teprve tehdy, až k ní kořeny rostlin prorostou. Rostliny také potřebují čas k tomu, aby si na stanoviště zvykly a etablovaly se. V průběhu prvního roku či dvou se vegetace bude dotvářet a přetvářet, bude se měnit poměr zastoupení jednotlivých druhů podle toho, jak jim stanoviště a orientace plochy vyhovuje. Je nutné pravidelně plochy kontrolovat a v případě potřeby včas zasáhnout, ošetřit místa začínající eroze a drobné nedostatky.

První etapa šikmých zelených střech na Central Parku byla úspěšně dokončena na podzim roku 2008 a vegetace překonala zimní období ve výborném stavu. Další etapy realizace budou následovat dle harmonogramu stavby. Ozeleňování strmých střech se řadí do kategorie speciálních a výškových prací, náročných z hlediska bezpečnosti, dovednosti i organizace.

Věnujme přírodě prostor a péči a ona nás odmění svou krásou.

Ing. Jitka Dostalová, regionální zástupce firmy Optigreen pro Českou a Slovenskou republiku

Psáno pro časopis Střechy, fasády, izolace 2/2010

Foto: eArch
Za Jiřím Krmáškem … / Tradičně úspěšná Infotherma / Charakteristické defekty šikmých striech a ich prevencia / Na semináři Dřevostavby / Central Parka Praha v zeleném / Venkovní parapety / Pasivní dům v Písku / Verze 2010 softwarového portofila pro tvorbu informačního modelu budovy / To není jen běžný světlík / Nízkoenergetické střešní okno / Suchá výstavba s izolací na bázi přírodního celulózového vlákna / Fasáda bez energetických ztrát / Zásady správné montáže fasád z cementotřískových desek / Kompozitní materiály pro obložení domů / Požární bezpečnost staveb a zateplování budov / Hliníkové puzzle – nové systémy fasád / Plísně na fasádách, jejich eliminace a odstraňování / Dekorativní vzhled kontaktního zateplovacího systému / Zateplování fasád v jihomoravském stylu... / Přání architektů versus tepelné požadavky norem / Montované fasádní obklady / Efektní lehký obvodový plášť modulového typu / Trendy formování pohledového betonu / Architektonické inovace v Africe / První ročník soutěže hodnotil novinky ve stavebních materiálech / Nedobrovolně zelené střechy aneb velmi mizerná údržba / Navštívit ostravské stavební veletrhy se vyplatí / O nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje / První letošní školení pro střechaře

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři